Posted on Napsat komentář

Jak přejít na nové krmivo?

Máte doma kotě, které už vyrostlo tak, že může začít přijímat dospělou stravu? Nebo možná vaše kočka přichází do nové fáze života? Třeba jste adoptovali kočičího sirotka a je čas přejít na nové krmení. Také není vyloučené, že váš čtyřnohý kamarád jednoduše začal odmítat granule, které donedávna přijímal bez problémů. Nebo vám veterinář doporučil změnu stravy ze zdravotních důvodů?

Příčin přechodu na nové krmivo může být spousta. Od těch určených kočičími potřebami, až po změnu vlastníka vaší oblíbené značky. Pravdou je, že občas může být taková změna pořádně náročná. Tento článek nabízí pár jednoduchých strategií, jak si na novou stravu zvyknout.

Prvním krokem je výběr vhodného produktu, který nabízí dostatek živin pro udržení a podporu dobrého zdraví vašeho kočičího člena rodiny. Nabídku kvalitních vlhkých, suchých nebo specializovaných krmiv najdete u mě na e-shopu.

Následně si připravte plán přechodu na novou stravu. Pro mladší kočky, které nemívají zažívací problémy, se doporučuje 7 denní program. První a druhý den podávejte kočce krmení, které je z 1/4 tvořeno novým produktem. Během třetího a čtvrtého dne podávejte krmivo v poměru půl na půl. Nakonec pátý a šestý den přimíchejte do denní dávky pouze čtvrtinu staré stravy. Sedmí i všechny následující dny už můžete podávat pouze nový produkt.

Zdá se vám takový postup zbytečně zdlouhavý? Má svůj důvod. Nejen kočky, ale i jejich zažívací trakt jsou zvyklé na stravu, kterou jste jim donedávna podávali. Bakterie ve střevech se nyní musí přizpůsobit novému složení. Pokud dojde k příliš rychlé změně, trávení nebude optimální a může začít docházet k gastrointestinálním potížím, jako je zvracení, plynatost, průjem atp. Pokud se takové potíže objeví, po několik dní snižte dávku nového krmiva a teprve až se zažívání přizpůsobí, začněte jej opět navyšovat.

Jestliže je vaše kočka už starší nebo se jedná o kočku s citlivým zažíváním, prodlužte adaptaci nové stravy nejméně na deset dní. Pokud dochází k dlouhodobým zažívacím obtížím, kontaktujte svého veterináře a pokuste se situaci vyřešit společně.

Speciální přístup nevyžadují pouze starší nebo citlivé kočky, ale také ty čerstvě adoptované. V rámci snazšího přizpůsobení se v novém domově je lepší postupně přejít na nové krmivo až po měsíci. Kočka může být v novém prostředí úzkostná, což často vede k zažívacím problémům, které lze jen těžko odlišit od těch spojených s novým krmivem. Nechte ji tedy nejdřív zvyknout si na nový domov a až následně ji seznamte s novou stravou.

Třetí krok se může zdát malicherný, ale pro vaši kočičí dámu je podstatný. Změna vyžaduje čas. Dejte kočce, která se poprvé setká s novým krmivem, čas a prostor si vše v klidu očuchat a s novou stravou se seznámit.

A to je vše. Teď už zbývá jenom sledovat, jak váš mazlík krmivo přijímá. Zaměřte se na váhu. Pokud nepřirozeně roste, omezte trochu krmnou dávku. Jestliže naopak neočekávaně klesá, konzultujte vše se svým veterinárním lékařem. Taky se může stát, že kočka jednoduše nové krmivo nechce jíst ani přes postupné dávkování. O tom, jak k takové situaci přistoupit, se dočtete v příštím článku.

Někdy je výběr správných granulí zdlouhavý a je nutné vyzkoušet několik nejrůznějších druhů a značek, než najdete tu pravou. Podstatné je zůstat pozitivní. Změna krmiva je přece ku prospěchu věci! 🙂 Nová strava by pro mazlíka měla být vhodnější a zdravější. A jak vlastně poznat, že je nová strava lepší? Po 14 dnech výhradního krmení by se měla zlepšit srst. Po 6 měsících celkový zdravotní stav. Tak ať chutná 🙂

Posted on Napsat komentář

Pořizujeme si kočku – první dny

A je to tady! Váš domov je vybaven vším potřebným, co nová kočka potřebuje (více o nutném vybavení domácnosti si můžete přečíst zde) a už zbývá jenom pár okamžiků do chvíle, kdy poprvé otevřete dvířka přepravky a váš nový kočičí parťák se začne zabydlovat. Co od prvních dnů s kočkou můžeme čekat a na co se připravit?

V prvé řadě se zaměřte na bezpečnost zvířete. Nezapomeňte odstranit z dosahu kočky všechny chemikálie, jedovaté květiny, křehké předměty, které by kočka mohla shodit. Dobrou volbou může být nákup feromonů, které stimulují dobrou náladu kočky a mohou napomoci snazší aklimatizaci během prvních dnů. Připravte si přepravku. I tu je možné nastříkat feromony a až si budete kočku vyzvedávat, můžete bývalého majitele požádat o nějakou dečku nebo jinou věc, která je kočce blízká a cítí z ní svůj pach. Od bývalého majitele si také nezapomeňte vzít vzorek granulí, který budete postupně míchat s granulemi, které kočce chcete podávat vy.

Ačkoliv se sami jistě velice těšíte na nového kočičího kamaráda, nezapomínejte, že pro kočku je převoz do nového, zcela neznámého prostředí extrémně stresující. První dny po přepravě na ni nijak netlačte, nenuťte ji do kontaktu, počkejte až přijde ona za vámi. Jak ale konkrétně postupovat v den přivezení kočky?

Před odjezdem připravte místnost, ve které bude kočka trávit své první dny. Vyberte takový pokoj, kde se často vyskytujete, ale zároveň nejde o nejhlučnější místo v domácnosti – třeba ložnici. Kočka si tak snáze zvykne na vaší přítomnost. Připravte se ale na to, že některé kočky, zejména koťata, mohou ze začátku plačtivě mňoukat. Nachystejte misky s vodou a granulemi. Nezapomeňte, že kočka také potřebuje přístup na záchod. Nemá ale ráda, pokud je toaleta umístěna hned vedle misek s jídlem. V místnosti by kočka měla nalézt bezpečný úkryt – může například zalézt pod postel nebo se schovat za nábytek. I když na kočku ve skutečnosti dosáhnete, neničte jí její pocit bezpečí a netahejte jí ven. Jediné, k čemu to povede je, že se bude aklimatizovat o něco déle, protože tím podpoříte její stres. Naposledy zkontrolujte, zda máte zavřená okna (i pokud bydlíte ve vyšších patrech, kočka může z okna vypadnout) a dveře ven. Je možné, že se kočka bude snažit z nového prostředí utéci a pokud by se jí to podařilo, pravděpodobně už byste jí nedokázali opětovně najít. Pokud máte velký dům, stačí kočce nechat možnost prozkoumat jeden nebo dva pokoje a postupně jí otevírat další části domu.

Po příchodu položte přepravku na zem do připraveného pokoje. Ujistěte se, že kočka nemá kam utéci. Na první kroky nové kočky se zřejmě bude chtít dívat celá rodina, požádejte je ale, ať stojí tiše poblíž dveří a nesnaží se s kočkou dostat do kontaktu. Plačící miminka kočku ještě více vystresují. Otevřete dveře přepravky a sledujte první kroky. Nejspíš povedou někam pod sedačku, což je úplně přirozené. Nesnažte se kočku z úkrytu dostat, ani pokud v něm setrvává více dní, některé kočky jsou hodně plaché. V místnosti nedělejte žádné pro kočku stresující aktivity jako je vysávání atp. Nechte ji v klidu zvykat si na nové prostředí. Můžete si sednout k úkrytu a kočku zavolat, jestli sama nevyjde ven. K větší ochotě k seznámení může napomoci masová kapsička nebo jiná pochoutka. Pokud je kočka ukrytá více než den, kontrolujte, jestli chodí na záchod a pije. Některá zvířata zpočátku trucují a nejí. Měla by být ochotná vylézt ven v noci – v době, kdy všichni členové domácnosti spí a ona se ctí více bezpečně. Zbytečně se ale nebojte, žádná kočka se dobrovolně nerozhodne zemřít hlady, zvlášť pokud má v dosahu misku s jídlem.

Asi nejdůležitější při příchodu nového mazlíčka je udržet si dobrou náladu a nestresovat se. I když je kočka zalezlá, neznamená to, že děláte něco špatně a že vás nikdy nebude mít ráda. Potřebuje jen trochu času na to, aby si vše ujasnila a zvykla si na nové teritorium. Pokud budete ve stresu, kočka jej z vás vycítí a bude ve stresu také. Kočky prostě jen potřebují čas a vlídné zacházení.

Doba, kdy se kočka bude chovat plaše se velmi různí podle její povahy. Některé ani nezalezou a rovnou jdou suverénně objevovat nové prostředí. Většina bude ze začátku zalezlá (několik hodin až pár dnů) a první dva až tři týdny bude spíše plašší. Kočky, které jsou bojácné se mohou aklimatizovat v řádů týdnů až měsíců. Zeptejte se proto vždy předchozího majitele, jakou má kočka povahu a co od ní ze začátku očekávat.

Ať už si domů přivezete kočičího suveréna nebo strašpytlíka v prvních dnech neztrácejte hlavu a těšte se na spoustu společně prožitých chvil a legrace, které vás docela jistě čekají.

Posted on Napsat komentář

Pořizujeme si kočku – příprava

Jako první před pořízením kočky je nutné zvážit všechny pro a proti jejího chovu. Podrobný článek, který vám pomůže zorientovat se v této problematice najdete zde. Pokud už jste se ale rozhodli, níže najdete pár typů, jak se připravit na příjezd nového člena rodiny.

Krmení je asi první věc, která při pořízení každého napadne. Pro začátek je dobré zjistit, jakou stravu podával předchozí majitel (chovná stanice, útulek,…). Pokud chcete pro vaše nového mazlíka to nejlepší, je extrémně důležité vybrat kvalitní krmivo. Obvyklou volbou je suchá strava (granule) a případné dokrmování stravou vlhkou (konzervy, kapsičky). O tom, jak vybrat kvalitní granule, najdete více informací zde o konzervách zase tady. A pokud byste ještě neměli načteno dost, v tomto článku se dozvíte, jak se postavit k věčnému dilema suché nebo vlhké stravy.

Neméně důležité jsou nádoby na krmení. Kočky preferují nízké, široké nádoby, aby o ně při jídle nebo pití příliš netřely hmatové vousy u čumáku. Za nejvhodnější materiál považuji porcelán nebo keramiku, vhodné jsou ale i nerezové nádoby s protiskluzovým dnem. Na pevnou stravu by vám měly stačit dvě misky. Jedna na granule a druhá na vlhkou stravu. Další, třetí miska je potřeba na vodu. Případně místo ní můžete pořídit kočičí fontánu.

Jednou z nejdůležitějších věcí před příchodem kočky je zajistit vhodnou toaletu se stelivem. Ať budete později preferovat jakýkoliv druh steliva, při prvním příchodu je dobré použít stejné stelivo, jako používá předchozí majitel kočky (chovná stanice, útulek atp.). Kočičí toaletu nechte během prvních dnů určitě neuzavřenou. Pokud jste se rozhodli pořídit si uzavřený záchod, vrchní víko přidejte až po několika dnech. Pokud má záchod i “lítací” dvířka, přidejte je až nakonec, kdy si budete jisti, že kočka na záchod zvládá chodit bez jakýchkoliv problémů.

Ačkoliv si vaše nová kočka pravděpodobně nebude chtít hrát hned po příchodu do nového domova, hra imitující lov a hračky jsou nedílnou součástí života každé kočičí šelmy. Každá kočka má jiné preference, takže je určitě dobré vyzkoušet, které hračky ji baví více a které méně. Nápomocný může být třeba set plný různorodých hraček.

Určitě stojí za zvážení nákup polštářku se šantou kočičí či kozlíkem lékařským, které kočky často opravdu milují. Šlápnutím vedle ale určitě není vytvoření hračky z běžných předmětů. Zkuste například, zda vaši kočku nebaví honit se za kuličkou z alobalu, provázkem od bot nebo obyčejnou šiškou. Dávejte ale vždy pozor, aby předmět nebyl příliš malý a kočka jej nedopatřením nesnědla (což hrozí například u gumiček do vlasů).

Všechny kočky přirozeně pečují o své drápy jejich škrábáním. I přesto že jim je hodláte stříhat, je potřeba pořídit škrabadlo. Pokud se chcete vyhnout, aby si kočka drápy škrábala o koberec nebo pohovku, je nutné pořídit ještě lákavější předměty na škrábání drápků. Mezi ně patří nejjednodušší škrabadla, která můžete připevnit na zeď, speciální designová škrabadla, silné větve, pevně připevněné, aby je kočka při škrábání neshodila (při pořízení větve si dejte pozor na škůdce, jako jsou roztoči), proutěné košíky nebo třeba kočičí stromy, které poslouží i jako pelíšek.

Abyste vůbec nového člena rodiny mohli přinést domů, budete potřebovat přepravku. Kočky nedoporučuji přenášet pouze pod bundou, nejen že je to pro ně nepohodlné, ale navíc je zde reálná šance, že se kočka vyleká a uteče vám. Přepravku později využije při návštěvách veterinárního lékaře nebo při dalších nejrůznějších převozech.

Každá kočka potřebuje místo k odpočinku. Ačkoliv je možné, že po té co ji poprvé vypustíte z přepravky, zaleze někam hluboko pod postel, určitě si časem najde i jiná místa. Jako pelíšek poslouží třeba i obyčejná deka nebo krabice vystlaná něčím měkkým. Případně si můžete hotový pelíšek koupit. Každá kočka preferuje něco trochu jiného – jedna se ráda schovává a potřebuje být náležitě ukrytá, jiná má ráda přehled o tom, co se děje v celé domácnosti. Proto je občas potřeba vyzkoušet několik různých variant pelíšků, než najdete ten, který vaší kočce bude vyhovovat nejvíc. Pokud navíc připravíte pohodlnou rozhlednu pro vyhlížení z okna a měkké místo někde u topení, bude vám váš mazlík opravdu vděčný.

Abyste předešli extrémnímu výskytu chlupů. je dobré pořídit si speciální kartáč na jejich vyčesávání. Pokud si pořizujete dlouhosrstou kočku, budete potřebovat také hřeben, abyste mohli dlouhé chlupy pravidelně vyčesávat. Jestliže bude váš nový mazlík pouze domácí, nezapomeňte si pořídit také kleštičky na drápky. Jinak by kočce mohli přerůst a hrozilo by tak jejich vytržení.

Kočky jsou přirozeně zvídavé, a proto je potřeba pečlivě zabezpečit jejich nový domov. Nejprve zkontrolujte, zda doma nemáte pro kočky jedovaté květiny a ty následně přemístěte z jejich dosahu. Nezapomeňte, že pro některé kočky není problém více jak metrový skok. Obdobně zabezpečte všechny chemikálie, jako prášek na praní atp. Mezi nejčastější příčiny náhlého úmrtí domácích koček patří pád z otevřeného okna. Myslete na to a okna v přítomnosti svých mazlíků neotevírejte nebo je zabezpečte sítí. Na druhou stranu se můžete pokusit vytvořit ze svého domova prostor pro hraní. Umístěte poličky a další nábytek tak, aby po nich kočka mohla pohodlně přeskakovat. Určitě se vám za to odmění dobrou náladou.

Pevně věřím, že vás seznam prvního nákupu neodradil a že se naopak nemůže dočkat prvních dnů strávených s vaším novým mazlíčkem. O tom, co čekat od nové kočky v bytě si povíme zase příště.

Posted on Napsat komentář

Pro a proti pořízení kočky

A je to tady! Rozhodli jste se, že nový kočičí kamarád by mohl být to pravé. V následujícím článku si ukážeme, co nového mazlíček přináší a co naopak potřebuje.

Kočka je opravdový přítel. Většina je kontaktních a mazlivých. Rády se svým páníčkem tráví společný čas při hře nebo klidně odpočívají u sledování televize. Navíc je můžeme pozorovat při nejrůznějších činnostech, které bývají často opravdu zábavné. Přeci jen ty spousty legračních videí nevznikly jen tak. Časově nejsou tak náročné jako psi a proto jsou dobrou volbou zejména pro všechny časově vytížené. Zároveň jsou kočky také velké osobnosti – některé se chovají jako svrchované královny, jiné jsou upovídané, další si nepřestanou hrát. Prostě každá je jiná.

Při výběru nové kočky se nabízí dvě možnosti – vybrat si kočku plemennou nebo takzvanou kočku evropskou. To jsou ty, které nemají rodiče s rodokmenem. Pokud se rozhodnete pro plemennou kočku, nevybírejte pouze podle vzhledu. Stejně jako u psů i u koček jsou mezi jednotlivými plemeny rozdíly v povaze, potřebě volného výběhu atp. Vždy zvažte v jakých podmínkách bude vaše kočka žít (v bytě nebo domě s bezpečným výběhem; s dětmi nebo v klidné domácnosti; chci se se svou kočkou mazlit nebo preferuji, když bude nezávislá; toužím po aktivní kočce nebo po gaučovém povaleči?…). Následně vyberte solidní chovnou stanici, kde by vás měli s potřebami daného plemene podrobně seznámit.

Další otázkou je, jestli si chci pořídit kotě nebo dospělou kočku. Koťata jsou nesmírně roztomilá, činorodá a podnikavá. Každý provázek je pro ně ohromná legrace, odvážně bojují se všemi domnělými nepřáteli, mezi které se řadí papuče, vlastní stín nebo ovladačka od televize. Jednoduše se vám kotě postará o hodiny zábavy, ale také pár shozených skleniček. Druhou variantou je pořídit si už odrostlou kočku. V tom případě bych zamířila do kočičího depozita a ujala bych se některého ze schovanců, kterým osud zatím příliš nepřál. Je to dobrý skutek a navíc se dozvíte mnoho povahových rysů svého budoucího kočičího parťáka.

Volba kočky nebo kocoura nehraje zas takovou roli. Minimálně pokud se nechcete věnovat výstavní nebo chovné kariéře. Kočky i kocouři se kastrují hned po dosažení pohlavní dospělosti. Jinak majitelé čelí nepříjemným projevům kočičí sexuality, mezi které patří hlasitá říje (mrouskání) u koček a značkování bytu velmi páchnoucí močí, občas spojené s agresivním chováním u kocourů. O kočkách se říká, že jsou šikovnější, aktivnější, rády asistují u domácích prací (zejména při vaření), zato jsou více konfliktní a hůře se snášejí s dětmi a jinými kočkami. Kocouři jsou tolerantnější a mazlivější, oproti tomu více nemotorní a líní.

Je jasné, že kočka je opravdu zajímavé zvíře, které nám dokáže zpříjemnit řadu dní. Chov kočky stejně jako dalších mazlíků ale neobnáší jenom radosti, musíme počítat také s řadou povinností a nákladů. Na co se tedy připravit před konečným rozhodnutím o pořízení kočky?

I když kočky patří mezi zvířata, která nejsou extrémně nákladná, musíme počítat s výdaji na stravu, hračky, záchodky a stelivo, škrabadla, veterinu a další. Celkové náklady se mohou vyšplhat na několik desítek korun za den, zejména pokud je kočička nemocná a potřebuje častější veterinární péči.

Kočky nepotřebují několikrát denně venčit, přesto se jedná o společenská zvířata, která vyžadují kontakt. Pokud trávíte v práci 12 hodin denně a o víkendech nejste doma, bude Vaše kočka brzy nešťastná. Máte dost času na to se kočce denně věnovat a hrát si s ní? Nezanedbatelnou podmínkou je také to, jestli máte komu kočku svěřit v případě dovolené, služební cesty nebo nemoci. Je dobré počítat i s tím, že se kočky dožívají šestnácti až dvaceti let. Je reálné, že se budete schopni o kočku postarat i po takové době?

Kromě časové investice kočka potřebuje pravidelnou péči. Každý den je potřeba ji nakrmit, dodat čerstvou vodu, vyčistit záchůdek. Kočičí drápy je nutné pravidelně zastřihovat, i přesto že si je pravidelně brousí na škrabadle. Často namísto něj využije také nábytek nebo sedačku. Jste smířeni s tím, že kočičí přítomnost může ve vašem obydlí zanechat viditelné stopy? Škrábance nejsou jediný problém, také kočičí chlupy nepříjemně “ozdobí” všechny textilie. Je nezbytné jim proto pravidelně vyčesávat uvolněné chlupy z kožíšku, případně je každodenně odstraňovat z oblečení a nábytku. Dlouhosrsté kočky je nutné každý den česat.

V neposlední řadě je dobré se ujistit, že nikdo ze členů domácnosti nemá alergii na kočky. Přátelé kteří jsou alergičtí, budete moci chodit navštěvovat jenom vy. Kočičí alergeny se nenachází ve chlupech, takže ani koupě bezsrsté kočky nic nevyřeší.

Dobře zvažte, jestli jste ochotni přijmout všechny povinnosti a výzvy, které chov koček obnáší. Jedině tak budete moci žit se svým kočičím parťákem v harmonii a vzájemné pohodě.