Pořizujeme si kočku – první dny

A je to tady! Váš domov je vybaven vším potřebným, co nová kočka potřebuje (více o nutném vybavení domácnosti si můžete přečíst zde) a už zbývá jenom pár okamžiků do chvíle, kdy poprvé otevřete dvířka přepravky a váš nový kočičí parťák se začne zabydlovat. Co od prvních dnů s kočkou můžeme čekat a na co se připravit?

V prvé řadě se zaměřte na bezpečnost zvířete. Nezapomeňte odstranit z dosahu kočky všechny chemikálie, jedovaté květiny, křehké předměty, které by kočka mohla shodit. Dobrou volbou může být nákup feromonů, které stimulují dobrou náladu kočky a mohou napomoci snazší aklimatizaci během prvních dnů. Připravte si přepravku. I tu je možné nastříkat feromony a až si budete kočku vyzvedávat, můžete bývalého majitele požádat o nějakou dečku nebo jinou věc, která je kočce blízká a cítí z ní svůj pach. Od bývalého majitele si také nezapomeňte vzít vzorek granulí, který budete postupně míchat s granulemi, které kočce chcete podávat vy.

Ačkoliv se sami jistě velice těšíte na nového kočičího kamaráda, nezapomínejte, že pro kočku je převoz do nového, zcela neznámého prostředí extrémně stresující. První dny po přepravě na ni nijak netlačte, nenuťte ji do kontaktu, počkejte až přijde ona za vámi. Jak ale konkrétně postupovat v den přivezení kočky?

Před odjezdem připravte místnost, ve které bude kočka trávit své první dny. Vyberte takový pokoj, kde se často vyskytujete, ale zároveň nejde o nejhlučnější místo v domácnosti – třeba ložnici. Kočka si tak snáze zvykne na vaší přítomnost. Připravte se ale na to, že některé kočky, zejména koťata, mohou ze začátku plačtivě mňoukat. Nachystejte misky s vodou a granulemi. Nezapomeňte, že kočka také potřebuje přístup na záchod. Nemá ale ráda, pokud je toaleta umístěna hned vedle misek s jídlem. V místnosti by kočka měla nalézt bezpečný úkryt – může například zalézt pod postel nebo se schovat za nábytek. I když na kočku ve skutečnosti dosáhnete, neničte jí její pocit bezpečí a netahejte jí ven. Jediné, k čemu to povede je, že se bude aklimatizovat o něco déle, protože tím podpoříte její stres. Naposledy zkontrolujte, zda máte zavřená okna (i pokud bydlíte ve vyšších patrech, kočka může z okna vypadnout) a dveře ven. Je možné, že se kočka bude snažit z nového prostředí utéci a pokud by se jí to podařilo, pravděpodobně už byste jí nedokázali opětovně najít. Pokud máte velký dům, stačí kočce nechat možnost prozkoumat jeden nebo dva pokoje a postupně jí otevírat další části domu.

Po příchodu položte přepravku na zem do připraveného pokoje. Ujistěte se, že kočka nemá kam utéci. Na první kroky nové kočky se zřejmě bude chtít dívat celá rodina, požádejte je ale, ať stojí tiše poblíž dveří a nesnaží se s kočkou dostat do kontaktu. Plačící miminka kočku ještě více vystresují. Otevřete dveře přepravky a sledujte první kroky. Nejspíš povedou někam pod sedačku, což je úplně přirozené. Nesnažte se kočku z úkrytu dostat, ani pokud v něm setrvává více dní, některé kočky jsou hodně plaché. V místnosti nedělejte žádné pro kočku stresující aktivity jako je vysávání atp. Nechte ji v klidu zvykat si na nové prostředí. Můžete si sednout k úkrytu a kočku zavolat, jestli sama nevyjde ven. K větší ochotě k seznámení může napomoci masová kapsička nebo jiná pochoutka. Pokud je kočka ukrytá více než den, kontrolujte, jestli chodí na záchod a pije. Některá zvířata zpočátku trucují a nejí. Měla by být ochotná vylézt ven v noci – v době, kdy všichni členové domácnosti spí a ona se ctí více bezpečně. Zbytečně se ale nebojte, žádná kočka se dobrovolně nerozhodne zemřít hlady, zvlášť pokud má v dosahu misku s jídlem.

Asi nejdůležitější při příchodu nového mazlíčka je udržet si dobrou náladu a nestresovat se. I když je kočka zalezlá, neznamená to, že děláte něco špatně a že vás nikdy nebude mít ráda. Potřebuje jen trochu času na to, aby si vše ujasnila a zvykla si na nové teritorium. Pokud budete ve stresu, kočka jej z vás vycítí a bude ve stresu také. Kočky prostě jen potřebují čas a vlídné zacházení.

Doba, kdy se kočka bude chovat plaše se velmi různí podle její povahy. Některé ani nezalezou a rovnou jdou suverénně objevovat nové prostředí. Většina bude ze začátku zalezlá (několik hodin až pár dnů) a první dva až tři týdny bude spíše plašší. Kočky, které jsou bojácné se mohou aklimatizovat v řádů týdnů až měsíců. Zeptejte se proto vždy předchozího majitele, jakou má kočka povahu a co od ní ze začátku očekávat.

Ať už si domů přivezete kočičího suveréna nebo strašpytlíka v prvních dnech neztrácejte hlavu a těšte se na spoustu společně prožitých chvil a legrace, které vás docela jistě čekají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *