Posted on Napsat komentář

Kočkám nebezpečné pokojové rostliny

Milujete pokojové rostliny stejně jako milujete své kočky? A dá se pěstění a chov vůbec sladit? Určitě ano! Jen je důležité vyhnout se těm nejjedovějším rostlinám a u těch ostatních zabránit přímému kontaktu.

Mezi největší hrozby patří některé druhy lilií a denivek. Nejtoxičtější je květ, ale jedovaté jsou i další části včetně pylu. Pokud dostanete vázanou kytici s liliemi, raději ji nechte jinde než doma. Může se stát, že se pyl dostane do kožichu kočky a tak se otráví i bez přímého pozření části rostliny. Mezi prvotní příznaky patří zvracení, apatie nebo třes, které jsou následovány selháním ledvin. V případě podezření na otravu liliemi urychleně vyhledejte veterináře. Následky mohou být i tak fatální. Mezi rostliny, které poškozují ledviny patří také orchideje, ty ale kočky obvykle ignorují.

Jedovatý je také tolik oblíbený oleandr. Toxické jsou všechny jeho části. I když vaše kočka rostlinu neokusuje, dbejte, aby nemohla pít z její misky. Otrava je možná i tímto způsobem. Řešením je pořízení obalu na květináč, takže se kočka k vodě pod rostlinou nedostane. Obdobně jako oleandr, je pro člověka i kočku velmi jedovatý durman.

Toxické jsou pokojové azalky. Jedovaté sloučeniny obsahují stonky, listy a také květy spolu s nektarem. Fatální může být pozření velmi malého množství. Otrava se obvykle začíná projevovat v řádech desítek minut až hodin. Kočka může slinit, zvracet, trpět průjmem, třasem nebo křečemi a v případě silné otravy umírá na selhání srdce.

Mezi další velmi jedovaté rostliny patří ty z čeledi áronovitých. Jedná se například o difenbachii, kalu nebo monsteru. Tyto rostliny ve svých pletivech obsahují šťavelany, které dráždí ústní sliznici, trávicí trakt a způsobují otoky. Kromě otoku tlamy může dojít k třasu hlavou nebo slintání. Citlivější kočky mohou zvracet, mít průjem, arytmie a v extrémních případech uhynou.

Ačkoliv jsou Vánoce svátky klidu a míru, tuto idylu snadno naruší nová pokojovka. Takovým nevhodným dárkem může být vánoční hvězda. Stejně jako ostatní rostliny z čeledi pryšcovitých, jsou jedovaté všechny její části, zejména listy a stonek. Mléko, které při mechanickém poškození z květiny vytéká, je vysoce toxické. Zvíře po jeho požití může trpět na podrážděné sliznice nebo průjmem a při kontaktu s očima dokonce dočasně oslepnout. O Vánocích je třeba dávat pozor také na jmelí. Jakožto parazitická rostlina obsahuje jedovaté látky.

Dalším nebezpečným obdobím je jaro. Leckdo rád vyzdobí svoji domácnost prvními jarními květy. Ovšem i v tomto případě je dobré vybírat obezřetně. Rostliny patřící do čeledi amarylkovitých, jako například narcisy, sněženky nebo bledule jsou pro kočky jedové. Navíc mají velmi lákavé listy, takže je naši mazlíci rádi okusují. To samé platí také pro čeleď liliovitých, do které patří například tulipány, konvalinky nebo hyacinty. Extrémně obezřetní buďte zejména v případě, že váš kočičí člen domácnosti rád hrabe v květináčích, nejjedovatější jsou totiž cibulky těchto květin.

Jakmile si všimnete, že kočka pozřela jedovatou rostlinu, je nutné zahájit první pomoc. Pokud ještě vše nespolykala, zbytky jí odeberte a vyčistěte od nich také tlamičku. Následně ústa vypláchněte vodou nebo mlékem. Okamžitě kontaktujte veterinárního lékaře a informujte ho i o tom, jakou rostlinu kočka pozřela. Na místě veterinář obvykle vyvolá umělé zvracení, podá živočišné uhlí a zajistí rehydrataci.

Nejlepší strategií, jak zabránit otravě, je vyhnout se pěstění všech potenciálně nebezpečných rostlin. V případě, že ke květině máte vztah a nechcete se jí vzdát, je možné umístit ji mimo dosah kočky. Vhodnou prevencí je také zajistit pro kočku příznivé traviny nebo byliny, které může okusovat. Dostatek čerstvé pitné vody zase zajistí, že nebude upíjet z mističek pod květinami.

Ačkoliv je seznam nebezpečných pokojových rostlin pořádně dlouhý, existuje naštěstí spousta takových, které byt zútulní a zároveň nejsou škodlivé. Ať už vaše kočka kytky úplně ignoruje, nebo musí vyhrabat každý květináč, jistě časem najdete takové rostliny, které budou s vaší kočičí šelmou harmonicky vzkvétat 🙂

Posted on Napsat komentář

Co dělat, když kočka nejí nové granule/kapsičky

Kočky jsou milovnice zajetých pořádků. Stejné jídlo každý den ve stejný čas. Pro nás je to možná zvláštní, ale pro většinu z našich kočičích členů rodiny naprosto ideální. Milují co milují, prostě nejsou velké fanynky změny. Zejména pokud se jedná o jejich stravu.

Nadešel den D. Nové krmivo je v misce. Poctivě jste jej smíchali s tím starým a to v poměru 1:3. Těšíte se, až váš kočičí miláček radostně přiběhne a po nové laskomině se bude nadšeně olizovat. Jenže ono nic. Kočka nedůvěřivě přijde k misce, krátce očuchá její obsah a trochu vyčítavě zase odchází. Co teď s tím? Je potřeba nové krmivo celé vyhodit nebo se dá tahle situace řešit? Naštěstí ano, jen je potřeba trochu trpělivosti.

Nejprve najděte poměr starého a nového krmiva, které je kočka ochotná celé sníst. Může se klidně jednat jen o lžičku toho nového. Důležité je nalézt takové množství, které kočka pozře a které budete moci pomalu navyšovat. Pokud kočka novou stravu nechce přijímat ani v minimálním množství, dejte malou porci do misky vedle, aby si novou vůni propojila s časem na krmení. Opakujte asi 5 dní a pak lžičku zase zkuste zamíchat do starého jídla.

Krom toho můžete vyzkoušet, některý z triků, které podporují chuť k jídlu. Pokud podáváte novou konzervu nebo kapsičku mírně ji ohřejte, aby nebyla studená. Do vlhké stravy také můžete přidat trochu vody, nesoleného vývaru nebo rybího tuku a lehce tak pozměnit strukturu krmiva. Jestliže podáváte granule, nabídněte je z ruky. Pokud spolu máte dobrý vztah, kočka bude mít s jídlem spojené hezké vzpomínky.

Další variantou je podpořit chuť k jídlu sportovním výkonem. Stravte se svým mazlíkem společných 15-20 minut a hrajte si. Upevní to váš vztah a kočka během hry vyhladoví a pak snáze sní cokoliv, co jí nabídnete. Další možností je nechat kočku vyhladovět restriktivním podáváním jídla. Začněte se starým krmivem a dejte ho mazlíkovi k dispozici 3x denně na 20-30 minut a pak misku zase odeberte. Po několika dnech, přidejte trošku nové stravy a sledujte, jestli ji vaše kočka přijme. Dávku můžete začít postupně navyšovat. Nic neuspěchejte, pokud je nového krmiva na kočku moc, vraťte se k předchozímu snědenému poměru.

Ovšem pozor, v případě omezení dávek jídla svou kočku nikdy nenechávejte hladovět. Jeden den bez jídla je maximum. Delší hladovka může být jedním z rizikových faktorů vzniku zánětlivého onemocnění jater, případně může zhoršit příznaky aktuálních nemocí.

Speciální případ odmítání stravy je přechod z granulí na konzervy. Textura je velmi odlišná a kočky, které nejsou zvyklé na vlhkou stravu mohou mít problém vůbec pochopit, že se jedná o jídlo. Nejdříve dejte lžičku konzervy vedle misky, aby si kočka spojila novou vůni s časem krmení. Následně přidejte lžičku vedle granulí. Můžete zkusit granule s malým množstvím konzervy smíchat. Stejně jako v předchozích případech dejte své kočce čas a pokud nový poměr krmiva odmítá přijímat, vraťte se k poslední snědené dávce.

Na závěr mohu popřát pevné nervy a hodně trpělivosti. Žádná kočka se nenechá jen tak zlomit, naopak potřebuje postupný láskyplný přístup. Ačkoliv je nové krmivo vhodnější, jen těžko si to nechá vysvětlit. Pokud by potíže s odmítáním stravy přetrvávaly, zkuste se obrátit na vašeho veterinárního lékaře. Je možné, že objeví i jiné příčiny nechutenství, než je pouhá vybíravost.

Tak ať chutná 🐱

Posted on Napsat komentář

Jak přejít na nové krmivo?

Máte doma kotě, které už vyrostlo tak, že může začít přijímat dospělou stravu? Nebo možná vaše kočka přichází do nové fáze života? Třeba jste adoptovali kočičího sirotka a je čas přejít na nové krmení. Také není vyloučené, že váš čtyřnohý kamarád jednoduše začal odmítat granule, které donedávna přijímal bez problémů. Nebo vám veterinář doporučil změnu stravy ze zdravotních důvodů?

Příčin přechodu na nové krmivo může být spousta. Od těch určených kočičími potřebami, až po změnu vlastníka vaší oblíbené značky. Pravdou je, že občas může být taková změna pořádně náročná. Tento článek nabízí pár jednoduchých strategií, jak si na novou stravu zvyknout.

Prvním krokem je výběr vhodného produktu, který nabízí dostatek živin pro udržení a podporu dobrého zdraví vašeho kočičího člena rodiny. Nabídku kvalitních vlhkých, suchých nebo specializovaných krmiv najdete u mě na e-shopu.

Následně si připravte plán přechodu na novou stravu. Pro mladší kočky, které nemívají zažívací problémy, se doporučuje 7 denní program. První a druhý den podávejte kočce krmení, které je z 1/4 tvořeno novým produktem. Během třetího a čtvrtého dne podávejte krmivo v poměru půl na půl. Nakonec pátý a šestý den přimíchejte do denní dávky pouze čtvrtinu staré stravy. Sedmí i všechny následující dny už můžete podávat pouze nový produkt.

Zdá se vám takový postup zbytečně zdlouhavý? Má svůj důvod. Nejen kočky, ale i jejich zažívací trakt jsou zvyklé na stravu, kterou jste jim donedávna podávali. Bakterie ve střevech se nyní musí přizpůsobit novému složení. Pokud dojde k příliš rychlé změně, trávení nebude optimální a může začít docházet k gastrointestinálním potížím, jako je zvracení, plynatost, průjem atp. Pokud se takové potíže objeví, po několik dní snižte dávku nového krmiva a teprve až se zažívání přizpůsobí, začněte jej opět navyšovat.

Jestliže je vaše kočka už starší nebo se jedná o kočku s citlivým zažíváním, prodlužte adaptaci nové stravy nejméně na deset dní. Pokud dochází k dlouhodobým zažívacím obtížím, kontaktujte svého veterináře a pokuste se situaci vyřešit společně.

Speciální přístup nevyžadují pouze starší nebo citlivé kočky, ale také ty čerstvě adoptované. V rámci snazšího přizpůsobení se v novém domově je lepší postupně přejít na nové krmivo až po měsíci. Kočka může být v novém prostředí úzkostná, což často vede k zažívacím problémům, které lze jen těžko odlišit od těch spojených s novým krmivem. Nechte ji tedy nejdřív zvyknout si na nový domov a až následně ji seznamte s novou stravou.

Třetí krok se může zdát malicherný, ale pro vaši kočičí dámu je podstatný. Změna vyžaduje čas. Dejte kočce, která se poprvé setká s novým krmivem, čas a prostor si vše v klidu očuchat a s novou stravou se seznámit.

A to je vše. Teď už zbývá jenom sledovat, jak váš mazlík krmivo přijímá. Zaměřte se na váhu. Pokud nepřirozeně roste, omezte trochu krmnou dávku. Jestliže naopak neočekávaně klesá, konzultujte vše se svým veterinárním lékařem. Taky se může stát, že kočka jednoduše nové krmivo nechce jíst ani přes postupné dávkování. O tom, jak k takové situaci přistoupit, se dočtete v příštím článku.

Někdy je výběr správných granulí zdlouhavý a je nutné vyzkoušet několik nejrůznějších druhů a značek, než najdete tu pravou. Podstatné je zůstat pozitivní. Změna krmiva je přece ku prospěchu věci! 🙂 Nová strava by pro mazlíka měla být vhodnější a zdravější. A jak vlastně poznat, že je nová strava lepší? Po 14 dnech výhradního krmení by se měla zlepšit srst. Po 6 měsících celkový zdravotní stav. Tak ať chutná 🙂

Posted on Napsat komentář

Dovolená s kočkou nebo bez?

Znáte to, celý rok se těšíte na zaslouženou dovolenou… Jenže pár týdnů před tím než vše vypukne se vám do mysli začne vkrádat vtíravá myšlenka co s kočkou? Nebude pro ni společná cesta příliš stresující? Není lepší nechat ji v klidu doma? Ale nebude tam příliš osamělá? Nemám raději zavolat přátelům a vzít ji k nim?

Možností jak celou situaci vyřešit je několik. Jediné správné řešení ale neexistuje. Každá kočka je jiná, takže zůstává na páníčkovi, aby poznal, jak k dané situaci přistoupit. Níže najdete výhody a nevýhody jednotlivých řešení a také typy, pro jakou kočku se mohou hodit.

První a logisticky nejnáročnější možností je vzít svého čtyřnohého miláčka s sebou. Tato varianta se hodí pro koťata, která by neměla zůstávat sama a kočky, které jsou hodně fixované na své páníčky, případně kočky, kterou jsou na cestování zvyklé. Také hodně záleží, zda jedete na 3 týdnu na chalupu na Slapy nebo na týden letecky do Egypta.

Pokud jedete na delší dobu na místo, které je vám dobře známé, určitě můžete vzít svou kočku s sebou. Zajistěte, aby během přepravy netrpěla a měla maximální pohodlí. Snadněji to půjde v autě, než v hromadné dopravě. Na místě pro kočku vše maximálně zabezpečte. Zavřete okna atp., aby nemohla utéct ve snaze najít svůj bývalý domov. Spoustu typů jak na to, najdete v článku o pořízení nové kočky. Pokud jedete na pár dní na místo, které vám známé není a jen těžko kočce zajistíte pohodlí, raději ji nechte doma.

Další variantou je kočku na dobu dovolené svěřit do rukou přátel či rodiny. Domluvte se s nimi, jaká je vaše představa o hlídání. Ujasněte si, že pro kočku může být přemístění do dočasného domova velmi stresující. Vysvětlete dočasným pečovatelům, jak zabezpečit jejich domov, aby byl bezpečný a útulný. Zajistěte předání dostatečné dávky krmiva, doneste také oblíbené deky nebo pelíšek a ideálně také váš domácí kočičí záchod. Vybírejte takové pečovatele, abyste k nim kočku mohli umísťovat opakovaně a ona pokaždé nezažívala nový stres z neznámé domácnosti. Toto řešení je vhodné pro většinu domácích koček, i když je pro ně první přemístění stresující, zakrátko si zvyknou. Navíc jsou neustále pod dozorem a vy tak máte kontrolu co se děje. Obdobným řešením je také přemístění do kočičího hotelu, kde váš čtyřnohý mazlík navíc dostane profesionální péči.

Poslední variantou je nechat kočku doma a zajistit si hlídání. Pokud je kočka hodně fixovaná na své domácí teritorium a zároveň poměrně nezávislá, co se lidské společnosti týče, můžete sehnat někoho, kdo ji bude jen pravidelně kontrolovat. Tato varianta je vhodná pouze při kratších např. 3-5 denních dovolených. Kočka je doma, nezažívá tedy žádný stres. Váš známý, rodinný příslušník nebo specializovaná pečovatelka přijde a s kočkou se pomazlí, doplní jí jídlo s vodou a vyčistí záchod. Jednoznačně jde o nejjednodušší řešení.

Druhou a pro naše čtyřnohé členy rodiny nejpříjemnější variantou je, když zůstane doma a zároveň má nepřetržité hlídání. Požádejte někoho blízkého, třeba babičku nebo děti, jestli by po dobu dovolené nemohli bydlet u vás. Kočka je pod neustálým dohledem, zůstává ve svém přirozeném teritoriu a navíc není osamělá. Toto řešení se hodí pro velmi úzkostné a citlivé kočky. Pochopitelně ale není jednoduché takové hlídaní zajistit.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, vybírejte takovou variantu, které nebude stresovat vaši kočku, ale ani vás. Jde přece jen o dovolenou a ta je hlavně o odpočinku a relaxaci, tak si ji užijte 🙂