Posted on Napsat komentář

Steliva a podestýlky pro kočky

Na rozdíl od psů kočky nepotřebují zdaleka tolik pravidelné péče. Nemusíte je několikrát denně brát na procházku a když je jednou za čas doma necháte samotné, neberou to nijak špatně. Jediné, co musí být vždy v naprostém pořádku, je kočičí toaleta.

Kočky patří mezi velmi čistotná zvířata. Pokud jim domů pořídíte záchůdek naplněný speciálně vyráběným kočičím stelivem, obvykle hned pochopí, k čemu slouží. Jediný problém nastává, pokud kočce toaleta z nějakého důvodu nevyhovuje. Kromě nevhodně velkého nebo špatně umístěného záchodu je problematické zejména stelivo.

Problémy se stelivem se naštěstí dají velmi snadno identifikovat a řešit. Může se stát, že kočka má citlivé tlapky a nevyhovuje jí hrubší struktura. V tom případě je obvykle možné koupit stejný typ s jinou hrubostí a nebo podestýlku změnit. Druhým a často opomíjeným problémem je chemická vůně. Některá steliva se uměle voní. Tyto vůně jsou ale pro kočky často zbytečně agresivní a ony pak začnou toaletu odmítat. S vůní souvisí také třetí a nejčastější důvod odmítání toalety. Jak již zaznělo v úvodu, kočky jsou extrémně čistotné. Pokud musí chodit na špinavý, páchnoucí záchod, velmi rychle jej mohou začít odmítat.

Jaké stelivo je to nejvhodnější? Odpověď na tuto otázku není zdaleka jednoznačná. Záleží totiž na mnoha faktorech, které jsou individuální nejen pro každou kočku, ale také pro každého páníčka. V první řadě je podstatné vybrat takovou podestýlku, která je sypká a snadno se hrabe. Tyto podmínky splňují všechna steliva, která patří do jedné ze tří nejčastěji prodávaných skupin. Jedná se o bentonitová, silikátová a ekologická steliva.

Bentonitová nebo také minerální steliva jsou vyrobena z jílovité horniny bentonitu. Vyrábí se v hrudkujících i nehrukujících variantách. Hrudkující bentonit patří mezi nejvíce rozšířené podestýlky. Dají se proto najít různorodé varianty ať už z hlediska ceny, kvality nebo hrubosti. Jedná se o stelivo, které se nejvíce podobá písku, do kterého jsou kočky přirozeně zvyklé vylučovat.

Hrudkující bentonit se po kontaktu s tekutinou stává mazlavým a okamžitě se spojuje v poměrně pevné kuličky. Z toho plyne hlavní výhoda, že můžeme vyhrábnout kuličku s močí a vyhodit ji do odpadkového koše. Nevýhodou je, že moč se nikam neabsorbuje, zůstává na povrchu a po nějaké době může začít zapáchat. Další nevýhodou je nemožnost kuličky s močí a ani exkrementy vyhazovat do lidské toalety. Stelivo je sice z přírodního materiálu, ale díky své přirozené mazlavosti velmi snadno ucpe toaletní trubky. Bentonit je také relativně prašný a to i během hrabání kočky, proto se nedoporučuje pro mazlíky s dýchacími obtížemi. Na druhou stranu jsou kamínky bentonitu poměrně těžké, takže se jen minimálně roznášejí ven z toalety.

Toaletu je nutné velmi často čistit. Nejen že se musí odstranit každý exkrement, navíc se vyhazují také všechny hrudky. Ačkoliv je stelivo relativně levné, vysoká spotřeba cenu vyrovnává s cenou ostatních podestýlek. Každý pytel je poměrně těžký, takže je potřeba počítat s tím, že se u výměny člověk může trochu zapotit. Pokud máte malé kotě, obecně se bentonitová podestýlka příliš nedoporučuje. Koťata mají občas tendenci všechno ochutnávat a pozření bentonitu může vést ke zdravotním komplikacím.

Další variantou jsou silikátové podestýlky vyrobené z krystalů křemičitanu sodného. Silikát nebo silikagel patří mezi velmi oblíbená steliva hlavně díky výjimečnému pohlcování pachu. Moč zcela absorbuje a exkrementy efektivně obalí a vysuší, takže z kočičího záchodu není nic cítit. Vzhledem k tomu, že jde o přírodní materiál, je možné exkrementy vyhazovat přímo do toalety. Při celkové výměně se podestýlka vyhazuje do směsného odpadu. Velké množství steliva by totiž toaletu snadno ucpalo.

Silikagel patří mezi na údržbu nejméně náročná steliva. Denně je nutné vyhodit exkrementy a vyplatí se celou podestýlku prohrábnout lopatkou, aby se moč absorbovala rovnoměrně. Stelivo se mění, až když jsou krystalky nasycené močí, tedy zhruba jednou za tři týdny. S postupným sycením souvisí změna barvy krystalků, které se z původně bílých až průhledných postupně mění na žlutou. Žlutá barva nevypadá příliš vábně a může leckoho odradit od koupi. Ačkoliv se postupné žloutnutí jeví jako nehygienické, opak je pravdou. Silikagel patří mezi nejčistší steliva. Svým složením působí antibakteriálně a díky kontrole vlhkosti zabraňuje vzniku plísní.

Oproti bentonitu mohou mít některé kočky problém se strukturou podestýlky a obtížně si na ni zvykat. Krystalky se na tlapkách kočky tolik neroznáší, ale šlápnout na některý bosou nohou není zrovna příjemný zážitek. Je možné koupit velmi jemné krystalky, které vyhovují i kočkám s citlivými tlapkami. Ty se ale zejména u dlouhosrstých koček o poznání více roznášejí mimo toaletu. Během výměny celého steliva silikagel sice práší, ale při pouhém hrabání kočkou je bezprašný. Proto jej mohou používat i mazlíci s dýchacími problémy. Stelivo je netoxické, při požití menšího množství kočce nijak neublíží. Cena jedno balení je sice vyšší, ale vzhledem k nízké spotřebě patří silikagelová steliva mezi průměrně drahé podestýlky.

Poslední velmi rozšířenou variantou podestýlek jsou takzvaná ekologická steliva. Vyrábí se z nejrůznějších biologicky rozložitelných materiálů jako je kukuřice, tofu nebo dřevo a to v hrudkujích i nehrudkujících variantách. Jejich hlavní výhodou je kompostovatelnost. Hrudky nebo exkrementy se mohou spláchnout do záchoda. Celá podestýlka by sice toaletu mohla ucpat, ale je možné ji (po odstranění exkrementů) vysypat na kompost či jinak šetrně zlikvidovat.

Stelivo samo o sobě velmi příjemně voní. Po použití kočkou ale příjemná vůně často mizí. Z hlediska pohlcování pachů se jedná o průměr mezi nepříliš pohlcujícím bentonitem a velmi pohlcujícím silikagelem. Údržba toalety je středně náročná. Musí se vynášet moč i exkrementy a celá podestýlka se mění častěji než silikagel. Hrudky mají občas tendence se rozpadat. Vzhledem k tomu, že je možné bobky i hrudky s močí házet do záchoda není denní údržba tolik náročná. Stelivo je velmi lehké, takže celková výměna není nijak namáhavá.

S váhou souvisí jedna z největších nevýhod steliva. Velmi lehké piliny se totiž snadno dostanou do kožichu kočky a roznáší se všude po domě. Řešením je nákup peletkové podestýlky, která se sice neroznáší, ale zase svou strukturou nevyhovuje každé kočce. Na běžné piliny si mazlíci obvykle bez problémů zvyknou. Stelivo je bezprašné, vhodné i pro kočky s dýchacími potížemi. Pozření malého množství mazlíkovi nijak neublíží. Ekologická steliva patří mezi nejdražší. Spotřeba celého balení sice není extrémně vysoká, ale ani tak nedochází ke kompenzaci jeho ceny.

Jak je vidět, vlastnosti každé podestýlky jsou trochu jiné. Lze tedy jen těžko určit, která je lepší. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte, že je určená zejména pro vaši kočku. Záchod pravidelně čistěte a měňte celou náplň v předstihu tak, aby nikdy nezapáchala. Jen tak zaručíte, že váš mazlík bude s toaletou spokojený a bude ji rád využívat.

Posted on Napsat komentář

Kočkám nebezpečné pokojové rostliny

Milujete pokojové rostliny stejně jako milujete své kočky? A dá se pěstění a chov vůbec sladit? Určitě ano! Jen je důležité vyhnout se těm nejjedovějším rostlinám a u těch ostatních zabránit přímému kontaktu.

Mezi největší hrozby patří některé druhy lilií a denivek. Nejtoxičtější je květ, ale jedovaté jsou i další části včetně pylu. Pokud dostanete vázanou kytici s liliemi, raději ji nechte jinde než doma. Může se stát, že se pyl dostane do kožichu kočky a tak se otráví i bez přímého pozření části rostliny. Mezi prvotní příznaky patří zvracení, apatie nebo třes, které jsou následovány selháním ledvin. V případě podezření na otravu liliemi urychleně vyhledejte veterináře. Následky mohou být i tak fatální. Mezi rostliny, které poškozují ledviny patří také orchideje, ty ale kočky obvykle ignorují.

Jedovatý je také tolik oblíbený oleandr. Toxické jsou všechny jeho části. I když vaše kočka rostlinu neokusuje, dbejte, aby nemohla pít z její misky. Otrava je možná i tímto způsobem. Řešením je pořízení obalu na květináč, takže se kočka k vodě pod rostlinou nedostane. Obdobně jako oleandr, je pro člověka i kočku velmi jedovatý durman.

Toxické jsou pokojové azalky. Jedovaté sloučeniny obsahují stonky, listy a také květy spolu s nektarem. Fatální může být pozření velmi malého množství. Otrava se obvykle začíná projevovat v řádech desítek minut až hodin. Kočka může slinit, zvracet, trpět průjmem, třasem nebo křečemi a v případě silné otravy umírá na selhání srdce.

Mezi další velmi jedovaté rostliny patří ty z čeledi áronovitých. Jedná se například o difenbachii, kalu nebo monsteru. Tyto rostliny ve svých pletivech obsahují šťavelany, které dráždí ústní sliznici, trávicí trakt a způsobují otoky. Kromě otoku tlamy může dojít k třasu hlavou nebo slintání. Citlivější kočky mohou zvracet, mít průjem, arytmie a v extrémních případech uhynou.

Ačkoliv jsou Vánoce svátky klidu a míru, tuto idylu snadno naruší nová pokojovka. Takovým nevhodným dárkem může být vánoční hvězda. Stejně jako ostatní rostliny z čeledi pryšcovitých, jsou jedovaté všechny její části, zejména listy a stonek. Mléko, které při mechanickém poškození z květiny vytéká, je vysoce toxické. Zvíře po jeho požití může trpět na podrážděné sliznice nebo průjmem a při kontaktu s očima dokonce dočasně oslepnout. O Vánocích je třeba dávat pozor také na jmelí. Jakožto parazitická rostlina obsahuje jedovaté látky.

Dalším nebezpečným obdobím je jaro. Leckdo rád vyzdobí svoji domácnost prvními jarními květy. Ovšem i v tomto případě je dobré vybírat obezřetně. Rostliny patřící do čeledi amarylkovitých, jako například narcisy, sněženky nebo bledule jsou pro kočky jedové. Navíc mají velmi lákavé listy, takže je naši mazlíci rádi okusují. To samé platí také pro čeleď liliovitých, do které patří například tulipány, konvalinky nebo hyacinty. Extrémně obezřetní buďte zejména v případě, že váš kočičí člen domácnosti rád hrabe v květináčích, nejjedovatější jsou totiž cibulky těchto květin.

Jakmile si všimnete, že kočka pozřela jedovatou rostlinu, je nutné zahájit první pomoc. Pokud ještě vše nespolykala, zbytky jí odeberte a vyčistěte od nich také tlamičku. Následně ústa vypláchněte vodou nebo mlékem. Okamžitě kontaktujte veterinárního lékaře a informujte ho i o tom, jakou rostlinu kočka pozřela. Na místě veterinář obvykle vyvolá umělé zvracení, podá živočišné uhlí a zajistí rehydrataci.

Nejlepší strategií, jak zabránit otravě, je vyhnout se pěstění všech potenciálně nebezpečných rostlin. V případě, že ke květině máte vztah a nechcete se jí vzdát, je možné umístit ji mimo dosah kočky. Vhodnou prevencí je také zajistit pro kočku příznivé traviny nebo byliny, které může okusovat. Dostatek čerstvé pitné vody zase zajistí, že nebude upíjet z mističek pod květinami.

Ačkoliv je seznam nebezpečných pokojových rostlin pořádně dlouhý, existuje naštěstí spousta takových, které byt zútulní a zároveň nejsou škodlivé. Ať už vaše kočka kytky úplně ignoruje, nebo musí vyhrabat každý květináč, jistě časem najdete takové rostliny, které budou s vaší kočičí šelmou harmonicky vzkvétat 🙂

Posted on Napsat komentář

Co dělat, když kočka nejí nové granule/kapsičky

Kočky jsou milovnice zajetých pořádků. Stejné jídlo každý den ve stejný čas. Pro nás je to možná zvláštní, ale pro většinu z našich kočičích členů rodiny naprosto ideální. Milují co milují, prostě nejsou velké fanynky změny. Zejména pokud se jedná o jejich stravu.

Nadešel den D. Nové krmivo je v misce. Poctivě jste jej smíchali s tím starým a to v poměru 1:3. Těšíte se, až váš kočičí miláček radostně přiběhne a po nové laskomině se bude nadšeně olizovat. Jenže ono nic. Kočka nedůvěřivě přijde k misce, krátce očuchá její obsah a trochu vyčítavě zase odchází. Co teď s tím? Je potřeba nové krmivo celé vyhodit nebo se dá tahle situace řešit? Naštěstí ano, jen je potřeba trochu trpělivosti.

Nejprve najděte poměr starého a nového krmiva, které je kočka ochotná celé sníst. Může se klidně jednat jen o lžičku toho nového. Důležité je nalézt takové množství, které kočka pozře a které budete moci pomalu navyšovat. Pokud kočka novou stravu nechce přijímat ani v minimálním množství, dejte malou porci do misky vedle, aby si novou vůni propojila s časem na krmení. Opakujte asi 5 dní a pak lžičku zase zkuste zamíchat do starého jídla.

Krom toho můžete vyzkoušet, některý z triků, které podporují chuť k jídlu. Pokud podáváte novou konzervu nebo kapsičku mírně ji ohřejte, aby nebyla studená. Do vlhké stravy také můžete přidat trochu vody, nesoleného vývaru nebo rybího tuku a lehce tak pozměnit strukturu krmiva. Jestliže podáváte granule, nabídněte je z ruky. Pokud spolu máte dobrý vztah, kočka bude mít s jídlem spojené hezké vzpomínky.

Další variantou je podpořit chuť k jídlu sportovním výkonem. Stravte se svým mazlíkem společných 15-20 minut a hrajte si. Upevní to váš vztah a kočka během hry vyhladoví a pak snáze sní cokoliv, co jí nabídnete. Další možností je nechat kočku vyhladovět restriktivním podáváním jídla. Začněte se starým krmivem a dejte ho mazlíkovi k dispozici 3x denně na 20-30 minut a pak misku zase odeberte. Po několika dnech, přidejte trošku nové stravy a sledujte, jestli ji vaše kočka přijme. Dávku můžete začít postupně navyšovat. Nic neuspěchejte, pokud je nového krmiva na kočku moc, vraťte se k předchozímu snědenému poměru.

Ovšem pozor, v případě omezení dávek jídla svou kočku nikdy nenechávejte hladovět. Jeden den bez jídla je maximum. Delší hladovka může být jedním z rizikových faktorů vzniku zánětlivého onemocnění jater, případně může zhoršit příznaky aktuálních nemocí.

Speciální případ odmítání stravy je přechod z granulí na konzervy. Textura je velmi odlišná a kočky, které nejsou zvyklé na vlhkou stravu mohou mít problém vůbec pochopit, že se jedná o jídlo. Nejdříve dejte lžičku konzervy vedle misky, aby si kočka spojila novou vůni s časem krmení. Následně přidejte lžičku vedle granulí. Můžete zkusit granule s malým množstvím konzervy smíchat. Stejně jako v předchozích případech dejte své kočce čas a pokud nový poměr krmiva odmítá přijímat, vraťte se k poslední snědené dávce.

Na závěr mohu popřát pevné nervy a hodně trpělivosti. Žádná kočka se nenechá jen tak zlomit, naopak potřebuje postupný láskyplný přístup. Ačkoliv je nové krmivo vhodnější, jen těžko si to nechá vysvětlit. Pokud by potíže s odmítáním stravy přetrvávaly, zkuste se obrátit na vašeho veterinárního lékaře. Je možné, že objeví i jiné příčiny nechutenství, než je pouhá vybíravost.

Tak ať chutná 🐱

Posted on Napsat komentář

Jak přejít na nové krmivo?

Máte doma kotě, které už vyrostlo tak, že může začít přijímat dospělou stravu? Nebo možná vaše kočka přichází do nové fáze života? Třeba jste adoptovali kočičího sirotka a je čas přejít na nové krmení. Také není vyloučené, že váš čtyřnohý kamarád jednoduše začal odmítat granule, které donedávna přijímal bez problémů. Nebo vám veterinář doporučil změnu stravy ze zdravotních důvodů?

Příčin přechodu na nové krmivo může být spousta. Od těch určených kočičími potřebami, až po změnu vlastníka vaší oblíbené značky. Pravdou je, že občas může být taková změna pořádně náročná. Tento článek nabízí pár jednoduchých strategií, jak si na novou stravu zvyknout.

Prvním krokem je výběr vhodného produktu, který nabízí dostatek živin pro udržení a podporu dobrého zdraví vašeho kočičího člena rodiny. Nabídku kvalitních vlhkých, suchých nebo specializovaných krmiv najdete u mě na e-shopu.

Následně si připravte plán přechodu na novou stravu. Pro mladší kočky, které nemívají zažívací problémy, se doporučuje 7 denní program. První a druhý den podávejte kočce krmení, které je z 1/4 tvořeno novým produktem. Během třetího a čtvrtého dne podávejte krmivo v poměru půl na půl. Nakonec pátý a šestý den přimíchejte do denní dávky pouze čtvrtinu staré stravy. Sedmí i všechny následující dny už můžete podávat pouze nový produkt.

Zdá se vám takový postup zbytečně zdlouhavý? Má svůj důvod. Nejen kočky, ale i jejich zažívací trakt jsou zvyklé na stravu, kterou jste jim donedávna podávali. Bakterie ve střevech se nyní musí přizpůsobit novému složení. Pokud dojde k příliš rychlé změně, trávení nebude optimální a může začít docházet k gastrointestinálním potížím, jako je zvracení, plynatost, průjem atp. Pokud se takové potíže objeví, po několik dní snižte dávku nového krmiva a teprve až se zažívání přizpůsobí, začněte jej opět navyšovat.

Jestliže je vaše kočka už starší nebo se jedná o kočku s citlivým zažíváním, prodlužte adaptaci nové stravy nejméně na deset dní. Pokud dochází k dlouhodobým zažívacím obtížím, kontaktujte svého veterináře a pokuste se situaci vyřešit společně.

Speciální přístup nevyžadují pouze starší nebo citlivé kočky, ale také ty čerstvě adoptované. V rámci snazšího přizpůsobení se v novém domově je lepší postupně přejít na nové krmivo až po měsíci. Kočka může být v novém prostředí úzkostná, což často vede k zažívacím problémům, které lze jen těžko odlišit od těch spojených s novým krmivem. Nechte ji tedy nejdřív zvyknout si na nový domov a až následně ji seznamte s novou stravou.

Třetí krok se může zdát malicherný, ale pro vaši kočičí dámu je podstatný. Změna vyžaduje čas. Dejte kočce, která se poprvé setká s novým krmivem, čas a prostor si vše v klidu očuchat a s novou stravou se seznámit.

A to je vše. Teď už zbývá jenom sledovat, jak váš mazlík krmivo přijímá. Zaměřte se na váhu. Pokud nepřirozeně roste, omezte trochu krmnou dávku. Jestliže naopak neočekávaně klesá, konzultujte vše se svým veterinárním lékařem. Taky se může stát, že kočka jednoduše nové krmivo nechce jíst ani přes postupné dávkování. O tom, jak k takové situaci přistoupit, se dočtete v příštím článku.

Někdy je výběr správných granulí zdlouhavý a je nutné vyzkoušet několik nejrůznějších druhů a značek, než najdete tu pravou. Podstatné je zůstat pozitivní. Změna krmiva je přece ku prospěchu věci! 🙂 Nová strava by pro mazlíka měla být vhodnější a zdravější. A jak vlastně poznat, že je nová strava lepší? Po 14 dnech výhradního krmení by se měla zlepšit srst. Po 6 měsících celkový zdravotní stav. Tak ať chutná 🙂

Posted on Napsat komentář

O značce Farmina N&D

Krmiva značky N&D  spadají pod italskou společnost Farmina Pet Foods, která byla založena v roce 1999 dr. Angelem Russo. Angel navázal na rodinnou tradici a firmu založil jako dceřinou pobočku společnosti Russo Mangimi. Firma Russo Mangimi, kterou založil Angelův otec Francesco v roce 1965, se také zaměřovala na výživu zvířat. Angel si z této tradice vzal to nejlepší a dohromady se zacílením na současné vědní poznání vytvořil moderní, úspěšnou firmu.

Základní hodnotou společnosti je zdraví jednotlivých druhů zvířat. V souladu s tím jsou krmiva vytvořena na základě nejnovějších vědeckých poznatků v oboru. Technologické investice a dobré jméno značky zajišťují spolupráci s nezávislými institucemi jako je např. Oddělení výživy zvířat Univerzity Federica II. v Neapoli. Aby ve Farmině nikdy nezačali ztrácet krok, mají zřízeno speciální oddělení veterinárního výzkumu a vývoje Farmina Vet Research.

Jakožto Italové ve Farmině lpí na tradičních hodnotách jako je láska a rodina. Jídlo je nezbytným pojítkem, které napomáhá udržet rodinu zdravou a šťastnou. Jsou to právě domácí mazlíčci, kteří v každé rodině zaujímají výjimečné postavení. Mottem společnosti je, že štěstí každého páníčka stojí z velké části na štěstí a spokojenosti jeho mazlíka.

Spokojenost zvířat je tou hlavní motivací k vývoji těch nejlepších krmiv. To nejdůležitější je zajistit vysokou kvalitu života každého mazlíka. Ve Farmině se nechávají inspirovat přirozenou potravou. Zkoumají jejich život v divokém prostředí, jejich návyky a chování. Berou ohled na přirozené instinkty a nutriční potřeby. Pokud totiž nabídnete vašemu mazlíkovi to nejlepší krmivo vyvinuté podle nejnovějších poznatků a složené z přírodních látek, podpoříte jej od prvních dnů až do vysokého věku.

Motto společnosti šťastný mazlíček, šťastný majitel už dávno nerezonuje pouze v Itálii. Jejich výrobny najdete také Srbsku nebo Brazílii. Konečně, široký výběr produktů můžete zakoupit také u nás.

Příroda je naší inspirací, věda naší metodou.
Farmina Pet Foods

Posted on Napsat komentář

Dovolená s kočkou nebo bez?

Znáte to, celý rok se těšíte na zaslouženou dovolenou… Jenže pár týdnů před tím než vše vypukne se vám do mysli začne vkrádat vtíravá myšlenka co s kočkou? Nebude pro ni společná cesta příliš stresující? Není lepší nechat ji v klidu doma? Ale nebude tam příliš osamělá? Nemám raději zavolat přátelům a vzít ji k nim?

Možností jak celou situaci vyřešit je několik. Jediné správné řešení ale neexistuje. Každá kočka je jiná, takže zůstává na páníčkovi, aby poznal, jak k dané situaci přistoupit. Níže najdete výhody a nevýhody jednotlivých řešení a také typy, pro jakou kočku se mohou hodit.

První a logisticky nejnáročnější možností je vzít svého čtyřnohého miláčka s sebou. Tato varianta se hodí pro koťata, která by neměla zůstávat sama a kočky, které jsou hodně fixované na své páníčky, případně kočky, kterou jsou na cestování zvyklé. Také hodně záleží, zda jedete na 3 týdnu na chalupu na Slapy nebo na týden letecky do Egypta.

Pokud jedete na delší dobu na místo, které je vám dobře známé, určitě můžete vzít svou kočku s sebou. Zajistěte, aby během přepravy netrpěla a měla maximální pohodlí. Snadněji to půjde v autě, než v hromadné dopravě. Na místě pro kočku vše maximálně zabezpečte. Zavřete okna atp., aby nemohla utéct ve snaze najít svůj bývalý domov. Spoustu typů jak na to, najdete v článku o pořízení nové kočky. Pokud jedete na pár dní na místo, které vám známé není a jen těžko kočce zajistíte pohodlí, raději ji nechte doma.

Další variantou je kočku na dobu dovolené svěřit do rukou přátel či rodiny. Domluvte se s nimi, jaká je vaše představa o hlídání. Ujasněte si, že pro kočku může být přemístění do dočasného domova velmi stresující. Vysvětlete dočasným pečovatelům, jak zabezpečit jejich domov, aby byl bezpečný a útulný. Zajistěte předání dostatečné dávky krmiva, doneste také oblíbené deky nebo pelíšek a ideálně také váš domácí kočičí záchod. Vybírejte takové pečovatele, abyste k nim kočku mohli umísťovat opakovaně a ona pokaždé nezažívala nový stres z neznámé domácnosti. Toto řešení je vhodné pro většinu domácích koček, i když je pro ně první přemístění stresující, zakrátko si zvyknou. Navíc jsou neustále pod dozorem a vy tak máte kontrolu co se děje. Obdobným řešením je také přemístění do kočičího hotelu, kde váš čtyřnohý mazlík navíc dostane profesionální péči.

Poslední variantou je nechat kočku doma a zajistit si hlídání. Pokud je kočka hodně fixovaná na své domácí teritorium a zároveň poměrně nezávislá, co se lidské společnosti týče, můžete sehnat někoho, kdo ji bude jen pravidelně kontrolovat. Tato varianta je vhodná pouze při kratších např. 3-5 denních dovolených. Kočka je doma, nezažívá tedy žádný stres. Váš známý, rodinný příslušník nebo specializovaná pečovatelka přijde a s kočkou se pomazlí, doplní jí jídlo s vodou a vyčistí záchod. Jednoznačně jde o nejjednodušší řešení.

Druhou a pro naše čtyřnohé členy rodiny nejpříjemnější variantou je, když zůstane doma a zároveň má nepřetržité hlídání. Požádejte někoho blízkého, třeba babičku nebo děti, jestli by po dobu dovolené nemohli bydlet u vás. Kočka je pod neustálým dohledem, zůstává ve svém přirozeném teritoriu a navíc není osamělá. Toto řešení se hodí pro velmi úzkostné a citlivé kočky. Pochopitelně ale není jednoduché takové hlídaní zajistit.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, vybírejte takovou variantu, které nebude stresovat vaši kočku, ale ani vás. Jde přece jen o dovolenou a ta je hlavně o odpočinku a relaxaci, tak si ji užijte 🙂

Posted on Napsat komentář

Pomoc, moje kočka pořád mňouká!

Znáte to, konečně se vám podaří usnout a najednou ztichlou ložnicí rezonuje vyčítavé *mňau*. Řeknete si, že tentokrát to přejdete, jenže následuje další a další čím dál tím plačtivější mňoukání a vám nezbývá, než zamávat nerušenému spánku a jdete zkontrolovat, co se to vlastně děje.

Ačkoliv se mňoukání zdá jako naprosto přirozená kočičí potřeba. Z velké části je určeno především nám lidem. Malá koťata sice mňoukají, když své mámě chtějí naznačit, že mají hlad nebo se cítí opuštěná. S přicházející dospělostí ale ke komunikaci s ostatními kočkami požívají spíš syčení, vrčení nebo jakési kvílení.

Podobně jako koťata svým mámám i nám se kočky pomocí mňoukání snaží naznačit, že je něco trápí. A možností o co jde, vlastně není zase tolik. Pojďme se na ně postupně podívat.

Asi nejsnáze interpretovatelným kočičím mňoukáním je to o jídlo. Možná má prázdnou mističku a chce vás upozornit, že má hlad. Nebo se nemůže dočkat pravidelné kapsičky a vás tak nějak popohání, že už je čas. S jídlem je to vždycky těžké. Třeba má zrovna váš kočičí člen rodiny trošku vyšší apetit a jeho mňoukání už vás dohání k šílenství. Řešení chce pevné nervy, ale je jednoduché. Nikdy svou kočku nekrmte, když se dožaduje jídla. Ignorujte ji a počkejte, než se uklidní. Krmení jí dejte ve stejnou hodinu každý den. Pokud nechcete, aby vás kočka tahala každé ráno z postele, nekrmte ji hned po probuzení.

Druhou stranou stejné mince jsou i další kočičí chci. Třeba takové chci ven, chci abys mi otevřel tyhle dveře, chci s tebou spát v posteli. V tomto případě je nejjednodušší držet se stanovených pravidel a neporušovat je. Kočku pak ani nenapadne mňoukáním vyžadovat změnu. A když ano, uděláte nejlépe, když ji budete ignorovat.

Další častou příčinou mňoukání je touha po pozornosti. Ačkoliv si spousta lidí myslí, že kočky jsou spíše samotářské, ve skutečnosti velice často touží po našem pohlazení, hře nebo prosté společnosti. Nemusíte ke kočce přiskočit pokaždé, když si mňoukne, ale uděláte dobře, pokud ji během dne věnujete dostatek času. Jestli to má ráda, mazlete se s ní, hrajte si s ní nebo ji prostě nechte spát ve vašem klíně. Jednoduše řečeno, utahaná kočka je tichá kočka. Určitě ale nevstávejte uprostřed noci jen proto, že si mňoukla. Kočky rády testují hranice a pokud uvidí, že se ji věnuje pokaždé, když si jen trochu řekne, určitě toho bude využívat.

Mňoukání se může objevit také spolu se stresem. Nemusíte se zrovna stěhovat do nového domu, stačí třeba nová sedačka. Některé kočky jsou úzkostné i při malých změnách a svou úzkost se nám snaží vyjádřit právě mňoukáním. Zdě opět pomůže společně strávený čas a třeba také sprej s hormony na uklidnění.

Ke stejnému chování může dojít také u starších koček. Podobně jako u lidí i jejich kognitivní funkce, zrak či sluch mohou ztrácet ze své předchozí síly a tak se stane, že kočka najednou neví, kde je. Ztratí se ve svém vlastním domě a mňoukáním nás žádá o pomoc. K takovým kočkám přistupujte s pochopením a uspořádejte vše co nejjednodušeji, aby se ve svém království snáze vyznala.

Jednou z posledních oblastí urputných vokálních projevů je nemoc. Kočka mňouká bez toho, že by toužila po vaší pozornosti nebo se snažila někam dostat? Je u ní tohle chování neobvyklé? Úpěnlivě mňouká během močení se kterým má problémy? Trpí zácpou nebo naopak prudkým průjmem? Na nic nečekejte a navštivte veterináře. Kočky často nedávají najevo, že je něco trápí, jakmile ale bolest přesáhne určitou mez, začnou plačtivě naříkat.

V případě, že doma máte mladou kočku, která náhle jakoby bez příčiny začala mňoukat, nemusí se jednat o nic vážného. Kočka dospívá a právě mňoukání je jedním z příznaků její probouzející se sexuality. Pokud se nejedná o chovnou kočku, navštivte veterináře a domluvte s ním možnost kastrace.

Kočičí mňoukání je ten nejjednodušší způsob, jak komunikovat se svým páníčkem. Neignorujte ho, vždy pro jistotu zkontrolujte, jestli se vás kočka nesnaží kontaktovat z nějakého dobrého důvodu. Dostane se na záchod? Nedošla jí voda? Netrápí ji zdravotní problém? Dokonce ani ve chvíli, kdy zjistíte, že si náš chlupatý člen rodiny tak trochu vymýšlí, určitě jej netrestejte. Žádné plácání, křičení ani stříkání vodou kočce nepomůže. Možná na chvilku přestane, ale vaše chování bude brát jako bolestivé odmítnutí, které se může podepsat na budoucích vztazích. Pokud se váš mazlík dožaduje něčeho, co pro něj prostě není určené, nereagujte. Chce to pevné nervy, pokud ale vydržíte, časem ho to přestane bavit. Tak hodně štěstí 🙂

Posted on Napsat komentář

Jak skladovat konzervy?

V minulém článku jsme se podívali na typy a triky skladování granulí. V tom dnešním se seznámíme s tím, jak správně skladovat konzervy a kapsičky.

Nejprve pár doporučení co s neotevřenými konzervami. Stejně jako u granulí je důležité zkontrolovat datum spotřeby. Pokud je krmivo prošlé, kočce jej už nepodávejte. Konzervy je dobré skladovat na suchém místě bez velkých výkyvů v teplotě. Ta by se měla pohybovat mezi 10 – 38°C.

Konzervy není vhodné mrazit, protože dochází ke změně jejich chuti a struktury. Pokud nemáte jinou možnost, rozdělte krmivo do vzduchotěsných sáčků na jednotlivé porce a vložte jej do mrazáku. Spotřebujte do 1 měsíce.

Jakmile konzervu nebo kapsičku otevřete, zásadně se mění podmínky dalšího skladování. Aby zůstala čerstvá co nejdéle, umístěte ji do ledničky. Ideálně tak, aby se minimalizoval přístup vzduchu. Pokud konzervu pouze přiklopíte původním víčkem, stále bude částečně osychat. Navíc její odér může nepříjemně provonět celou lednici. Vhodným řešením jsou speciální plastová víčka, která na konzervu přesně pasují. Případně je možné konzervu zabalit do igelitového pytlíku. Podobně i načatou kapsičku vložte do igelitového pytlíku nebo uzavíratelného vzduchotěsného sáčku. Stejně jako u granulí i v případě vlhké stravy je lepší krmivo uchovávat v původním obalu.

Jak dlouho vydrží jednou otevřená konzerva? Obecné doporučení je konzervu spotřebovat do 5-7 dní. Některé kočky otevřené konzervy nechtějí přijímat už dříve. Roli může hrát i to, že krmivo nebylo v lednici uloženo s použitím víčka nebo pytlíku a kočce už prostě nevoní. Pozor, nikdy nemíchejte krmivo ze staré a nově otevřené konzervy. Nevědomky byste tak mohli kontaminovat také tu novou.

Poslední, ale stejně důležitá je otázka, jak dlouho nechat vlhké krmivo v kočičí misce? Doporučuje se ponechat je volně maximálně 4 hodiny. Po čtyřech hodinách může dojít ke kontaminaci bakteriemi. Jídlo proto nikdy neukládejte k opětovnému podání, ale zlikvidujte jej jako odpad. Dejte pozor, aby miska nebyla vystavena přímému slunečnímu svitu. Ke znehodnocení krmiva by mohlo dojít dříve. Po každém podání konzervy je nutné misku omýt vodou a saponátem.

Kočky mají někdy problém s konzumací studeného krmiva. Pokud jste vytáhli načatou konzervu z ledničky, váš mazlík ji nemusí chtít přijímat. Jednoduchý trik je před servírováním krmivo nechat několik minut odpočívat v pokojové teplotě nebo misku položit do horké vody tak, aby voda nepřetekla do krmiva a jídlo tak přirozeně ohřát.

Nezapomeňte, vhodné skladování slouží zejména jako ochrana zdraví našich čtyřnohých miláčků. Koneckonců není nic lepšího, než nabídnout své kočce stravu, která jí chutná a podporuje její zdraví 🙂

Posted on Napsat komentář

Jak skladovat granule?

Třebaže se to nezdá, způsob uskladnění granulí má zásadní vliv na jejich chuť a čerstvost. Možná se vám už stalo, že vaše kočka nejdříve granule milovala, ale s postupem času je úplně přestala přijímat. Třeba se jich prostě jen přejedla, ale určitě neuškodí zvážit, že se granule mohly zkazit.

Věnovali jste spoustu času a úsilí hledání těch nejkvalitnější a vůbec nejlepších granulí pro vašeho milovaného čtyřnohého mazlíka. Už také víte, že s nesprávným skladováním může jejich kvalita dramaticky klesat. Jak tomu předejít a udržet granule čerstvé co nejdéle?

Jako první zkontrolujte expirační dobu případně také den výroby. Podle toho zjistíte, jak jsou granule čerstvé a zda se nemohly znehodnotit už v obalu. Datum expirace je navrženo s ohledem na bezpečnostní rizika pro vaši kočku. Zbytečně neriskujte a nekrmte ji prošlým krmivem. Vyvarujte se nákupu granulí v poškozeném obalu. Nikdy nevíte, jak dlouho byly takto skladovány. Pokud jsou granule prošlé nebo je jejich obal poškozený, nebojte se je vrátit. Výrobce chce přece nabízet to nejlepší, takže vám zboží rád vymění za nepoškozené.

Samotné skladování není žádá věda. Granule skladujte na suchém, chladném místě bez přístupu světla a vzduchu. Přirozená pokojová teplota je v pořádku, důležité je, aby na ně nikdy během dne nesvítilo slunce. Pokud bude teplota příliš vysoká, může dojít k jejich žluknutí.

Granule nechte v původním obalu. Výrobci upravují obaly speciálně tak, aby nedošlo k ovlivnění chuti krmiva. Pokud byste je přendaly do jiné nádoby, může dojít k ovlivnění chuti a vaše kočka je nemusí chtít přijímat. Plastové nádoby mohou vstřebávat oleje obsažené v krmivu a ty časem žluknou. V plastových obalech navíc mohou vzniknout oděrky ve kterých se množí bakterie. Volte raději skleněné nebo kovové obaly.

Jakmile granule otevřete, po každém odsypání dbejte na to, abyste obal opět uzavřeli. Snažte se zbavit vzduchu, který v obalu zůstal. Někteří výrobci nabízí znovu uzavíratelný obal, u jiných si budete muset vypomoci silnou kancelářskou sponou. Pro zachování čerstvé chuti a jako prevence znehodnocení spotřebujte granule do 6 týdnů po otevření.

Granule je možné zmrazit a to až na 6 měsíců. Pokud si myslíte, že je nestihnete spotřebovat, je to určitě nejsnazší cesta. Jen pozor na řádně uzavřený obal. Mrazák co je cítit po granulích, není nic moc. Zmrazení ale mírně mění vlastnosti krmení. Granule mrazte pouze pokud nemáte jinou možnost. Z hlediska každodenní spotřeby je rozhodně lepší kupovat optimálně velké pytle.

Nejsnazší cestou, jak si být jistý, že granule jsou skladovány správně, je pořídit si velkou skladovací vzduchotěsnou nádobu a do ní umístit pytel v původním obalu. Tím předejte i možnosti, že je jako první objeví jiné zvíře než vaše kočka (myš, mravenci atp.).

Důležitá je také hygiena. Misku s granulemi myjte vodou a saponátem po každém vyprázdnění. Granule jsou mastné, opláchnutí vodou tedy nestačí. Misku nepoužívejte jako nádobu na nabírání čerstvých granulí, mohla by znečistit celé balení. Než otevřete nový pytel vždy nejprve doberte ten předcházející. Granule nemíchejte. Po dobrání pytle důkladně omyjte všechny nádoby (skladovací, odběrnou). Opět vodou se saponátem. Po omytí nechte nádoby zcela vyschnout.

Jak skladuji granule já? Po otevření nového pytle odsypu objem cca na týden do separátní, uzavíratelné nádoby. Z otevřeného pytle vytlačím všechen vzduch a co nejdůkladněji ho opět uzavřu. Pytle ukládám na vyhrazeném místě ve skříni, kam se nedostane ani můj kočičí miláček, ani jiní nezvaní návštěvníci. Granule jsou tím pádem v suchu a nikdy na ně nesvítí slunce. Nádobu s cca týdenní dávkou také skladuji v této skříni. Původně jsem používala plastovou dózu na müsli, z které se granule dobře odsypávají. Nově jsem jí nahradila vzduchotěsnou skleněnou nádobou (např. na zavařeniny). Z této nádoby každý den odsypávám do prázdné, vodou a saponátem umyté misky. Jakmile dojdou granule z “týdenní” nádoby. Omyji ji a opakuji celý proces 🙂

A jak doma granule skladujete vy?

Posted on Napsat komentář

Potraviny, které nepatří do kočičího jídelníčku

Kočky nejsou stejné jako lidé, a proto jim potrava, která je pro nás běžná nebo dokonce prospěšná, může škodit. Asi nejčastějším problémem je dokrmování kočky lidskou stravou. Ta není vhodná, protože neobsahuje všechny potřebné živiny. Navíc je většina naší potravy solená, což kočkám zatěžuje ledviny.

Nejde ale pouze o dokrmování, které plíživě zhoršuje zdravotní stav kočky. Existují dokonce i potraviny, které jsou jedovaté a jejich konzumace může mít až fatální následky. Jedná se o:

 • česnek , cibuli, pažitku a pórek (syrové i vařené) – způsobují chudokrevnost
 • rebarboru, syrové brambory a rajčata – způsobují zažívací potíže
 • syrová vejce – zejména bílek snižuje schopnost vstřebávat vitamín B, což vede k horší kvalitě srsti a kůže
 • avokádo – způsobuje zvracení a průjem
 • hroznové víno a rozinky – poškozují ledviny
 • káva, čaj, kolové nápoje, energy drinky – kofein narušuje srdeční činnost
 • čokoláda a kakao – narušují srdeční činnost
 • kravské mléko – kočky mohou mít intoleranci na laktózu, konzumace mléka pak může způsobovat zažívací potíže
 • kynuté těsto – proces kynutí může pokračovat i v žaludku, takže spolu se střevy dochází k jeho nafukování
 • makadamové ořechy – narušují trávicí ústrojí a nervový systém

Vaše kočka by se měla vyvarovat také produktů, které bychom měli držet nejen z dosahu domácích mazlíčků ale i dětí.

 • léky a doplňky stravy – např. umělé sladidlo xylitol (obsažené v limonádách a různých sladkostech) může poškodit játra
 • drogy včetně cigaret a alkoholu – pozor zabíjí i malé množství
 • chemické přípravky jako prací prášky, čistící prostředky, barvy atp.

Mezi příznaky otravy patří ztráta chuti k jídlu, zvracení, průjem nebo zácpa, žíznivost, nekoordinované pohyby, slepota, třes nebo křeče. Jakmile nabudete podezření, že by vaše kočka mohla být otrávená, neodkladně vyhledejte veterináře. Může jít o minuty.

Mezi méně vhodné potraviny nebo potraviny, které kočka může konzumovat se zvýšenou pozorností patří tyto:

 • syrové maso a kosti – i kočky jsou ohroženy různými bakteriemi, které se na syrovém mase mohou objevit. Je proto vhodné maso nejprve na 72 hodin zamrazit. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat také nevařeným kostem. Jejich ostré hrany mohou poškodit tlamu nebo zažívací ústrojí kočky
 • krmivo pro psy – nutriční potřeby koček a psů jsou velmi odlišné. Kočka sice může zkonzumovat malé množství psí stravy bez jakékoliv újmy, dlouhodobá spotřeba je ale z nutričního hlediska zcela nevhodná.
 • tuk – vysoké množství syrového nebo i vařeného tuku způsobuje zažívací potíže
 • syrové ryby – stejně jako u syrového masa platí, že je třeba dbát o zvýšenou hygienu. Syrové ryby navíc redukují vstřebávání vitamínu B
 • játra – vysoká konzumace jater může vést k předávkování vitamínem A, jehož zvýšená koncentrace narušuje kosti

V případě jedovatých nebo potenciálně škodlivých potravin je důležitá zejména prevence. Odstraňte všechny nebezpečné suroviny z dosahu vašeho čtyřnohého miláčka. Jde přece hlavně o jeho spokojenost 🙂