Pomoc, moje kočka pořád mňouká!

Znáte to, konečně se vám podaří usnout a najednou ztichlou ložnicí rezonuje vyčítavé *mňau*. Řeknete si, že tentokrát to přejdete, jenže následuje další a další čím dál tím plačtivější mňoukání a vám nezbývá, než zamávat nerušenému spánku a jdete zkontrolovat, co se to vlastně děje.

Ačkoliv se mňoukání zdá jako naprosto přirozená kočičí potřeba. Z velké části je určeno především nám lidem. Malá koťata sice mňoukají, když své mámě chtějí naznačit, že mají hlad nebo se cítí opuštěná. S přicházející dospělostí ale ke komunikaci s ostatními kočkami požívají spíš syčení, vrčení nebo jakési kvílení.

Podobně jako koťata svým mámám i nám se kočky pomocí mňoukání snaží naznačit, že je něco trápí. A možností o co jde, vlastně není zase tolik. Pojďme se na ně postupně podívat.

Asi nejsnáze interpretovatelným kočičím mňoukáním je to o jídlo. Možná má prázdnou mističku a chce vás upozornit, že má hlad. Nebo se nemůže dočkat pravidelné kapsičky a vás tak nějak popohání, že už je čas. S jídlem je to vždycky těžké. Třeba má zrovna váš kočičí člen rodiny trošku vyšší apetit a jeho mňoukání už vás dohání k šílenství. Řešení chce pevné nervy, ale je jednoduché. Nikdy svou kočku nekrmte, když se dožaduje jídla. Ignorujte ji a počkejte, než se uklidní. Krmení jí dejte ve stejnou hodinu každý den. Pokud nechcete, aby vás kočka tahala každé ráno z postele, nekrmte ji hned po probuzení.

Druhou stranou stejné mince jsou i další kočičí chci. Třeba takové chci ven, chci abys mi otevřel tyhle dveře, chci s tebou spát v posteli. V tomto případě je nejjednodušší držet se stanovených pravidel a neporušovat je. Kočku pak ani nenapadne mňoukáním vyžadovat změnu. A když ano, uděláte nejlépe, když ji budete ignorovat.

Další častou příčinou mňoukání je touha po pozornosti. Ačkoliv si spousta lidí myslí, že kočky jsou spíše samotářské, ve skutečnosti velice často touží po našem pohlazení, hře nebo prosté společnosti. Nemusíte ke kočce přiskočit pokaždé, když si mňoukne, ale uděláte dobře, pokud ji během dne věnujete dostatek času. Jestli to má ráda, mazlete se s ní, hrajte si s ní nebo ji prostě nechte spát ve vašem klíně. Jednoduše řečeno, utahaná kočka je tichá kočka. Určitě ale nevstávejte uprostřed noci jen proto, že si mňoukla. Kočky rády testují hranice a pokud uvidí, že se ji věnuje pokaždé, když si jen trochu řekne, určitě toho bude využívat.

Mňoukání se může objevit také spolu se stresem. Nemusíte se zrovna stěhovat do nového domu, stačí třeba nová sedačka. Některé kočky jsou úzkostné i při malých změnách a svou úzkost se nám snaží vyjádřit právě mňoukáním. Zdě opět pomůže společně strávený čas a třeba také sprej s hormony na uklidnění.

Ke stejnému chování může dojít také u starších koček. Podobně jako u lidí i jejich kognitivní funkce, zrak či sluch mohou ztrácet ze své předchozí síly a tak se stane, že kočka najednou neví, kde je. Ztratí se ve svém vlastním domě a mňoukáním nás žádá o pomoc. K takovým kočkám přistupujte s pochopením a uspořádejte vše co nejjednodušeji, aby se ve svém království snáze vyznala.

Jednou z posledních oblastí urputných vokálních projevů je nemoc. Kočka mňouká bez toho, že by toužila po vaší pozornosti nebo se snažila někam dostat? Je u ní tohle chování neobvyklé? Úpěnlivě mňouká během močení se kterým má problémy? Trpí zácpou nebo naopak prudkým průjmem? Na nic nečekejte a navštivte veterináře. Kočky často nedávají najevo, že je něco trápí, jakmile ale bolest přesáhne určitou mez, začnou plačtivě naříkat.

V případě, že doma máte mladou kočku, která náhle jakoby bez příčiny začala mňoukat, nemusí se jednat o nic vážného. Kočka dospívá a právě mňoukání je jedním z příznaků její probouzející se sexuality. Pokud se nejedná o chovnou kočku, navštivte veterináře a domluvte s ním možnost kastrace.

Kočičí mňoukání je ten nejjednodušší způsob, jak komunikovat se svým páníčkem. Neignorujte ho, vždy pro jistotu zkontrolujte, jestli se vás kočka nesnaží kontaktovat z nějakého dobrého důvodu. Dostane se na záchod? Nedošla jí voda? Netrápí ji zdravotní problém? Dokonce ani ve chvíli, kdy zjistíte, že si náš chlupatý člen rodiny tak trochu vymýšlí, určitě jej netrestejte. Žádné plácání, křičení ani stříkání vodou kočce nepomůže. Možná na chvilku přestane, ale vaše chování bude brát jako bolestivé odmítnutí, které se může podepsat na budoucích vztazích. Pokud se váš mazlík dožaduje něčeho, co pro něj prostě není určené, nereagujte. Chce to pevné nervy, pokud ale vydržíte, časem ho to přestane bavit. Tak hodně štěstí 🙂

2 thoughts on “Pomoc, moje kočka pořád mňouká!

  1. Mám docela obyčejného kočička.A kdyby provedl já nevím co,nikdy bych ho nepotrestal Jednou mi málem schodil telku i kdyby spadla na zem a rosekala se nepotrestal bych ho .Televize se dá koupit nová,ale důvěra ta už se potom získává špatně.A nebo když jsem spal a on na mne skočil ze skříně.Nenj důvod tu kočku trestat,a v životě bych ho nepotrestal.Je to můj miláček.Muj nejlepší kamarád kterého bych nedal za nic na světě

    1. To je dobře, že máte tak pěkný vztah. Přeji mnoho dalších spokojených dnů 😺

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *