Základní výcvik koček

Funguje negativní motivace u výcviku koček stejně jako u psů nebo se jedná o zapovězené tabu? Jak tomu často bývá, i tato otázka má dvě odvrácené strany. Říká se, že negativní motivace pro kočky prostě neplatí. Pokud ji budete máchat čumáček v loužičce nebo ji tahat za kožich, opravdu to nikam nepovede. Nanejvýš si zapamatuje, že jste ji neprávem ublížili a křivdu se vám bude snažit oplatit. Pokud ale kočce necháte volnou ruku, asi se časem budete divit, co všechno jí přijde naprosto samozřejmé.

Otázkou zůstává, jak nastavit pravidla kočičího chování a jak je následně účinně vymáhat. Pojďme na to. První krok spočívá v jasném nadefinování všech pravidel. Mezi ty základní, která volí většina páníčků patří:

 • přístup na kuchyňskou linku není povolen (a to nejen z hygienických, ale i zdravotních důvodů – toxoplasmózu není radno podceňovat)
 • páníček není strom a nešplhá se po něm
 • většina vybavení v domácnosti není určena ke škrábání
 • všechny členy domácnosti je nutné respektovat

Samozřejmě si můžete nastavit i další zákazy, které jsou jedinečné pro vaši domácnost. Může se jednat o:

 • postel není kočkám přístupná
 • tento stůl/parapet/kout, místnost či dům není určený pro kočky
 • babička/dědeček (či jiný člen domácnosti) nemají kočky rády, a proto se nebudou nijak obtěžovat
 • květiny se nejí
 • a mnoho dalších

V okamžiku, kdy máte jasně stanovená pravidla, domluvte se všemi členy domácnosti na jejich dodržování. Nic není pro kočku víc matoucí, než měnící se zákazy. Jakmile totiž jednou dostane povolení, příště určitě zkusí své štěstí znovu. 

Dobře, pravidla už jsou jasná. Navíc všichni souhlasí, že se nebudou měnit a budou se dodržovat. Vaše kočka je ale jediná, kdo na to má stále jiný názor. Co s tím? Začněte jí dávat najevo, že se vám její chování nelíbí. Stejně jako kočičí matka vede svá koťátka k poslušnosti lehkým fackováním, taháním a bručením, i vy můžete nenásilně své kočce naznačit,  že dělá něco špatně. 

Z vlastní zkušenosti doporučuji uchylovat se zejména k verbálnímu projevu. Kočka právě skočila na linku? Prostě křikněte “ne” nebo “nesmíš” a pokud u toho vypadáte dostatečně přesvědčeně (kočka nic nepochopí, pokud na ni budete cvrlikat medovým hlasem), nejspíš se lekne a z linky hned seskočí. Jestliže toto chování budete opakovat vždy, když kočka vyskočí na linku, brzy si uvědomí, že tam nemá co dělat. Pokud nereaguje na váš hlasový projev, prostě kočku z linky sundejte. Opět ji dostatečně silně verbálně upozorněte, že se jedná o zakázanou činnost, a z linky ji popostrčte dolů – není třeba používat skutečnou sílu a už vůbec není třeba s kočkou mrsknout. Prostě ji jen jasně naznačte, že její přítomnost na lince není žádoucí. 

Pokud budete kočkám dávat povely jasně a bez výjimek, brzy se naučí, co je správně a co ne a přirozeně to začnou respektovat. Problém nastává, pokud vaše povely odporují jejich kočičí přirozenosti.

S tím nejčastěji souvisí škrabání nábytku a značkování, případně mrouskání koček. Značkování a mrouskání je problém projevů kočičí sexuality a není nic snazšího, než vše konzultovat se svým veterinárním lékařem a následně kočku vykastrovat.

Škrabání nábytku je také přirozené pro všechny kočky a to bez ohledu na to, jestli jsou vykastrované nebo ne. Dříve než se vůbec začnete na svou kočku zlobit, je nutné zajistit jí vyhovující škrabadlo. Tím může být koupené závěsné škrabadlo, kočičí strom, horizontální škrabadlo (škrabadlo ležící na podlaze), kus větve, proutěný košík… prostě cokoliv, na čem se vaše kočka bude ráda a dobrovolně škrábat. V ten okamžik můžete začít postupovat podle návodu výše, a pokud uvidíte vaši kočku ničit sedačku, nejprve ji verbálně okřikněte a pokud nereaguje, od sedačky ji odtáhněte. Její motivaci využívat oficiální škrabadlo můžete podpořit ještě tím, že pokud se škrabe tam, kde má, vždy ji za to náležitě odměníte. Zde opět může stačit verbální pochvala (tentokrát se medový hlas bude hodit :)) nebo pohlazení.

Kočky se svým páníčkem dostávají do konfliktu také z jiných důvodů, než je nedodržování základních domácích pravidel. Mezi ně nejčastěji patří močení či kálení mimo záchod, noční buzení, napadání páníčka a další. Ty jsou často spojeny se zdravotními potížemi, nedostatkem podnětů ke hře nebo změnami, které mají silný dopad na kočičí psychiku. Co s tím, si povíme zase někdy příště.

2 thoughts on “Základní výcvik koček

 1. Článek mi jde přímo do rány. Už si s kočkou nevíme rady. Určitě hned Vaše tipy vyzkouším 🙂

  1. Aneto díky, to jsem ráda. Přeji, aby se vše brzy udobřilo 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *