Steliva a podestýlky pro kočky

Na rozdíl od psů kočky nepotřebují zdaleka tolik pravidelné péče. Nemusíte je několikrát denně brát na procházku a když je jednou za čas doma necháte samotné, neberou to nijak špatně. Jediné, co musí být vždy v naprostém pořádku, je kočičí toaleta.

Kočky patří mezi velmi čistotná zvířata. Pokud jim domů pořídíte záchůdek naplněný speciálně vyráběným kočičím stelivem, obvykle hned pochopí, k čemu slouží. Jediný problém nastává, pokud kočce toaleta z nějakého důvodu nevyhovuje. Kromě nevhodně velkého nebo špatně umístěného záchodu je problematické zejména stelivo.

Problémy se stelivem se naštěstí dají velmi snadno identifikovat a řešit. Může se stát, že kočka má citlivé tlapky a nevyhovuje jí hrubší struktura. V tom případě je obvykle možné koupit stejný typ s jinou hrubostí a nebo podestýlku změnit. Druhým a často opomíjeným problémem je chemická vůně. Některá steliva se uměle voní. Tyto vůně jsou ale pro kočky často zbytečně agresivní a ony pak začnou toaletu odmítat. S vůní souvisí také třetí a nejčastější důvod odmítání toalety. Jak již zaznělo v úvodu, kočky jsou extrémně čistotné. Pokud musí chodit na špinavý, páchnoucí záchod, velmi rychle jej mohou začít odmítat.

Jaké stelivo je to nejvhodnější? Odpověď na tuto otázku není zdaleka jednoznačná. Záleží totiž na mnoha faktorech, které jsou individuální nejen pro každou kočku, ale také pro každého páníčka. V první řadě je podstatné vybrat takovou podestýlku, která je sypká a snadno se hrabe. Tyto podmínky splňují všechna steliva, která patří do jedné ze tří nejčastěji prodávaných skupin. Jedná se o bentonitová, silikátová a ekologická steliva.

Bentonitová nebo také minerální steliva jsou vyrobena z jílovité horniny bentonitu. Vyrábí se v hrudkujících i nehrukujících variantách. Hrudkující bentonit patří mezi nejvíce rozšířené podestýlky. Dají se proto najít různorodé varianty ať už z hlediska ceny, kvality nebo hrubosti. Jedná se o stelivo, které se nejvíce podobá písku, do kterého jsou kočky přirozeně zvyklé vylučovat.

Hrudkující bentonit se po kontaktu s tekutinou stává mazlavým a okamžitě se spojuje v poměrně pevné kuličky. Z toho plyne hlavní výhoda, že můžeme vyhrábnout kuličku s močí a vyhodit ji do odpadkového koše. Nevýhodou je, že moč se nikam neabsorbuje, zůstává na povrchu a po nějaké době může začít zapáchat. Další nevýhodou je nemožnost kuličky s močí a ani exkrementy vyhazovat do lidské toalety. Stelivo je sice z přírodního materiálu, ale díky své přirozené mazlavosti velmi snadno ucpe toaletní trubky. Bentonit je také relativně prašný a to i během hrabání kočky, proto se nedoporučuje pro mazlíky s dýchacími obtížemi. Na druhou stranu jsou kamínky bentonitu poměrně těžké, takže se jen minimálně roznášejí ven z toalety.

Toaletu je nutné velmi často čistit. Nejen že se musí odstranit každý exkrement, navíc se vyhazují také všechny hrudky. Ačkoliv je stelivo relativně levné, vysoká spotřeba cenu vyrovnává s cenou ostatních podestýlek. Každý pytel je poměrně těžký, takže je potřeba počítat s tím, že se u výměny člověk může trochu zapotit. Pokud máte malé kotě, obecně se bentonitová podestýlka příliš nedoporučuje. Koťata mají občas tendenci všechno ochutnávat a pozření bentonitu může vést ke zdravotním komplikacím. Pokud vás bentonitové podestýlky zaujaly, kompletní nabídku najdete pod tímto odkazem.

Další variantou jsou silikátové podestýlky vyrobené z krystalů křemičitanu sodného. Silikát nebo silikagel patří mezi velmi oblíbená steliva hlavně díky výjimečnému pohlcování pachu. Moč zcela absorbuje a exkrementy efektivně obalí a vysuší, takže z kočičího záchodu není nic cítit. Vzhledem k tomu, že jde o přírodní materiál, je možné exkrementy vyhazovat přímo do toalety. Při celkové výměně se podestýlka vyhazuje do směsného odpadu. Velké množství steliva by totiž toaletu snadno ucpalo.

Silikagel patří mezi na údržbu nejméně náročná steliva. Denně je nutné vyhodit exkrementy a vyplatí se celou podestýlku prohrábnout lopatkou, aby se moč absorbovala rovnoměrně. Stelivo se mění, až když jsou krystalky nasycené močí, tedy zhruba jednou za tři týdny. S postupným sycením souvisí změna barvy krystalků, které se z původně bílých až průhledných postupně mění na žlutou. Žlutá barva nevypadá příliš vábně a může leckoho odradit od koupi. Ačkoliv se postupné žloutnutí jeví jako nehygienické, opak je pravdou. Silikagel patří mezi nejčistší steliva. Svým složením působí antibakteriálně a díky kontrole vlhkosti zabraňuje vzniku plísní.

Oproti bentonitu mohou mít některé kočky problém se strukturou podestýlky a obtížně si na ni zvykat. Krystalky se na tlapkách kočky tolik neroznáší, ale šlápnout na některý bosou nohou není zrovna příjemný zážitek. Je možné koupit velmi jemné krystalky, které vyhovují i kočkám s citlivými tlapkami. Ty se ale zejména u dlouhosrstých koček o poznání více roznášejí mimo toaletu. Během výměny celého steliva silikagel sice práší, ale při pouhém hrabání kočkou je bezprašný. Proto jej mohou používat i mazlíci s dýchacími problémy. Stelivo je netoxické, při požití menšího množství kočce nijak neublíží. Cena jedno balení je sice vyšší, ale vzhledem k nízké spotřebě patří silikagelová steliva mezi průměrně drahé podestýlky. Jsou silikátové podestýlky to pravé? Jejich kompletní nabídku najdete tady.

Poslední velmi rozšířenou variantou podestýlek jsou takzvaná ekologická steliva. Vyrábí se z nejrůznějších biologicky rozložitelných materiálů jako je kukuřice, tofu nebo dřevo a to v hrudkujích i nehrudkujících variantách. Jejich hlavní výhodou je kompostovatelnost. Hrudky nebo exkrementy se mohou spláchnout do záchoda. Celá podestýlka by sice toaletu mohla ucpat, ale je možné ji (po odstranění exkrementů) vysypat na kompost či jinak šetrně zlikvidovat.

Stelivo samo o sobě velmi příjemně voní. Po použití kočkou ale příjemná vůně často mizí. Z hlediska pohlcování pachů se jedná o průměr mezi nepříliš pohlcujícím bentonitem a velmi pohlcujícím silikagelem. Údržba toalety je středně náročná. Musí se vynášet moč i exkrementy a celá podestýlka se mění častěji než silikagel. Hrudky mají občas tendence se rozpadat. Vzhledem k tomu, že je možné bobky i hrudky s močí házet do záchoda není denní údržba tolik náročná. Stelivo je velmi lehké, takže celková výměna není nijak namáhavá.

S váhou souvisí jedna z největších nevýhod steliva. Velmi lehké piliny se totiž snadno dostanou do kožichu kočky a roznáší se všude po domě. Řešením je nákup peletkové podestýlky, která se sice neroznáší, ale zase svou strukturou nevyhovuje každé kočce. Na běžné piliny si mazlíci obvykle bez problémů zvyknou. Stelivo je bezprašné, vhodné i pro kočky s dýchacími potížemi. Pozření malého množství mazlíkovi nijak neublíží. Ekologická steliva patří mezi nejdražší. Spotřeba celého balení sice není extrémně vysoká, ale ani tak nedochází ke kompenzaci jeho ceny. Je pro vás i pro vaši kočku ekologie na prvním místě nebo prostě milujete přirozeně rostlinou vůni toalety? Nabídku ekologických steliv najdete pod tímto odkazem.

Jak je vidět, vlastnosti každé podestýlky jsou trochu jiné. Lze tedy jen těžko určit, která je lepší. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte, že je určená zejména pro vaši kočku. Záchod pravidelně čistěte a měňte celou náplň v předstihu tak, aby nikdy nezapáchala. Jen tak zaručíte, že váš mazlík bude s toaletou spokojený a bude ji rád využívat. Nabídku kvalitních a zákazníky ověřených steliv všech výše uvedených typů najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *