Posted on Napsat komentář

Kočkám nebezpečné pokojové rostliny

Milujete pokojové rostliny stejně jako milujete své kočky? A dá se pěstění a chov vůbec sladit? Určitě ano! Jen je důležité vyhnout se těm nejjedovějším rostlinám a u těch ostatních zabránit přímému kontaktu.

Mezi největší hrozby patří některé druhy lilií a denivek. Nejtoxičtější je květ, ale jedovaté jsou i další části včetně pylu. Pokud dostanete vázanou kytici s liliemi, raději ji nechte jinde než doma. Může se stát, že se pyl dostane do kožichu kočky a tak se otráví i bez přímého pozření části rostliny. Mezi prvotní příznaky patří zvracení, apatie nebo třes, které jsou následovány selháním ledvin. V případě podezření na otravu liliemi urychleně vyhledejte veterináře. Následky mohou být i tak fatální. Mezi rostliny, které poškozují ledviny patří také orchideje, ty ale kočky obvykle ignorují.

Jedovatý je také tolik oblíbený oleandr. Toxické jsou všechny jeho části. I když vaše kočka rostlinu neokusuje, dbejte, aby nemohla pít z její misky. Otrava je možná i tímto způsobem. Řešením je pořízení obalu na květináč, takže se kočka k vodě pod rostlinou nedostane. Obdobně jako oleandr, je pro člověka i kočku velmi jedovatý durman.

Toxické jsou pokojové azalky. Jedovaté sloučeniny obsahují stonky, listy a také květy spolu s nektarem. Fatální může být pozření velmi malého množství. Otrava se obvykle začíná projevovat v řádech desítek minut až hodin. Kočka může slinit, zvracet, trpět průjmem, třasem nebo křečemi a v případě silné otravy umírá na selhání srdce.

Mezi další velmi jedovaté rostliny patří ty z čeledi áronovitých. Jedná se například o difenbachii, kalu nebo monsteru. Tyto rostliny ve svých pletivech obsahují šťavelany, které dráždí ústní sliznici, trávicí trakt a způsobují otoky. Kromě otoku tlamy může dojít k třasu hlavou nebo slintání. Citlivější kočky mohou zvracet, mít průjem, arytmie a v extrémních případech uhynou.

Ačkoliv jsou Vánoce svátky klidu a míru, tuto idylu snadno naruší nová pokojovka. Takovým nevhodným dárkem může být vánoční hvězda. Stejně jako ostatní rostliny z čeledi pryšcovitých, jsou jedovaté všechny její části, zejména listy a stonek. Mléko, které při mechanickém poškození z květiny vytéká, je vysoce toxické. Zvíře po jeho požití může trpět na podrážděné sliznice nebo průjmem a při kontaktu s očima dokonce dočasně oslepnout. O Vánocích je třeba dávat pozor také na jmelí. Jakožto parazitická rostlina obsahuje jedovaté látky.

Dalším nebezpečným obdobím je jaro. Leckdo rád vyzdobí svoji domácnost prvními jarními květy. Ovšem i v tomto případě je dobré vybírat obezřetně. Rostliny patřící do čeledi amarylkovitých, jako například narcisy, sněženky nebo bledule jsou pro kočky jedové. Navíc mají velmi lákavé listy, takže je naši mazlíci rádi okusují. To samé platí také pro čeleď liliovitých, do které patří například tulipány, konvalinky nebo hyacinty. Extrémně obezřetní buďte zejména v případě, že váš kočičí člen domácnosti rád hrabe v květináčích, nejjedovatější jsou totiž cibulky těchto květin.

Jakmile si všimnete, že kočka pozřela jedovatou rostlinu, je nutné zahájit první pomoc. Pokud ještě vše nespolykala, zbytky jí odeberte a vyčistěte od nich také tlamičku. Následně ústa vypláchněte vodou nebo mlékem. Okamžitě kontaktujte veterinárního lékaře a informujte ho i o tom, jakou rostlinu kočka pozřela. Na místě veterinář obvykle vyvolá umělé zvracení, podá živočišné uhlí a zajistí rehydrataci.

Nejlepší strategií, jak zabránit otravě, je vyhnout se pěstění všech potenciálně nebezpečných rostlin. V případě, že ke květině máte vztah a nechcete se jí vzdát, je možné umístit ji mimo dosah kočky. Vhodnou prevencí je také zajistit pro kočku příznivé traviny nebo byliny, které může okusovat. Dostatek čerstvé pitné vody zase zajistí, že nebude upíjet z mističek pod květinami.

Ačkoliv je seznam nebezpečných pokojových rostlin pořádně dlouhý, existuje naštěstí spousta takových, které byt zútulní a zároveň nejsou škodlivé. Ať už vaše kočka kytky úplně ignoruje, nebo musí vyhrabat každý květináč, jistě časem najdete takové rostliny, které budou s vaší kočičí šelmou harmonicky vzkvétat 🙂

Posted on Napsat komentář

Jak přejít na nové krmivo?

Máte doma kotě, které už vyrostlo tak, že může začít přijímat dospělou stravu? Nebo možná vaše kočka přichází do nové fáze života? Třeba jste adoptovali kočičího sirotka a je čas přejít na nové krmení. Také není vyloučené, že váš čtyřnohý kamarád jednoduše začal odmítat granule, které donedávna přijímal bez problémů. Nebo vám veterinář doporučil změnu stravy ze zdravotních důvodů?

Příčin přechodu na nové krmivo může být spousta. Od těch určených kočičími potřebami, až po změnu vlastníka vaší oblíbené značky. Pravdou je, že občas může být taková změna pořádně náročná. Tento článek nabízí pár jednoduchých strategií, jak si na novou stravu zvyknout.

Prvním krokem je výběr vhodného produktu, který nabízí dostatek živin pro udržení a podporu dobrého zdraví vašeho kočičího člena rodiny. Nabídku kvalitních vlhkých, suchých nebo specializovaných krmiv najdete u mě na e-shopu.

Následně si připravte plán přechodu na novou stravu. Pro mladší kočky, které nemívají zažívací problémy, se doporučuje 7 denní program. První a druhý den podávejte kočce krmení, které je z 1/4 tvořeno novým produktem. Během třetího a čtvrtého dne podávejte krmivo v poměru půl na půl. Nakonec pátý a šestý den přimíchejte do denní dávky pouze čtvrtinu staré stravy. Sedmí i všechny následující dny už můžete podávat pouze nový produkt.

Zdá se vám takový postup zbytečně zdlouhavý? Má svůj důvod. Nejen kočky, ale i jejich zažívací trakt jsou zvyklé na stravu, kterou jste jim donedávna podávali. Bakterie ve střevech se nyní musí přizpůsobit novému složení. Pokud dojde k příliš rychlé změně, trávení nebude optimální a může začít docházet k gastrointestinálním potížím, jako je zvracení, plynatost, průjem atp. Pokud se takové potíže objeví, po několik dní snižte dávku nového krmiva a teprve až se zažívání přizpůsobí, začněte jej opět navyšovat.

Jestliže je vaše kočka už starší nebo se jedná o kočku s citlivým zažíváním, prodlužte adaptaci nové stravy nejméně na deset dní. Pokud dochází k dlouhodobým zažívacím obtížím, kontaktujte svého veterináře a pokuste se situaci vyřešit společně.

Speciální přístup nevyžadují pouze starší nebo citlivé kočky, ale také ty čerstvě adoptované. V rámci snazšího přizpůsobení se v novém domově je lepší postupně přejít na nové krmivo až po měsíci. Kočka může být v novém prostředí úzkostná, což často vede k zažívacím problémům, které lze jen těžko odlišit od těch spojených s novým krmivem. Nechte ji tedy nejdřív zvyknout si na nový domov a až následně ji seznamte s novou stravou.

Třetí krok se může zdát malicherný, ale pro vaši kočičí dámu je podstatný. Změna vyžaduje čas. Dejte kočce, která se poprvé setká s novým krmivem, čas a prostor si vše v klidu očuchat a s novou stravou se seznámit.

A to je vše. Teď už zbývá jenom sledovat, jak váš mazlík krmivo přijímá. Zaměřte se na váhu. Pokud nepřirozeně roste, omezte trochu krmnou dávku. Jestliže naopak neočekávaně klesá, konzultujte vše se svým veterinárním lékařem. Taky se může stát, že kočka jednoduše nové krmivo nechce jíst ani přes postupné dávkování. O tom, jak k takové situaci přistoupit, se dočtete v příštím článku.

Někdy je výběr správných granulí zdlouhavý a je nutné vyzkoušet několik nejrůznějších druhů a značek, než najdete tu pravou. Podstatné je zůstat pozitivní. Změna krmiva je přece ku prospěchu věci! 🙂 Nová strava by pro mazlíka měla být vhodnější a zdravější. A jak vlastně poznat, že je nová strava lepší? Po 14 dnech výhradního krmení by se měla zlepšit srst. Po 6 měsících celkový zdravotní stav. Tak ať chutná 🙂

Posted on Napsat komentář

Jak skladovat konzervy?

V minulém článku jsme se podívali na typy a triky skladování granulí. V tom dnešním se seznámíme s tím, jak správně skladovat konzervy a kapsičky.

Nejprve pár doporučení co s neotevřenými konzervami. Stejně jako u granulí je důležité zkontrolovat datum spotřeby. Pokud je krmivo prošlé, kočce jej už nepodávejte. Konzervy je dobré skladovat na suchém místě bez velkých výkyvů v teplotě. Ta by se měla pohybovat mezi 10 – 38°C.

Konzervy není vhodné mrazit, protože dochází ke změně jejich chuti a struktury. Pokud nemáte jinou možnost, rozdělte krmivo do vzduchotěsných sáčků na jednotlivé porce a vložte jej do mrazáku. Spotřebujte do 1 měsíce.

Jakmile konzervu nebo kapsičku otevřete, zásadně se mění podmínky dalšího skladování. Aby zůstala čerstvá co nejdéle, umístěte ji do ledničky. Ideálně tak, aby se minimalizoval přístup vzduchu. Pokud konzervu pouze přiklopíte původním víčkem, stále bude částečně osychat. Navíc její odér může nepříjemně provonět celou lednici. Vhodným řešením jsou speciální plastová víčka, která na konzervu přesně pasují. Případně je možné konzervu zabalit do igelitového pytlíku. Podobně i načatou kapsičku vložte do igelitového pytlíku nebo uzavíratelného vzduchotěsného sáčku. Stejně jako u granulí i v případě vlhké stravy je lepší krmivo uchovávat v původním obalu.

Jak dlouho vydrží jednou otevřená konzerva? Obecné doporučení je konzervu spotřebovat do 5-7 dní. Některé kočky otevřené konzervy nechtějí přijímat už dříve. Roli může hrát i to, že krmivo nebylo v lednici uloženo s použitím víčka nebo pytlíku a kočce už prostě nevoní. Pozor, nikdy nemíchejte krmivo ze staré a nově otevřené konzervy. Nevědomky byste tak mohli kontaminovat také tu novou.

Poslední, ale stejně důležitá je otázka, jak dlouho nechat vlhké krmivo v kočičí misce? Doporučuje se ponechat je volně maximálně 4 hodiny. Po čtyřech hodinách může dojít ke kontaminaci bakteriemi. Jídlo proto nikdy neukládejte k opětovnému podání, ale zlikvidujte jej jako odpad. Dejte pozor, aby miska nebyla vystavena přímému slunečnímu svitu. Ke znehodnocení krmiva by mohlo dojít dříve. Po každém podání konzervy je nutné misku omýt vodou a saponátem.

Kočky mají někdy problém s konzumací studeného krmiva. Pokud jste vytáhli načatou konzervu z ledničky, váš mazlík ji nemusí chtít přijímat. Jednoduchý trik je před servírováním krmivo nechat několik minut odpočívat v pokojové teplotě nebo misku položit do horké vody tak, aby voda nepřetekla do krmiva a jídlo tak přirozeně ohřát.

Nezapomeňte, vhodné skladování slouží zejména jako ochrana zdraví našich čtyřnohých miláčků. Koneckonců není nic lepšího, než nabídnout své kočce stravu, která jí chutná a podporuje její zdraví 🙂

Posted on Napsat komentář

Jak skladovat granule?

Třebaže se to nezdá, způsob uskladnění granulí má zásadní vliv na jejich chuť a čerstvost. Možná se vám už stalo, že vaše kočka nejdříve granule milovala, ale s postupem času je úplně přestala přijímat. Třeba se jich prostě jen přejedla, ale určitě neuškodí zvážit, že se granule mohly zkazit.

Věnovali jste spoustu času a úsilí hledání těch nejkvalitnější a vůbec nejlepších granulí pro vašeho milovaného čtyřnohého mazlíka. Už také víte, že s nesprávným skladováním může jejich kvalita dramaticky klesat. Jak tomu předejít a udržet granule čerstvé co nejdéle?

Jako první zkontrolujte expirační dobu případně také den výroby. Podle toho zjistíte, jak jsou granule čerstvé a zda se nemohly znehodnotit už v obalu. Datum expirace je navrženo s ohledem na bezpečnostní rizika pro vaši kočku. Zbytečně neriskujte a nekrmte ji prošlým krmivem. Vyvarujte se nákupu granulí v poškozeném obalu. Nikdy nevíte, jak dlouho byly takto skladovány. Pokud jsou granule prošlé nebo je jejich obal poškozený, nebojte se je vrátit. Výrobce chce přece nabízet to nejlepší, takže vám zboží rád vymění za nepoškozené.

Samotné skladování není žádá věda. Granule skladujte na suchém, chladném místě bez přístupu světla a vzduchu. Přirozená pokojová teplota je v pořádku, důležité je, aby na ně nikdy během dne nesvítilo slunce. Pokud bude teplota příliš vysoká, může dojít k jejich žluknutí.

Granule nechte v původním obalu. Výrobci upravují obaly speciálně tak, aby nedošlo k ovlivnění chuti krmiva. Pokud byste je přendaly do jiné nádoby, může dojít k ovlivnění chuti a vaše kočka je nemusí chtít přijímat. Plastové nádoby mohou vstřebávat oleje obsažené v krmivu a ty časem žluknou. V plastových obalech navíc mohou vzniknout oděrky ve kterých se množí bakterie. Volte raději skleněné nebo kovové obaly.

Jakmile granule otevřete, po každém odsypání dbejte na to, abyste obal opět uzavřeli. Snažte se zbavit vzduchu, který v obalu zůstal. Někteří výrobci nabízí znovu uzavíratelný obal, u jiných si budete muset vypomoci silnou kancelářskou sponou. Pro zachování čerstvé chuti a jako prevence znehodnocení spotřebujte granule do 6 týdnů po otevření.

Granule je možné zmrazit a to až na 6 měsíců. Pokud si myslíte, že je nestihnete spotřebovat, je to určitě nejsnazší cesta. Jen pozor na řádně uzavřený obal. Mrazák co je cítit po granulích, není nic moc. Zmrazení ale mírně mění vlastnosti krmení. Granule mrazte pouze pokud nemáte jinou možnost. Z hlediska každodenní spotřeby je rozhodně lepší kupovat optimálně velké pytle.

Nejsnazší cestou, jak si být jistý, že granule jsou skladovány správně, je pořídit si velkou skladovací vzduchotěsnou nádobu a do ní umístit pytel v původním obalu. Tím předejte i možnosti, že je jako první objeví jiné zvíře než vaše kočka (myš, mravenci atp.).

Důležitá je také hygiena. Misku s granulemi myjte vodou a saponátem po každém vyprázdnění. Granule jsou mastné, opláchnutí vodou tedy nestačí. Misku nepoužívejte jako nádobu na nabírání čerstvých granulí, mohla by znečistit celé balení. Než otevřete nový pytel vždy nejprve doberte ten předcházející. Granule nemíchejte. Po dobrání pytle důkladně omyjte všechny nádoby (skladovací, odběrnou). Opět vodou se saponátem. Po omytí nechte nádoby zcela vyschnout.

Jak skladuji granule já? Po otevření nového pytle odsypu objem cca na týden do separátní, uzavíratelné nádoby. Z otevřeného pytle vytlačím všechen vzduch a co nejdůkladněji ho opět uzavřu. Pytle ukládám na vyhrazeném místě ve skříni, kam se nedostane ani můj kočičí miláček, ani jiní nezvaní návštěvníci. Granule jsou tím pádem v suchu a nikdy na ně nesvítí slunce. Nádobu s cca týdenní dávkou také skladuji v této skříni. Původně jsem používala plastovou dózu na müsli, z které se granule dobře odsypávají. Nově jsem jí nahradila vzduchotěsnou skleněnou nádobou (např. na zavařeniny). Z této nádoby každý den odsypávám do prázdné, vodou a saponátem umyté misky. Jakmile dojdou granule z “týdenní” nádoby. Omyji ji a opakuji celý proces 🙂

A jak doma granule skladujete vy?

Posted on Napsat komentář

Potraviny, které nepatří do kočičího jídelníčku

Kočky nejsou stejné jako lidé, a proto jim potrava, která je pro nás běžná nebo dokonce prospěšná, může škodit. Asi nejčastějším problémem je dokrmování kočky lidskou stravou. Ta není vhodná, protože neobsahuje všechny potřebné živiny. Navíc je většina naší potravy solená, což kočkám zatěžuje ledviny.

Nejde ale pouze o dokrmování, které plíživě zhoršuje zdravotní stav kočky. Existují dokonce i potraviny, které jsou jedovaté a jejich konzumace může mít až fatální následky. Jedná se o:

 • česnek , cibuli, pažitku a pórek (syrové i vařené) – způsobují chudokrevnost
 • rebarboru, syrové brambory a rajčata – způsobují zažívací potíže
 • syrová vejce – zejména bílek snižuje schopnost vstřebávat vitamín B, což vede k horší kvalitě srsti a kůže
 • avokádo – způsobuje zvracení a průjem
 • hroznové víno a rozinky – poškozují ledviny
 • káva, čaj, kolové nápoje, energy drinky – kofein narušuje srdeční činnost
 • čokoláda a kakao – narušují srdeční činnost
 • kravské mléko – kočky mohou mít intoleranci na laktózu, konzumace mléka pak může způsobovat zažívací potíže
 • kynuté těsto – proces kynutí může pokračovat i v žaludku, takže spolu se střevy dochází k jeho nafukování
 • makadamové ořechy – narušují trávicí ústrojí a nervový systém

Vaše kočka by se měla vyvarovat také produktů, které bychom měli držet nejen z dosahu domácích mazlíčků ale i dětí.

 • léky a doplňky stravy – např. umělé sladidlo xylitol (obsažené v limonádách a různých sladkostech) může poškodit játra
 • drogy včetně cigaret a alkoholu – pozor zabíjí i malé množství
 • chemické přípravky jako prací prášky, čistící prostředky, barvy atp.

Mezi příznaky otravy patří ztráta chuti k jídlu, zvracení, průjem nebo zácpa, žíznivost, nekoordinované pohyby, slepota, třes nebo křeče. Jakmile nabudete podezření, že by vaše kočka mohla být otrávená, neodkladně vyhledejte veterináře. Může jít o minuty.

Mezi méně vhodné potraviny nebo potraviny, které kočka může konzumovat se zvýšenou pozorností patří tyto:

 • syrové maso a kosti – i kočky jsou ohroženy různými bakteriemi, které se na syrovém mase mohou objevit. Je proto vhodné maso nejprve na 72 hodin zamrazit. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat také nevařeným kostem. Jejich ostré hrany mohou poškodit tlamu nebo zažívací ústrojí kočky
 • krmivo pro psy – nutriční potřeby koček a psů jsou velmi odlišné. Kočka sice může zkonzumovat malé množství psí stravy bez jakékoliv újmy, dlouhodobá spotřeba je ale z nutričního hlediska zcela nevhodná.
 • tuk – vysoké množství syrového nebo i vařeného tuku způsobuje zažívací potíže
 • syrové ryby – stejně jako u syrového masa platí, že je třeba dbát o zvýšenou hygienu. Syrové ryby navíc redukují vstřebávání vitamínu B
 • játra – vysoká konzumace jater může vést k předávkování vitamínem A, jehož zvýšená koncentrace narušuje kosti

V případě jedovatých nebo potenciálně škodlivých potravin je důležitá zejména prevence. Odstraňte všechny nebezpečné suroviny z dosahu vašeho čtyřnohého miláčka. Jde přece hlavně o jeho spokojenost 🙂

Posted on Napsat komentář

Obezita u koček – jak a proč s ní bojovat

Obezita patří mezi civilizační nemoci. A to jak u lidí, tak i u koček. Takže i u nich může mít silný negativní dopad na fyzické a duševní zdraví. Mezi nejčastější a nejvíce viditelné problémy patří apatie, celková ztráta chuti ke hře, věčné povalování a podrážděnost. Z hlediska fyzických dopadů se jedná o vyšší celkové zatížení organismu a s tím spojenou kratší délku života. Celkově nejde o nic, co by si milující páníček přál. Přesto se odhaduje, že až 50 % doma chovaných koček trpí nadváhou a přibližně polovina z nich obezitou. Jak tedy s obezitou bojovat a jak jí předcházet?

První a nejdůležitější otázka je, jak a proč moje kočka vlastně tloustne? Obezitu způsobuje nadměrný příjem potravy obvykle doprovázený nízkým výdejem energie – kočičí aktivitou. Důvod, proč tak rádi vykrmujeme své mazlíky, je jasný. Jídlo je nejsnazší cesta ke kočičí spokojenosti, a tak často neodoláme a pokaždé, když si náš chlupatý miláček mňoukne, už vytahujeme pamlsky, konzervu nebo kapsičku. Pravdou je, že takto nějaké body krátkodobě získáme. Pokud už naše kočka obézní trpí (nebo k tomu má blízko), je důležité si uvědomit, že nejednáme v jejím zájmu. Kočka není zodpovědná za svou tloušťku. Jestliže před ní položíme lákavou kapsičku, nedokáže odolat. To znamená, že za obezitu kočky je vždy zodpovědný její páníček.

Dobře, ale jak poznám, že je moje kočka obézní? Je to jednoduché – stačí se na ni z vrchu podívat – kočka by při stání měla být v oblasti žeber širší nebo stejně široká jako v oblasti břicha. Pokud má břicho širší, jedná se o obézní kočku. Pokud si nejste jistí, zda vaše kočka je nebo není trochu při těle, navštivte veterináře a ten vám danou situaci objasní.

Došli jste k tomu, že váš chlupatý kamarád patří do skupiny obézních koček? Neberte to na lehkou váhu, obezita prokazatelně snižuje kvalitu a délku kočičího života. Jaké jsou konkrétní nemoci spojené s kočičí obezitou? Díky vyšší lenivosti dochází k snížení činnosti střev a kočka má měkké, zapáchající výkaly. Srst začíná více vypadávat, takže se mohou začít tvořit smotky v žaludku, které následně kočka zvrací. Jedná se o takzvané bezoáry. Mezi klinické nemoci patří cukrovka, poruchy štítné žlázy, potíže se srdcem, dechem atp. Dobrá zpráva je, že s kočičí nadváhou lze bojovat.

Jak postupovat, když už je moje kočka obézní? Nejde o nic těžkého, důležité je pouze dodržet jednotlivé kroky a výsledky se časem dostaví. Ze začátku je také potřeba trocha trpělivosti, kočka nemusí začít hubnout hned. Nezapomeňte informovat všechny členy domácnosti a dbejte na to, aby nová pravidla dodržovali.

V prvé řadě je důležité navštívit veterináře a pokud uzná, že je kočka skutečně obézní, pomůže vám vytvořit plán snižování její hmotnosti. Také vám může vysvětlit jednotlivá rizika nadváhy a případně vašeho miláčka otestovat, jestli nějakou nemocí spojenou s obezitou již netrpí. Obezita může být pouze druhotným projevem jiné nemoci. V tom případě by veterinář doporučil léčbu prvotní choroby.

Dalším důležitým krokem je zamyslet se nad kvalitou krmiva, které kočka konzumuje. Nekvalitní krmiva často obsahují vysoký podíl obilovin, které jsou složeny zejména ze sacharidů. Kočky jsou masožravci, sacharidy se v jejich přirozené stravě ve vyšší míře nevyskytují. Pokud je konzumují, začínají tloustnout. Ani lidská strava není vhodná. Kočky by neměly jíst kořeněné nebo jinak upravené lidské potraviny (jako např. uzeniny atp.). Pokud svého mazlíka chcete potěšit, můžete mu dát kousek přemraženého masa nebo třeba kozí mléko. Vždy ale myslete na to, že i tyto pamlsky se počítají do denního příjmu potravy.

Pokud je kočka živena kvalitním krmivem, problémy s obezitou nejsou tak časté. Samozřejmě ale existují krmiva, která jsou přímo určena pro redukci váhy nebo pro kočky, které opravdu rády jedí. Ty co nabízím u mě na e-shopu, najdete pod tímto odkazem.

Počítání kalorií se dnes už příliš nenosí. V případě domácích mazlíčků ale existují doporučené krmné dávky, které se vyplatí dodržovat. Pozor, denní dávky se sčítají, takže pokud například svou kočku krmíte polovinou doporučené denní dávky z konzervy, už jí můžete nasypat pouze polovinu doporučené denní dávky granulí. Ve chvíli, kdy váš mazlíček začne držet dietu, bývá obvyklé ponížení okolo 10 – 20 % současné (obvykle příliš vysoké) denní dávky. Hlavním pravidlem ale zůstává nenabízet žádné příležitostné pochoutky a držet se pevně stanoveného jídelníčku, který zhruba odpovídá doporučené denní dávce.

Jedním z nejdůležitějších pravidel štíhlé linie je nenechávat žádnou potravu – ani granule – přístupné po celý den, ale krmit v pravidelných intervalech. Čím více jednotlivých krmení, tím lépe. Krmit minimálně třikrát denně, ideálně pětkrát i vícekrát denně. Poslední přísun krmiva dejte kočce před tím, než jdete spát, zajistíte si tím také klidné usínání. Pokud kvůli časovému vytížení nezvládáte kočku krmit během dne, zvažte pořízení dávkovače granulí s časovačem a kontrolou množství. Kočky mají rády řád, pokud je budete krmit vždy ve stejnou dobu, časem si na to zvyknou a nebudou jídlo vyžadovat mimo stanovený harmonogram.

Rčení ve zdravém těle zdravý duch platí i ve zvířecí říši. Dbejte proto o pravidelnou aktivitu kočky a ona se vám odmění dobrou náladou a samozřejmě také shozením nějakého toho deka. Kupte jí strom na šplhání, naučte ji aportovat, nakupte nebo vyrobte vlastní hračky nebo dejte část denního přídělu krmiva do hračky – aktivního krmítka.

Kočku pravidelně važte. Nejsnazší způsob, jak ji zvážit, je nejprve zvážit sebe, pak vzít kočku do náručí a od výsledné váhy odečíst svoji váhu. Váha kočky by měla pomalu klesat. Pokud zůstává dlouhodobě stejná, mírně snižte objem krmiva. Dejte pozor také na to, abyste svou kočku netýrali hlady. Váhové úbytky by neměly být nijak dramatické. Kočce by shození asi 15 % původní váhy mělo trvat zhruba 4 měsíce. Týdně by neměla shodit víc než 1 % původní váhy.

Obezitě se lépe předchází, než se s ní bojuje. Proto dbejte na vhodné množství kvalitní stravy a dostatek pohybu ještě před tím, než se kočka stane obézní. Zaručíte jí tak spokojenější a plnohodnotnější život a o to nám páníčkům přece jde :).