Vlhká krmiva – proč a jak nakupovat

Kočky jsou přirození masožravci a jako takové jsou zvyklé jíst čerstvou kořist živočišného původu. Této stravě se nejvíce blíží syrové maso a masové produkty, speciálně připravená domácí dieta nebo kupovaná kvalitní vlhká krmiva. V tomto článku se zaměříme na poslední zmíněnou skupinu. To jestli se jedná o konzervy nebo kapsičky není příliš důležité. Stejně jako u granulí je podstatné hlavně složení.

Kvalitní konzervy by měly být tvořeny zejména masem a živočišnými produkty. Kočky nejsou na rozdíl od lidí schopné získávat dostatek proteinů z obilovin nebo zeleniny. Ty navíc obsahují vysoké procento karbohydrátů. Strava s vysokým podílem karbohydrátů (např. jednoduché cukry, ale i pro člověka příznivá vláknina) může u koček vést k řadě onemocnění jako je cukrovka, selhávání ledvin nebo zánětlivé onemocnění střev.

Co je potřeba si u vlhkých krmiv pohlídat:
protein živočišného původu se nachází na prvním místě seznamu ingrediencí. Může se jednat o maso nebo vedlejší masové produkty (jako krev, droby/vnitřnosti, kosti). Mělo by to být maso vysoké jakosti, ideálně vhodné pro lidskou spotřebu. Velký pozor na masové výrobky – jedná se o zpracované maso doplněné o další ingredience, typicky mouku.
krmivo je bez obilovin (mezi ty patří např. pšenice, rýže, ječmen, oves nebo kukuřice)
krmivo neobsahuje chemická aditiva pro navýšení chuti nebo vylepšení barvy. Zejména se vyvarujte všem krmivům, která obsahují sůl (např. chlorid sodný).

Konzervy nebo kapsičky mají obecně výrazně kratší a jednodušší složení než granule. Ty kvalitní obsahují maso, případně masové produkty (srdíčka, ledviny, játra, tuk atp.), vývar nebo vodu a přidané minerální látky. V závislosti na typu diety ještě mohou obsahovat ovoce/zeleninu nebo bylinky. Ty by ale měly tvořit pouze nepatrnou část z celkového složení (např. 1 %).

Kapsička by na sobě měla mít uvedeno, že se jedná o kompletní krmivo pro kočky. To je takové krmivo, které můžete podávat každý den, čímž zajistíte svému čtyřnohému miláčkovi všechny potřebné živiny. Některá vlhká krmiva jsou pouze komplementární – slouží jako dodatek k vyvážené stravě, a proto jejich pravidelná konzumace není vhodná.

Kočky dobře prospívají i na kvalitních granulích, je nějaký důvod, proč krmit vlhkým krmivem? Pravdou je, že vlhká krmiva jsou obvykle dražší než stejně kvalitní granule. Navíc rychleji podléhají zkáze a pokud je váš mazlík nezvládne zkonzumovat během první hodiny od podání, je lepší zbytky vyhodit. Na druhou stranu kočkám dodávají tolik potřebné tekutiny. Kočky, jakožto původně pouštní zvířata, přijímají vodu zejména z potravy a nejsou zvyklé často pít. Granule kočkám nedodávají potřebnou vlhkost, a proto jejich výhradní konzumace může vést až k ledvinovým problémům. Naopak konzervy jsou podobně jako přirozená kořist složeny zejména z vlhkosti, a tak kočky přirozeně hydratují a ledvinové problémy se u nich nemusejí objevovat tak často.

Přeji hodně kočičí spokojenosti při výběru těch nejzdravějších a nejlahodnějších konzerv. Kvalitní, kompletní vlhkou stravu, kterou bych krmila i vlastní kočku (a některými opravdu krmím :)), najdete pod tímto odkazem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *