Posted on Napsat komentář

Co dělat, když kočka nejí nové granule/kapsičky

Kočky jsou milovnice zajetých pořádků. Stejné jídlo každý den ve stejný čas. Pro nás je to možná zvláštní, ale pro většinu z našich kočičích členů rodiny naprosto ideální. Milují co milují, prostě nejsou velké fanynky změny. Zejména pokud se jedná o jejich stravu.

Nadešel den D. Nové krmivo je v misce. Poctivě jste jej smíchali s tím starým a to v poměru 1:3. Těšíte se, až váš kočičí miláček radostně přiběhne a po nové laskomině se bude nadšeně olizovat. Jenže ono nic. Kočka nedůvěřivě přijde k misce, krátce očuchá její obsah a trochu vyčítavě zase odchází. Co teď s tím? Je potřeba nové krmivo celé vyhodit nebo se dá tahle situace řešit? Naštěstí ano, jen je potřeba trochu trpělivosti.

Nejprve najděte poměr starého a nového krmiva, které je kočka ochotná celé sníst. Může se klidně jednat jen o lžičku toho nového. Důležité je nalézt takové množství, které kočka pozře a které budete moci pomalu navyšovat. Pokud kočka novou stravu nechce přijímat ani v minimálním množství, dejte malou porci do misky vedle, aby si novou vůni propojila s časem na krmení. Opakujte asi 5 dní a pak lžičku zase zkuste zamíchat do starého jídla.

Krom toho můžete vyzkoušet, některý z triků, které podporují chuť k jídlu. Pokud podáváte novou konzervu nebo kapsičku mírně ji ohřejte, aby nebyla studená. Do vlhké stravy také můžete přidat trochu vody, nesoleného vývaru nebo rybího tuku a lehce tak pozměnit strukturu krmiva. Jestliže podáváte granule, nabídněte je z ruky. Pokud spolu máte dobrý vztah, kočka bude mít s jídlem spojené hezké vzpomínky.

Další variantou je podpořit chuť k jídlu sportovním výkonem. Stravte se svým mazlíkem společných 15-20 minut a hrajte si. Upevní to váš vztah a kočka během hry vyhladoví a pak snáze sní cokoliv, co jí nabídnete. Další možností je nechat kočku vyhladovět restriktivním podáváním jídla. Začněte se starým krmivem a dejte ho mazlíkovi k dispozici 3x denně na 20-30 minut a pak misku zase odeberte. Po několika dnech, přidejte trošku nové stravy a sledujte, jestli ji vaše kočka přijme. Dávku můžete začít postupně navyšovat. Nic neuspěchejte, pokud je nového krmiva na kočku moc, vraťte se k předchozímu snědenému poměru.

Ovšem pozor, v případě omezení dávek jídla svou kočku nikdy nenechávejte hladovět. Jeden den bez jídla je maximum. Delší hladovka může být jedním z rizikových faktorů vzniku zánětlivého onemocnění jater, případně může zhoršit příznaky aktuálních nemocí.

Speciální případ odmítání stravy je přechod z granulí na konzervy. Textura je velmi odlišná a kočky, které nejsou zvyklé na vlhkou stravu mohou mít problém vůbec pochopit, že se jedná o jídlo. Nejdříve dejte lžičku konzervy vedle misky, aby si kočka spojila novou vůni s časem krmení. Následně přidejte lžičku vedle granulí. Můžete zkusit granule s malým množstvím konzervy smíchat. Stejně jako v předchozích případech dejte své kočce čas a pokud nový poměr krmiva odmítá přijímat, vraťte se k poslední snědené dávce.

Na závěr mohu popřát pevné nervy a hodně trpělivosti. Žádná kočka se nenechá jen tak zlomit, naopak potřebuje postupný láskyplný přístup. Ačkoliv je nové krmivo vhodnější, jen těžko si to nechá vysvětlit. Pokud by potíže s odmítáním stravy přetrvávaly, zkuste se obrátit na vašeho veterinárního lékaře. Je možné, že objeví i jiné příčiny nechutenství, než je pouhá vybíravost.

Tak ať chutná 🐱

Posted on Napsat komentář

Jak přejít na nové krmivo?

Máte doma kotě, které už vyrostlo tak, že může začít přijímat dospělou stravu? Nebo možná vaše kočka přichází do nové fáze života? Třeba jste adoptovali kočičího sirotka a je čas přejít na nové krmení. Také není vyloučené, že váš čtyřnohý kamarád jednoduše začal odmítat granule, které donedávna přijímal bez problémů. Nebo vám veterinář doporučil změnu stravy ze zdravotních důvodů?

Příčin přechodu na nové krmivo může být spousta. Od těch určených kočičími potřebami, až po změnu vlastníka vaší oblíbené značky. Pravdou je, že občas může být taková změna pořádně náročná. Tento článek nabízí pár jednoduchých strategií, jak si na novou stravu zvyknout.

Prvním krokem je výběr vhodného produktu, který nabízí dostatek živin pro udržení a podporu dobrého zdraví vašeho kočičího člena rodiny. Nabídku kvalitních vlhkých, suchých nebo specializovaných krmiv najdete u mě na e-shopu.

Následně si připravte plán přechodu na novou stravu. Pro mladší kočky, které nemívají zažívací problémy, se doporučuje 7 denní program. První a druhý den podávejte kočce krmení, které je z 1/4 tvořeno novým produktem. Během třetího a čtvrtého dne podávejte krmivo v poměru půl na půl. Nakonec pátý a šestý den přimíchejte do denní dávky pouze čtvrtinu staré stravy. Sedmí i všechny následující dny už můžete podávat pouze nový produkt.

Zdá se vám takový postup zbytečně zdlouhavý? Má svůj důvod. Nejen kočky, ale i jejich zažívací trakt jsou zvyklé na stravu, kterou jste jim donedávna podávali. Bakterie ve střevech se nyní musí přizpůsobit novému složení. Pokud dojde k příliš rychlé změně, trávení nebude optimální a může začít docházet k gastrointestinálním potížím, jako je zvracení, plynatost, průjem atp. Pokud se takové potíže objeví, po několik dní snižte dávku nového krmiva a teprve až se zažívání přizpůsobí, začněte jej opět navyšovat.

Jestliže je vaše kočka už starší nebo se jedná o kočku s citlivým zažíváním, prodlužte adaptaci nové stravy nejméně na deset dní. Pokud dochází k dlouhodobým zažívacím obtížím, kontaktujte svého veterináře a pokuste se situaci vyřešit společně.

Speciální přístup nevyžadují pouze starší nebo citlivé kočky, ale také ty čerstvě adoptované. V rámci snazšího přizpůsobení se v novém domově je lepší postupně přejít na nové krmivo až po měsíci. Kočka může být v novém prostředí úzkostná, což často vede k zažívacím problémům, které lze jen těžko odlišit od těch spojených s novým krmivem. Nechte ji tedy nejdřív zvyknout si na nový domov a až následně ji seznamte s novou stravou.

Třetí krok se může zdát malicherný, ale pro vaši kočičí dámu je podstatný. Změna vyžaduje čas. Dejte kočce, která se poprvé setká s novým krmivem, čas a prostor si vše v klidu očuchat a s novou stravou se seznámit.

A to je vše. Teď už zbývá jenom sledovat, jak váš mazlík krmivo přijímá. Zaměřte se na váhu. Pokud nepřirozeně roste, omezte trochu krmnou dávku. Jestliže naopak neočekávaně klesá, konzultujte vše se svým veterinárním lékařem. Taky se může stát, že kočka jednoduše nové krmivo nechce jíst ani přes postupné dávkování. O tom, jak k takové situaci přistoupit, se dočtete v příštím článku.

Někdy je výběr správných granulí zdlouhavý a je nutné vyzkoušet několik nejrůznějších druhů a značek, než najdete tu pravou. Podstatné je zůstat pozitivní. Změna krmiva je přece ku prospěchu věci! 🙂 Nová strava by pro mazlíka měla být vhodnější a zdravější. A jak vlastně poznat, že je nová strava lepší? Po 14 dnech výhradního krmení by se měla zlepšit srst. Po 6 měsících celkový zdravotní stav. Tak ať chutná 🙂

Posted on Napsat komentář

O značce Farmina N&D

Krmiva značky N&D  spadají pod italskou společnost Farmina Pet Foods, která byla založena v roce 1999 dr. Angelem Russo. Angel navázal na rodinnou tradici a firmu založil jako dceřinou pobočku společnosti Russo Mangimi. Firma Russo Mangimi, kterou založil Angelův otec Francesco v roce 1965, se také zaměřovala na výživu zvířat. Angel si z této tradice vzal to nejlepší a dohromady se zacílením na současné vědní poznání vytvořil moderní, úspěšnou firmu.

Základní hodnotou společnosti je zdraví jednotlivých druhů zvířat. V souladu s tím jsou krmiva vytvořena na základě nejnovějších vědeckých poznatků v oboru. Technologické investice a dobré jméno značky zajišťují spolupráci s nezávislými institucemi jako je např. Oddělení výživy zvířat Univerzity Federica II. v Neapoli. Aby ve Farmině nikdy nezačali ztrácet krok, mají zřízeno speciální oddělení veterinárního výzkumu a vývoje Farmina Vet Research.

Jakožto Italové ve Farmině lpí na tradičních hodnotách jako je láska a rodina. Jídlo je nezbytným pojítkem, které napomáhá udržet rodinu zdravou a šťastnou. Jsou to právě domácí mazlíčci, kteří v každé rodině zaujímají výjimečné postavení. Mottem společnosti je, že štěstí každého páníčka stojí z velké části na štěstí a spokojenosti jeho mazlíka.

Spokojenost zvířat je tou hlavní motivací k vývoji těch nejlepších krmiv. To nejdůležitější je zajistit vysokou kvalitu života každého mazlíka. Ve Farmině se nechávají inspirovat přirozenou potravou. Zkoumají jejich život v divokém prostředí, jejich návyky a chování. Berou ohled na přirozené instinkty a nutriční potřeby. Pokud totiž nabídnete vašemu mazlíkovi to nejlepší krmivo vyvinuté podle nejnovějších poznatků a složené z přírodních látek, podpoříte jej od prvních dnů až do vysokého věku.

Motto společnosti šťastný mazlíček, šťastný majitel už dávno nerezonuje pouze v Itálii. Jejich výrobny najdete také Srbsku nebo Brazílii. Konečně, široký výběr produktů můžete zakoupit také u nás.

Příroda je naší inspirací, věda naší metodou.
Farmina Pet Foods

Posted on Napsat komentář

Jak skladovat konzervy?

V minulém článku jsme se podívali na typy a triky skladování granulí. V tom dnešním se seznámíme s tím, jak správně skladovat konzervy a kapsičky.

Nejprve pár doporučení co s neotevřenými konzervami. Stejně jako u granulí je důležité zkontrolovat datum spotřeby. Pokud je krmivo prošlé, kočce jej už nepodávejte. Konzervy je dobré skladovat na suchém místě bez velkých výkyvů v teplotě. Ta by se měla pohybovat mezi 10 – 38°C.

Konzervy není vhodné mrazit, protože dochází ke změně jejich chuti a struktury. Pokud nemáte jinou možnost, rozdělte krmivo do vzduchotěsných sáčků na jednotlivé porce a vložte jej do mrazáku. Spotřebujte do 1 měsíce.

Jakmile konzervu nebo kapsičku otevřete, zásadně se mění podmínky dalšího skladování. Aby zůstala čerstvá co nejdéle, umístěte ji do ledničky. Ideálně tak, aby se minimalizoval přístup vzduchu. Pokud konzervu pouze přiklopíte původním víčkem, stále bude částečně osychat. Navíc její odér může nepříjemně provonět celou lednici. Vhodným řešením jsou speciální plastová víčka, která na konzervu přesně pasují. Případně je možné konzervu zabalit do igelitového pytlíku. Podobně i načatou kapsičku vložte do igelitového pytlíku nebo uzavíratelného vzduchotěsného sáčku. Stejně jako u granulí i v případě vlhké stravy je lepší krmivo uchovávat v původním obalu.

Jak dlouho vydrží jednou otevřená konzerva? Obecné doporučení je konzervu spotřebovat do 5-7 dní. Některé kočky otevřené konzervy nechtějí přijímat už dříve. Roli může hrát i to, že krmivo nebylo v lednici uloženo s použitím víčka nebo pytlíku a kočce už prostě nevoní. Pozor, nikdy nemíchejte krmivo ze staré a nově otevřené konzervy. Nevědomky byste tak mohli kontaminovat také tu novou.

Poslední, ale stejně důležitá je otázka, jak dlouho nechat vlhké krmivo v kočičí misce? Doporučuje se ponechat je volně maximálně 4 hodiny. Po čtyřech hodinách může dojít ke kontaminaci bakteriemi. Jídlo proto nikdy neukládejte k opětovnému podání, ale zlikvidujte jej jako odpad. Dejte pozor, aby miska nebyla vystavena přímému slunečnímu svitu. Ke znehodnocení krmiva by mohlo dojít dříve. Po každém podání konzervy je nutné misku omýt vodou a saponátem.

Kočky mají někdy problém s konzumací studeného krmiva. Pokud jste vytáhli načatou konzervu z ledničky, váš mazlík ji nemusí chtít přijímat. Jednoduchý trik je před servírováním krmivo nechat několik minut odpočívat v pokojové teplotě nebo misku položit do horké vody tak, aby voda nepřetekla do krmiva a jídlo tak přirozeně ohřát.

Nezapomeňte, vhodné skladování slouží zejména jako ochrana zdraví našich čtyřnohých miláčků. Koneckonců není nic lepšího, než nabídnout své kočce stravu, která jí chutná a podporuje její zdraví 🙂

Posted on Napsat komentář

Jak skladovat granule?

Třebaže se to nezdá, způsob uskladnění granulí má zásadní vliv na jejich chuť a čerstvost. Možná se vám už stalo, že vaše kočka nejdříve granule milovala, ale s postupem času je úplně přestala přijímat. Třeba se jich prostě jen přejedla, ale určitě neuškodí zvážit, že se granule mohly zkazit.

Věnovali jste spoustu času a úsilí hledání těch nejkvalitnější a vůbec nejlepších granulí pro vašeho milovaného čtyřnohého mazlíka. Už také víte, že s nesprávným skladováním může jejich kvalita dramaticky klesat. Jak tomu předejít a udržet granule čerstvé co nejdéle?

Jako první zkontrolujte expirační dobu případně také den výroby. Podle toho zjistíte, jak jsou granule čerstvé a zda se nemohly znehodnotit už v obalu. Datum expirace je navrženo s ohledem na bezpečnostní rizika pro vaši kočku. Zbytečně neriskujte a nekrmte ji prošlým krmivem. Vyvarujte se nákupu granulí v poškozeném obalu. Nikdy nevíte, jak dlouho byly takto skladovány. Pokud jsou granule prošlé nebo je jejich obal poškozený, nebojte se je vrátit. Výrobce chce přece nabízet to nejlepší, takže vám zboží rád vymění za nepoškozené.

Samotné skladování není žádá věda. Granule skladujte na suchém, chladném místě bez přístupu světla a vzduchu. Přirozená pokojová teplota je v pořádku, důležité je, aby na ně nikdy během dne nesvítilo slunce. Pokud bude teplota příliš vysoká, může dojít k jejich žluknutí.

Granule nechte v původním obalu. Výrobci upravují obaly speciálně tak, aby nedošlo k ovlivnění chuti krmiva. Pokud byste je přendaly do jiné nádoby, může dojít k ovlivnění chuti a vaše kočka je nemusí chtít přijímat. Plastové nádoby mohou vstřebávat oleje obsažené v krmivu a ty časem žluknou. V plastových obalech navíc mohou vzniknout oděrky ve kterých se množí bakterie. Volte raději skleněné nebo kovové obaly.

Jakmile granule otevřete, po každém odsypání dbejte na to, abyste obal opět uzavřeli. Snažte se zbavit vzduchu, který v obalu zůstal. Někteří výrobci nabízí znovu uzavíratelný obal, u jiných si budete muset vypomoci silnou kancelářskou sponou. Pro zachování čerstvé chuti a jako prevence znehodnocení spotřebujte granule do 6 týdnů po otevření.

Granule je možné zmrazit a to až na 6 měsíců. Pokud si myslíte, že je nestihnete spotřebovat, je to určitě nejsnazší cesta. Jen pozor na řádně uzavřený obal. Mrazák co je cítit po granulích, není nic moc. Zmrazení ale mírně mění vlastnosti krmení. Granule mrazte pouze pokud nemáte jinou možnost. Z hlediska každodenní spotřeby je rozhodně lepší kupovat optimálně velké pytle.

Nejsnazší cestou, jak si být jistý, že granule jsou skladovány správně, je pořídit si velkou skladovací vzduchotěsnou nádobu a do ní umístit pytel v původním obalu. Tím předejte i možnosti, že je jako první objeví jiné zvíře než vaše kočka (myš, mravenci atp.).

Důležitá je také hygiena. Misku s granulemi myjte vodou a saponátem po každém vyprázdnění. Granule jsou mastné, opláchnutí vodou tedy nestačí. Misku nepoužívejte jako nádobu na nabírání čerstvých granulí, mohla by znečistit celé balení. Než otevřete nový pytel vždy nejprve doberte ten předcházející. Granule nemíchejte. Po dobrání pytle důkladně omyjte všechny nádoby (skladovací, odběrnou). Opět vodou se saponátem. Po omytí nechte nádoby zcela vyschnout.

Jak skladuji granule já? Po otevření nového pytle odsypu objem cca na týden do separátní, uzavíratelné nádoby. Z otevřeného pytle vytlačím všechen vzduch a co nejdůkladněji ho opět uzavřu. Pytle ukládám na vyhrazeném místě ve skříni, kam se nedostane ani můj kočičí miláček, ani jiní nezvaní návštěvníci. Granule jsou tím pádem v suchu a nikdy na ně nesvítí slunce. Nádobu s cca týdenní dávkou také skladuji v této skříni. Původně jsem používala plastovou dózu na müsli, z které se granule dobře odsypávají. Nově jsem jí nahradila vzduchotěsnou skleněnou nádobou (např. na zavařeniny). Z této nádoby každý den odsypávám do prázdné, vodou a saponátem umyté misky. Jakmile dojdou granule z “týdenní” nádoby. Omyji ji a opakuji celý proces 🙂

A jak doma granule skladujete vy?

Posted on Napsat komentář

Potraviny, které nepatří do kočičího jídelníčku

Kočky nejsou stejné jako lidé, a proto jim potrava, která je pro nás běžná nebo dokonce prospěšná, může škodit. Asi nejčastějším problémem je dokrmování kočky lidskou stravou. Ta není vhodná, protože neobsahuje všechny potřebné živiny. Navíc je většina naší potravy solená, což kočkám zatěžuje ledviny.

Nejde ale pouze o dokrmování, které plíživě zhoršuje zdravotní stav kočky. Existují dokonce i potraviny, které jsou jedovaté a jejich konzumace může mít až fatální následky. Jedná se o:

 • česnek , cibuli, pažitku a pórek (syrové i vařené) – způsobují chudokrevnost
 • rebarboru, syrové brambory a rajčata – způsobují zažívací potíže
 • syrová vejce – zejména bílek snižuje schopnost vstřebávat vitamín B, což vede k horší kvalitě srsti a kůže
 • avokádo – způsobuje zvracení a průjem
 • hroznové víno a rozinky – poškozují ledviny
 • káva, čaj, kolové nápoje, energy drinky – kofein narušuje srdeční činnost
 • čokoláda a kakao – narušují srdeční činnost
 • kravské mléko – kočky mohou mít intoleranci na laktózu, konzumace mléka pak může způsobovat zažívací potíže
 • kynuté těsto – proces kynutí může pokračovat i v žaludku, takže spolu se střevy dochází k jeho nafukování
 • makadamové ořechy – narušují trávicí ústrojí a nervový systém

Vaše kočka by se měla vyvarovat také produktů, které bychom měli držet nejen z dosahu domácích mazlíčků ale i dětí.

 • léky a doplňky stravy – např. umělé sladidlo xylitol (obsažené v limonádách a různých sladkostech) může poškodit játra
 • drogy včetně cigaret a alkoholu – pozor zabíjí i malé množství
 • chemické přípravky jako prací prášky, čistící prostředky, barvy atp.

Mezi příznaky otravy patří ztráta chuti k jídlu, zvracení, průjem nebo zácpa, žíznivost, nekoordinované pohyby, slepota, třes nebo křeče. Jakmile nabudete podezření, že by vaše kočka mohla být otrávená, neodkladně vyhledejte veterináře. Může jít o minuty.

Mezi méně vhodné potraviny nebo potraviny, které kočka může konzumovat se zvýšenou pozorností patří tyto:

 • syrové maso a kosti – i kočky jsou ohroženy různými bakteriemi, které se na syrovém mase mohou objevit. Je proto vhodné maso nejprve na 72 hodin zamrazit. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat také nevařeným kostem. Jejich ostré hrany mohou poškodit tlamu nebo zažívací ústrojí kočky
 • krmivo pro psy – nutriční potřeby koček a psů jsou velmi odlišné. Kočka sice může zkonzumovat malé množství psí stravy bez jakékoliv újmy, dlouhodobá spotřeba je ale z nutričního hlediska zcela nevhodná.
 • tuk – vysoké množství syrového nebo i vařeného tuku způsobuje zažívací potíže
 • syrové ryby – stejně jako u syrového masa platí, že je třeba dbát o zvýšenou hygienu. Syrové ryby navíc redukují vstřebávání vitamínu B
 • játra – vysoká konzumace jater může vést k předávkování vitamínem A, jehož zvýšená koncentrace narušuje kosti

V případě jedovatých nebo potenciálně škodlivých potravin je důležitá zejména prevence. Odstraňte všechny nebezpečné suroviny z dosahu vašeho čtyřnohého miláčka. Jde přece hlavně o jeho spokojenost 🙂

Posted on Napsat komentář

Co je lepší, konzervy nebo granule?

Asi každý chovatel chce pro svého mazlíka to nejlepší. Cílem většiny z nás je mít doma krásnou, zdravou kočičku s výtečnou náladou. Trávíme s ní čas, kupujeme jí hračky, češeme jí kožíšek, navštěvujeme veterináře, ale asi to nejdůležitější, co pro ni můžeme udělat, je výběr vhodné stravy.

Bydlíte na statku, vaše kočka má možnost bezpečného výběhu a během dne si sama uloví spoustu myší? To je skvělá zpráva! Váš mazlík se stravuje zcela přirozeně a všechny potřebné živiny získá přírodní cestou. Většina z nás ale takové možnosti nemá, a proto volí cestu komerčně vyráběných krmiv.

Než se podíváme na srovnání vlhké stravy a granulí, nesmím opomenout ještě domácí stravování. V současnosti je asi nejpopulárnějším proudem takzvaný BARF. Jde o jídelníček sestavený ze syrových surovin tak, aby pokryly přirozené potřeby kočičího organismu. Ve výsledku se jedná o směs syrového masa, kostí a orgánů. Než se do sestavování takového jídelníčku pustíte, doporučuji konzultaci s veterinářem. Pozor, kočku nikdy nekrmte pouze syrovým masem. Taková strava pro ni není vhodná, protože neobsahuje všechny potřebné látky a kočka časem začne strádat.

Pokud vaše kočka nemá možnost stravovat se přirozeně, případně vy sami nemáte dostatek času na přípravu domácí stravy, existuje řešení. Na trhu najdete nepřeberné množství kočičího krmiva. Tím nejdůležitějším krokem je zvolit takové, co obsahuje pouze zdraví prospěšné látky, které zároveň pokrývají nutriční potřeby kočky. O tom, jak vybrat vhodné granule se můžete dočíst v tomto článku a o konzervách zase tady. Případně se rovnou podívejte na e-shop, tam nabízím pouze takové produkty, které bych nabídla i vlastní kočce (a u řady z nich to opravdu dělám).

Super, mám jasnou představu o tom, co by taková konzerva nebo granule měly obsahovat. Co je ale pro mého mazlíka skutečně nejlepší? Kvalitní granule obsahují vše, co kočka potřebuje. Kočky mohou prožít dlouhý život bez stravou vyvolaných zdravotních komplikací, i když jsou krmeny pouze granulemi. Důležité je hlídat pitný režim. Kočky jakožto původně pouštní zvířata získávaly vodu zejména z vlhkosti obsažené v jejich kořisti, a proto nejsou zvyklé tolik pít. Granule tuto přirozenou vlhkost neobsahují, tudíž je vhodné kočce pořídit např. vodní fontánu a podpořit tak její pitný režim. Konzervy v sobě mají dostatek vlhkosti a také jsou schopny plně pokrýt nutriční požadavky kočky. Z tohoto hlediska jsou tedy vhodnější. Pravdou je, že toto není jediný požadavek, který vyvstává u výběru vhodného krmiva. Pojďme se podívat na přehled plusů a mínusů, které tyto dvě varianty přináší:

Granule:
+ jsou nutričně vyvážené a zajišťují přísun všech živin, které kočka potřebuje
+ jsou levnější
+ lépe se skladují, vydrží déle nezkažené
+ dávkování je jednoduché
– neobsahují dostatek vlhkosti, je proto potřeba hlídat pitný režim kočky

Konzervy:
+ jsou nutričně vyvážené a zajišťují přísun všech živin, které kočka potřebuje
+ obsahují dostatek vlhkosti a tím pádem snižují riziko onemocnění močového ústrojí
+ lépe voní a pro řadu koček je více atraktivní
– jsou dražší
– nutnost rychlé spotřeby po otevření / podání do misky

Z tohoto porovnání plyne, že není snadné vybrat jednoznačného vítěze. Konkrétní rozhodnutí vždy závisí na aktuálních možnostech páníčka. Osobně se kloním k variantě podávání granulí, jakožto hlavního zdroje potravy a každodenního “okořenění” jídelníčku částí konzervy nebo kapsičky. K tomu doporučuji dokoupit fontánu na vodu nebo alespoň nezapomínat denně do čisté misky doplňovat čerstvou vodu. Tak ať vaší kočce chutná! 🙂

Posted on Napsat komentář

Vlhká krmiva – proč a jak nakupovat

Kočky jsou přirození masožravci a jako takové jsou zvyklé jíst čerstvou kořist živočišného původu. Této stravě se nejvíce blíží syrové maso a masové produkty, speciálně připravená domácí dieta nebo kupovaná kvalitní vlhká krmiva. V tomto článku se zaměříme na poslední zmíněnou skupinu. To jestli se jedná o konzervy nebo kapsičky není příliš důležité. Stejně jako u granulí je podstatné hlavně složení.

Kvalitní konzervy by měly být tvořeny zejména masem a živočišnými produkty. Kočky nejsou na rozdíl od lidí schopné získávat dostatek proteinů z obilovin nebo zeleniny. Ty navíc obsahují vysoké procento karbohydrátů. Strava s vysokým podílem karbohydrátů (např. jednoduché cukry, ale i pro člověka příznivá vláknina) může u koček vést k řadě onemocnění jako je cukrovka, selhávání ledvin nebo zánětlivé onemocnění střev.

Co je potřeba si u vlhkých krmiv pohlídat:
protein živočišného původu se nachází na prvním místě seznamu ingrediencí. Může se jednat o maso nebo vedlejší masové produkty (jako krev, droby/vnitřnosti, kosti). Mělo by to být maso vysoké jakosti, ideálně vhodné pro lidskou spotřebu. Velký pozor na masové výrobky – jedná se o zpracované maso doplněné o další ingredience, typicky mouku.
krmivo je bez obilovin (mezi ty patří např. pšenice, rýže, ječmen, oves nebo kukuřice)
krmivo neobsahuje chemická aditiva pro navýšení chuti nebo vylepšení barvy. Zejména se vyvarujte všem krmivům, která obsahují sůl (např. chlorid sodný).

Konzervy nebo kapsičky mají obecně výrazně kratší a jednodušší složení než granule. Ty kvalitní obsahují maso, případně masové produkty (srdíčka, ledviny, játra, tuk atp.), vývar nebo vodu a přidané minerální látky. V závislosti na typu diety ještě mohou obsahovat ovoce/zeleninu nebo bylinky. Ty by ale měly tvořit pouze nepatrnou část z celkového složení (např. 1 %).

Kapsička by na sobě měla mít uvedeno, že se jedná o kompletní krmivo pro kočky. To je takové krmivo, které můžete podávat každý den, čímž zajistíte svému čtyřnohému miláčkovi všechny potřebné živiny. Některá vlhká krmiva jsou pouze komplementární – slouží jako dodatek k vyvážené stravě, a proto jejich pravidelná konzumace není vhodná.

Kočky dobře prospívají i na kvalitních granulích, je nějaký důvod, proč krmit vlhkým krmivem? Pravdou je, že vlhká krmiva jsou obvykle dražší než stejně kvalitní granule. Navíc rychleji podléhají zkáze a pokud je váš mazlík nezvládne zkonzumovat během první hodiny od podání, je lepší zbytky vyhodit. Na druhou stranu kočkám dodávají tolik potřebné tekutiny. Kočky, jakožto původně pouštní zvířata, přijímají vodu zejména z potravy a nejsou zvyklé často pít. Granule kočkám nedodávají potřebnou vlhkost, a proto jejich výhradní konzumace může vést až k ledvinovým problémům. Naopak konzervy jsou podobně jako přirozená kořist složeny zejména z vlhkosti, a tak kočky přirozeně hydratují a ledvinové problémy se u nich nemusejí objevovat tak často.

Přeji hodně kočičí spokojenosti při výběru těch nejzdravějších a nejlahodnějších konzerv. Kvalitní, kompletní vlhkou stravu, kterou bych krmila i vlastní kočku (a některými opravdu krmím :)), najdete pod tímto odkazem.

Posted on Napsat komentář

Obezita u koček – jak a proč s ní bojovat

Obezita patří mezi civilizační nemoci. A to jak u lidí, tak i u koček. Takže i u nich může mít silný negativní dopad na fyzické a duševní zdraví. Mezi nejčastější a nejvíce viditelné problémy patří apatie, celková ztráta chuti ke hře, věčné povalování a podrážděnost. Z hlediska fyzických dopadů se jedná o vyšší celkové zatížení organismu a s tím spojenou kratší délku života. Celkově nejde o nic, co by si milující páníček přál. Přesto se odhaduje, že až 50 % doma chovaných koček trpí nadváhou a přibližně polovina z nich obezitou. Jak tedy s obezitou bojovat a jak jí předcházet?

První a nejdůležitější otázka je, jak a proč moje kočka vlastně tloustne? Obezitu způsobuje nadměrný příjem potravy obvykle doprovázený nízkým výdejem energie – kočičí aktivitou. Důvod, proč tak rádi vykrmujeme své mazlíky, je jasný. Jídlo je nejsnazší cesta ke kočičí spokojenosti, a tak často neodoláme a pokaždé, když si náš chlupatý miláček mňoukne, už vytahujeme pamlsky, konzervu nebo kapsičku. Pravdou je, že takto nějaké body krátkodobě získáme. Pokud už naše kočka obézní trpí (nebo k tomu má blízko), je důležité si uvědomit, že nejednáme v jejím zájmu. Kočka není zodpovědná za svou tloušťku. Jestliže před ní položíme lákavou kapsičku, nedokáže odolat. To znamená, že za obezitu kočky je vždy zodpovědný její páníček.

Dobře, ale jak poznám, že je moje kočka obézní? Je to jednoduché – stačí se na ni z vrchu podívat – kočka by při stání měla být v oblasti žeber širší nebo stejně široká jako v oblasti břicha. Pokud má břicho širší, jedná se o obézní kočku. Pokud si nejste jistí, zda vaše kočka je nebo není trochu při těle, navštivte veterináře a ten vám danou situaci objasní.

Došli jste k tomu, že váš chlupatý kamarád patří do skupiny obézních koček? Neberte to na lehkou váhu, obezita prokazatelně snižuje kvalitu a délku kočičího života. Jaké jsou konkrétní nemoci spojené s kočičí obezitou? Díky vyšší lenivosti dochází k snížení činnosti střev a kočka má měkké, zapáchající výkaly. Srst začíná více vypadávat, takže se mohou začít tvořit smotky v žaludku, které následně kočka zvrací. Jedná se o takzvané bezoáry. Mezi klinické nemoci patří cukrovka, poruchy štítné žlázy, potíže se srdcem, dechem atp. Dobrá zpráva je, že s kočičí nadváhou lze bojovat.

Jak postupovat, když už je moje kočka obézní? Nejde o nic těžkého, důležité je pouze dodržet jednotlivé kroky a výsledky se časem dostaví. Ze začátku je také potřeba trocha trpělivosti, kočka nemusí začít hubnout hned. Nezapomeňte informovat všechny členy domácnosti a dbejte na to, aby nová pravidla dodržovali.

V prvé řadě je důležité navštívit veterináře a pokud uzná, že je kočka skutečně obézní, pomůže vám vytvořit plán snižování její hmotnosti. Také vám může vysvětlit jednotlivá rizika nadváhy a případně vašeho miláčka otestovat, jestli nějakou nemocí spojenou s obezitou již netrpí. Obezita může být pouze druhotným projevem jiné nemoci. V tom případě by veterinář doporučil léčbu prvotní choroby.

Dalším důležitým krokem je zamyslet se nad kvalitou krmiva, které kočka konzumuje. Nekvalitní krmiva často obsahují vysoký podíl obilovin, které jsou složeny zejména ze sacharidů. Kočky jsou masožravci, sacharidy se v jejich přirozené stravě ve vyšší míře nevyskytují. Pokud je konzumují, začínají tloustnout. Ani lidská strava není vhodná. Kočky by neměly jíst kořeněné nebo jinak upravené lidské potraviny (jako např. uzeniny atp.). Pokud svého mazlíka chcete potěšit, můžete mu dát kousek přemraženého masa nebo třeba kozí mléko. Vždy ale myslete na to, že i tyto pamlsky se počítají do denního příjmu potravy.

Pokud je kočka živena kvalitním krmivem, problémy s obezitou nejsou tak časté. Samozřejmě ale existují krmiva, která jsou přímo určena pro redukci váhy nebo pro kočky, které opravdu rády jedí. Ty co nabízím u mě na e-shopu, najdete pod tímto odkazem.

Počítání kalorií se dnes už příliš nenosí. V případě domácích mazlíčků ale existují doporučené krmné dávky, které se vyplatí dodržovat. Pozor, denní dávky se sčítají, takže pokud například svou kočku krmíte polovinou doporučené denní dávky z konzervy, už jí můžete nasypat pouze polovinu doporučené denní dávky granulí. Ve chvíli, kdy váš mazlíček začne držet dietu, bývá obvyklé ponížení okolo 10 – 20 % současné (obvykle příliš vysoké) denní dávky. Hlavním pravidlem ale zůstává nenabízet žádné příležitostné pochoutky a držet se pevně stanoveného jídelníčku, který zhruba odpovídá doporučené denní dávce.

Jedním z nejdůležitějších pravidel štíhlé linie je nenechávat žádnou potravu – ani granule – přístupné po celý den, ale krmit v pravidelných intervalech. Čím více jednotlivých krmení, tím lépe. Krmit minimálně třikrát denně, ideálně pětkrát i vícekrát denně. Poslední přísun krmiva dejte kočce před tím, než jdete spát, zajistíte si tím také klidné usínání. Pokud kvůli časovému vytížení nezvládáte kočku krmit během dne, zvažte pořízení dávkovače granulí s časovačem a kontrolou množství. Kočky mají rády řád, pokud je budete krmit vždy ve stejnou dobu, časem si na to zvyknou a nebudou jídlo vyžadovat mimo stanovený harmonogram.

Rčení ve zdravém těle zdravý duch platí i ve zvířecí říši. Dbejte proto o pravidelnou aktivitu kočky a ona se vám odmění dobrou náladou a samozřejmě také shozením nějakého toho deka. Kupte jí strom na šplhání, naučte ji aportovat, nakupte nebo vyrobte vlastní hračky nebo dejte část denního přídělu krmiva do hračky – aktivního krmítka.

Kočku pravidelně važte. Nejsnazší způsob, jak ji zvážit, je nejprve zvážit sebe, pak vzít kočku do náručí a od výsledné váhy odečíst svoji váhu. Váha kočky by měla pomalu klesat. Pokud zůstává dlouhodobě stejná, mírně snižte objem krmiva. Dejte pozor také na to, abyste svou kočku netýrali hlady. Váhové úbytky by neměly být nijak dramatické. Kočce by shození asi 15 % původní váhy mělo trvat zhruba 4 měsíce. Týdně by neměla shodit víc než 1 % původní váhy.

Obezitě se lépe předchází, než se s ní bojuje. Proto dbejte na vhodné množství kvalitní stravy a dostatek pohybu ještě před tím, než se kočka stane obézní. Zaručíte jí tak spokojenější a plnohodnotnější život a o to nám páníčkům přece jde :).

Posted on Napsat komentář

Jak vybrat nejvhodnější granule

Trh s granulemi je velmi specifický. Granule jsou sice určeny našim mazlíkům, ale o jejich koupi rozhodujeme my, jejich chovatelé. Výrobci se proto často snaží zapůsobit hlavně na páníčky, než na jejich čtyřnohé přátele. Na první pohled nás zaujmou různobarevné granule nejrůznějších tvarů a příchutí. Je to ale opravdu to, co kočky pro svou optimální výživu skutečně potřebují?

Kočky jsou na rozdíl od člověka masožravci a proto by vždy měl být základem jejich stravy živočišný protein. Ten jim poskytuje potřebné protilátky, enzymy, hormony, zajišťuje vyvážené Ph a další. Kromě toho také kočkám dodává energii potřebnou pro jejich růst a rozvoj. Kompletní proteiny obsahující dostatečné množství pro kočky esenciálních aminokyselin najdeme například ve vepřovém, hovězím či drůbežím mase, v rybách nebo vejcích. Proteiny obsažené v luštěninách, obilovinách nebo zelenině samostatně nedokáží uspokojit všechny výživové potřeby koček. Konkrétní množství proteinu je individuální a závisí na konkrétních faktorech jako je zdraví, věk či aktivita a mnoha dalších.

Kromě proteinů jsou pro kočky důležité také tuky (a oleje). Pro zdraví koček je důležité konzumovat omega-3 mastné kyseliny, které obsahují alfa-linolenové kyseliny, kyselinu eikosapentaenovou a kyselinu dokosahexaenovou; a omega-6 mastné kyseliny, včetně kyseliny linolové, kyseliny gama-linolenové, kyseliny arachidonové a konjugované kyseliny linolové. Kyseliny linolové a arachidonové, které jsou obsaženy v živočišných tucích jsou již dlouhodobě uznávány jako esenciální kyseliny. Kyselina dokosahexaenová obsažená v rybím tuku má pozitivní dopad na kočičí zrak, reprodukční zdraví a imunitní systém. Podobně jako v případě proteinů je tedy pro kočky velmi důležité konzumovat zejména živočišné tuky, jelikož na rozdíl od jiných živočichů nejsou schopny přeměňovat rostlinné tuky na esenciální mastné kyseliny a jejich deriváty.

Další látky, které jsou pro kočky nezbytné a které se podílejí na většině fyziologických reakcí jsou minerály. Přispívají k tvorbě enzymů, pH rovnováze, živin a kyslíku a jsou uloženy v kostech a tkáních. Minerály jsou často obsažené ve vodě nebo i zemi. Mezi minerály, které jsou pro kočky důležité patří vápník, chlorid, chrom, kobalt, měď, fluor, jod, železo, hořčík, mangan, molybden, fosfor, draslík, selén, křemík, sodík, síra a zinek.

Neméně důležité jsou také vitamíny. Podporují přirozený růst a funkci metabolismu koček. Většina vitamínů je získávána z potravy, některé jsou přirozeně syntetizované v těle zvířete. Mezi vitaminy rozpustné v tucích, které se v těle kočky udržují déle, patří vitamin A, D, E a K. Vitamíny rozpustné ve vodě, které tělem kočky obvykle pouze prochází, patří vitamín C a B komplex. I zde platí, že řadu vitamínů kočky získávají výhradně z živočišné stravy, jelikož je nejsou schopny přirozeně přeměnit z rostlinné stravy.

Pro kočky jsou naopak nevhodné uhlolohydráty (sacharidy), které se v granulích vyskytují v podobě obilovin. Z hlediska přirozené kočičí stravy není žádný důvod pro jejich vysoké zastoupení. Naopak se ukazuje, že obiloviny vedou k rozkládání cukrů v těle. Nejnovější studie navíc naznačují, že konzumace cukrů je spojena s vyšším výskytem onemocnění jako je cukrovka nebo rakovina. Tedy nic dobrého.

Dobře, ale jak vybrat granule, které jsou pro mou kočku nejvhodnější?

Kvalitní granule by měly napomáhat dobrému prospívání kočky. Z výše uvedeného plyne, že by měly obsahovat vysoký podíl živočišných proteinů. Ty najdeme v masových tkáních, které běžně konzumují také lidé. Jedná se o kuřecí maso, steaky atp. Granule by také měly obsahovat vedlejší masové produkty jako jsou kosti a orgány. Z vedlejších produktů nejsou vhodná kopyta, srst či rohy. Krmivo může obsahovat i masovou moučku, případně moučku z vedlejších masových produktů. Jedná se o maso, orgány či kosti, jež byly tepelně ošetřeny, aby byly očištěny od bakterií a oddělily tak protein od tuku a vlhkosti. U všech těchto produktů je důležitá přesná a jasná specifikace, zda se jedná o maso, masový produkt (případně jaký) a v jaké podobě je do granulí přidán.

Ze zákona je nutné uvádět ingredience ve složení podle pořadí ve kterém jsou v jídle zastoupeny. Pokud se tedy maso a masové produkty v ingrediencích nachází na prvních místech, jedná se o krmivo, které pravděpodobně obsahuje dostatek živočišných proteinů.

Naopak je důležité vyhnout se ingrediencím, které mohou být potencionálně škodlivé. Jedná se o umělé konzervanty, umělá ochucovadla a barviva a česnek. Konzervanty jsou obsaženy ve všech granulích, proto vydrží řadu měsíců a nezkazí se. Vyhnout se jim tedy určitě nelze. Stejně jako u lidské stravy je ale vhodně dávat přednost přirozeným konzervantům jako vitamín E, vitamín C atp. Umělá barviva a ochucovadla nemají v kočičí stravě žádný reálný přínos a naopak mohou vést ke vzniku alergické reakce. Česnek v případě koček i psů může narušit červené krvinky a způsobit vznik anémie.

Na závěr je nutné zvážit vlastní rozpočet. Kvalitní granule je možné koupit překvapivě levně a zajistit tak vlastní kočce vyvážený, zdravý jídelníček. Existují samozřejmě také velmi nákladné granule z výběrových chovů, které zajistí nadstandardní dietu. Na konec je ale nejdůležitější vybrat takové krmivo, které Vašemu mazlíkovy jednoduše vyhovuje. Konzumuje je v optimálním množství (ani málo ani se nepřejídá), má po nich zdravou, lesklou srst, je vitální, neprojevují se u něj zažívací potíže či alergie a nepřibírá výrazně na váze. Občas je nutné vystřídat několik různých značek a typů, než najdete ty pravé. Za spokojené vrnění ve vašem klíně to ale určitě stojí.

Poslední doporučení se týká velikosti balení. Granule se po otevření kazí. Tuk v nich může žluknout a vlivem působení vzduchu mohou začít plesnivět. Je proto dobré kupovat balení, které jste schopni spotřebovat v relativně krátké době. Osobně preferuji přesypávat granule na každodenní užívání do vzduchotěsné dózy (kovové nebo skleněné, třeba velké skleničky na zavařování) a z ní denně odsypávat do mističky. Zbytek granulí uchovávám vzduchotěsně uzavřené v původním obalu a otevírám pouze, když doplňují celou dózu. Více o skladování granulí se dočtete v tomto článku.

Přeji mnoho úspěchů při výběru správného krmiva 🙂