Posted on Napsat komentář

Co dělat, když kočka nejí nové granule/kapsičky

Kočky jsou milovnice zajetých pořádků. Stejné jídlo každý den ve stejný čas. Pro nás je to možná zvláštní, ale pro většinu z našich kočičích členů rodiny naprosto ideální. Milují co milují, prostě nejsou velké fanynky změny. Zejména pokud se jedná o jejich stravu.

Nadešel den D. Nové krmivo je v misce. Poctivě jste jej smíchali s tím starým a to v poměru 1:3. Těšíte se, až váš kočičí miláček radostně přiběhne a po nové laskomině se bude nadšeně olizovat. Jenže ono nic. Kočka nedůvěřivě přijde k misce, krátce očuchá její obsah a trochu vyčítavě zase odchází. Co teď s tím? Je potřeba nové krmivo celé vyhodit nebo se dá tahle situace řešit? Naštěstí ano, jen je potřeba trochu trpělivosti.

Nejprve najděte poměr starého a nového krmiva, které je kočka ochotná celé sníst. Může se klidně jednat jen o lžičku toho nového. Důležité je nalézt takové množství, které kočka pozře a které budete moci pomalu navyšovat. Pokud kočka novou stravu nechce přijímat ani v minimálním množství, dejte malou porci do misky vedle, aby si novou vůni propojila s časem na krmení. Opakujte asi 5 dní a pak lžičku zase zkuste zamíchat do starého jídla.

Krom toho můžete vyzkoušet, některý z triků, které podporují chuť k jídlu. Pokud podáváte novou konzervu nebo kapsičku mírně ji ohřejte, aby nebyla studená. Do vlhké stravy také můžete přidat trochu vody, nesoleného vývaru nebo rybího tuku a lehce tak pozměnit strukturu krmiva. Jestliže podáváte granule, nabídněte je z ruky. Pokud spolu máte dobrý vztah, kočka bude mít s jídlem spojené hezké vzpomínky.

Další variantou je podpořit chuť k jídlu sportovním výkonem. Stravte se svým mazlíkem společných 15-20 minut a hrajte si. Upevní to váš vztah a kočka během hry vyhladoví a pak snáze sní cokoliv, co jí nabídnete. Další možností je nechat kočku vyhladovět restriktivním podáváním jídla. Začněte se starým krmivem a dejte ho mazlíkovi k dispozici 3x denně na 20-30 minut a pak misku zase odeberte. Po několika dnech, přidejte trošku nové stravy a sledujte, jestli ji vaše kočka přijme. Dávku můžete začít postupně navyšovat. Nic neuspěchejte, pokud je nového krmiva na kočku moc, vraťte se k předchozímu snědenému poměru.

Ovšem pozor, v případě omezení dávek jídla svou kočku nikdy nenechávejte hladovět. Jeden den bez jídla je maximum. Delší hladovka může být jedním z rizikových faktorů vzniku zánětlivého onemocnění jater, případně může zhoršit příznaky aktuálních nemocí.

Speciální případ odmítání stravy je přechod z granulí na konzervy. Textura je velmi odlišná a kočky, které nejsou zvyklé na vlhkou stravu mohou mít problém vůbec pochopit, že se jedná o jídlo. Nejdříve dejte lžičku konzervy vedle misky, aby si kočka spojila novou vůni s časem krmení. Následně přidejte lžičku vedle granulí. Můžete zkusit granule s malým množstvím konzervy smíchat. Stejně jako v předchozích případech dejte své kočce čas a pokud nový poměr krmiva odmítá přijímat, vraťte se k poslední snědené dávce.

Na závěr mohu popřát pevné nervy a hodně trpělivosti. Žádná kočka se nenechá jen tak zlomit, naopak potřebuje postupný láskyplný přístup. Ačkoliv je nové krmivo vhodnější, jen těžko si to nechá vysvětlit. Pokud by potíže s odmítáním stravy přetrvávaly, zkuste se obrátit na vašeho veterinárního lékaře. Je možné, že objeví i jiné příčiny nechutenství, než je pouhá vybíravost.

Tak ať chutná 🐱

Posted on Napsat komentář

Pomoc, moje kočka pořád mňouká!

Znáte to, konečně se vám podaří usnout a najednou ztichlou ložnicí rezonuje vyčítavé *mňau*. Řeknete si, že tentokrát to přejdete, jenže následuje další a další čím dál tím plačtivější mňoukání a vám nezbývá, než zamávat nerušenému spánku a jdete zkontrolovat, co se to vlastně děje.

Ačkoliv se mňoukání zdá jako naprosto přirozená kočičí potřeba. Z velké části je určeno především nám lidem. Malá koťata sice mňoukají, když své mámě chtějí naznačit, že mají hlad nebo se cítí opuštěná. S přicházející dospělostí ale ke komunikaci s ostatními kočkami požívají spíš syčení, vrčení nebo jakési kvílení.

Podobně jako koťata svým mámám i nám se kočky pomocí mňoukání snaží naznačit, že je něco trápí. A možností o co jde, vlastně není zase tolik. Pojďme se na ně postupně podívat.

Asi nejsnáze interpretovatelným kočičím mňoukáním je to o jídlo. Možná má prázdnou mističku a chce vás upozornit, že má hlad. Nebo se nemůže dočkat pravidelné kapsičky a vás tak nějak popohání, že už je čas. S jídlem je to vždycky těžké. Třeba má zrovna váš kočičí člen rodiny trošku vyšší apetit a jeho mňoukání už vás dohání k šílenství. Řešení chce pevné nervy, ale je jednoduché. Nikdy svou kočku nekrmte, když se dožaduje jídla. Ignorujte ji a počkejte, než se uklidní. Krmení jí dejte ve stejnou hodinu každý den. Pokud nechcete, aby vás kočka tahala každé ráno z postele, nekrmte ji hned po probuzení.

Druhou stranou stejné mince jsou i další kočičí chci. Třeba takové chci ven, chci abys mi otevřel tyhle dveře, chci s tebou spát v posteli. V tomto případě je nejjednodušší držet se stanovených pravidel a neporušovat je. Kočku pak ani nenapadne mňoukáním vyžadovat změnu. A když ano, uděláte nejlépe, když ji budete ignorovat.

Další častou příčinou mňoukání je touha po pozornosti. Ačkoliv si spousta lidí myslí, že kočky jsou spíše samotářské, ve skutečnosti velice často touží po našem pohlazení, hře nebo prosté společnosti. Nemusíte ke kočce přiskočit pokaždé, když si mňoukne, ale uděláte dobře, pokud ji během dne věnujete dostatek času. Jestli to má ráda, mazlete se s ní, hrajte si s ní nebo ji prostě nechte spát ve vašem klíně. Jednoduše řečeno, utahaná kočka je tichá kočka. Určitě ale nevstávejte uprostřed noci jen proto, že si mňoukla. Kočky rády testují hranice a pokud uvidí, že se ji věnuje pokaždé, když si jen trochu řekne, určitě toho bude využívat.

Mňoukání se může objevit také spolu se stresem. Nemusíte se zrovna stěhovat do nového domu, stačí třeba nová sedačka. Některé kočky jsou úzkostné i při malých změnách a svou úzkost se nám snaží vyjádřit právě mňoukáním. Zdě opět pomůže společně strávený čas a třeba také sprej s hormony na uklidnění.

Ke stejnému chování může dojít také u starších koček. Podobně jako u lidí i jejich kognitivní funkce, zrak či sluch mohou ztrácet ze své předchozí síly a tak se stane, že kočka najednou neví, kde je. Ztratí se ve svém vlastním domě a mňoukáním nás žádá o pomoc. K takovým kočkám přistupujte s pochopením a uspořádejte vše co nejjednodušeji, aby se ve svém království snáze vyznala.

Jednou z posledních oblastí urputných vokálních projevů je nemoc. Kočka mňouká bez toho, že by toužila po vaší pozornosti nebo se snažila někam dostat? Je u ní tohle chování neobvyklé? Úpěnlivě mňouká během močení se kterým má problémy? Trpí zácpou nebo naopak prudkým průjmem? Na nic nečekejte a navštivte veterináře. Kočky často nedávají najevo, že je něco trápí, jakmile ale bolest přesáhne určitou mez, začnou plačtivě naříkat.

V případě, že doma máte mladou kočku, která náhle jakoby bez příčiny začala mňoukat, nemusí se jednat o nic vážného. Kočka dospívá a právě mňoukání je jedním z příznaků její probouzející se sexuality. Pokud se nejedná o chovnou kočku, navštivte veterináře a domluvte s ním možnost kastrace.

Kočičí mňoukání je ten nejjednodušší způsob, jak komunikovat se svým páníčkem. Neignorujte ho, vždy pro jistotu zkontrolujte, jestli se vás kočka nesnaží kontaktovat z nějakého dobrého důvodu. Dostane se na záchod? Nedošla jí voda? Netrápí ji zdravotní problém? Dokonce ani ve chvíli, kdy zjistíte, že si náš chlupatý člen rodiny tak trochu vymýšlí, určitě jej netrestejte. Žádné plácání, křičení ani stříkání vodou kočce nepomůže. Možná na chvilku přestane, ale vaše chování bude brát jako bolestivé odmítnutí, které se může podepsat na budoucích vztazích. Pokud se váš mazlík dožaduje něčeho, co pro něj prostě není určené, nereagujte. Chce to pevné nervy, pokud ale vydržíte, časem ho to přestane bavit. Tak hodně štěstí 🙂