Obezita u koček – jak a proč s ní bojovat

Obezita patří mezi civilizační nemoci. A to jak u lidí, tak i u koček. Takže i u nich může mít silný negativní dopad na fyzické a duševní zdraví. Mezi nejčastější a nejvíce viditelné problémy patří apatie, celková ztráta chuti ke hře, věčné povalování a podrážděnost. Z hlediska fyzických dopadů se jedná o vyšší celkové zatížení organismu a s tím spojenou kratší délku života. Celkově nejde o nic, co by si milující páníček přál. Přesto se odhaduje, že až 50 % doma chovaných koček trpí nadváhou a přibližně polovina z nich obezitou. Jak tedy s obezitou bojovat a jak jí předcházet?

První a nejdůležitější otázka je, jak a proč moje kočka vlastně tloustne? Obezitu způsobuje nadměrný příjem potravy obvykle doprovázený nízkým výdejem energie – kočičí aktivitou. Důvod, proč tak rádi vykrmujeme své mazlíky, je jasný. Jídlo je nejsnazší cesta ke kočičí spokojenosti, a tak často neodoláme a pokaždé, když si náš chlupatý miláček mňoukne, už vytahujeme pamlsky, konzervu nebo kapsičku. Pravdou je, že takto nějaké body krátkodobě získáme. Pokud už naše kočka obézní trpí (nebo k tomu má blízko), je důležité si uvědomit, že nejednáme v jejím zájmu. Kočka není zodpovědná za svou tloušťku. Jestliže před ní položíme lákavou kapsičku, nedokáže odolat. To znamená, že za obezitu kočky je vždy zodpovědný její páníček.

Dobře, ale jak poznám, že je moje kočka obézní? Je to jednoduché – stačí se na ni z vrchu podívat – kočka by při stání měla být v oblasti žeber širší nebo stejně široká jako v oblasti břicha. Pokud má břicho širší, jedná se o obézní kočku. Pokud si nejste jistí, zda vaše kočka je nebo není trochu při těle, navštivte veterináře a ten vám danou situaci objasní.

Došli jste k tomu, že váš chlupatý kamarád patří do skupiny obézních koček? Neberte to na lehkou váhu, obezita prokazatelně snižuje kvalitu a délku kočičího života. Jaké jsou konkrétní nemoci spojené s kočičí obezitou? Díky vyšší lenivosti dochází k snížení činnosti střev a kočka má měkké, zapáchající výkaly. Srst začíná více vypadávat, takže se mohou začít tvořit smotky v žaludku, které následně kočka zvrací. Jedná se o takzvané bezoáry. Mezi klinické nemoci patří cukrovka, poruchy štítné žlázy, potíže se srdcem, dechem atp. Dobrá zpráva je, že s kočičí nadváhou lze bojovat.

Jak postupovat, když už je moje kočka obézní? Nejde o nic těžkého, důležité je pouze dodržet jednotlivé kroky a výsledky se časem dostaví. Ze začátku je také potřeba trocha trpělivosti, kočka nemusí začít hubnout hned. Nezapomeňte informovat všechny členy domácnosti a dbejte na to, aby nová pravidla dodržovali.

V prvé řadě je důležité navštívit veterináře a pokud uzná, že je kočka skutečně obézní, pomůže vám vytvořit plán snižování její hmotnosti. Také vám může vysvětlit jednotlivá rizika nadváhy a případně vašeho miláčka otestovat, jestli nějakou nemocí spojenou s obezitou již netrpí. Obezita může být pouze druhotným projevem jiné nemoci. V tom případě by veterinář doporučil léčbu prvotní choroby.

Dalším důležitým krokem je zamyslet se nad kvalitou krmiva, které kočka konzumuje. Nekvalitní krmiva často obsahují vysoký podíl obilovin, které jsou složeny zejména ze sacharidů. Kočky jsou masožravci, sacharidy se v jejich přirozené stravě ve vyšší míře nevyskytují. Pokud je konzumují, začínají tloustnout. Ani lidská strava není vhodná. Kočky by neměly jíst kořeněné nebo jinak upravené lidské potraviny (jako např. uzeniny atp.). Pokud svého mazlíka chcete potěšit, můžete mu dát kousek přemraženého masa nebo třeba kozí mléko. Vždy ale myslete na to, že i tyto pamlsky se počítají do denního příjmu potravy.

Pokud je kočka živena kvalitním krmivem, problémy s obezitou nejsou tak časté. Samozřejmě ale existují krmiva, která jsou přímo určena pro redukci váhy nebo pro kočky, které opravdu rády jedí. Ty co nabízím u mě na e-shopu, najdete pod tímto odkazem.

Počítání kalorií se dnes už příliš nenosí. V případě domácích mazlíčků ale existují doporučené krmné dávky, které se vyplatí dodržovat. Pozor, denní dávky se sčítají, takže pokud například svou kočku krmíte polovinou doporučené denní dávky z konzervy, už jí můžete nasypat pouze polovinu doporučené denní dávky granulí. Ve chvíli, kdy váš mazlíček začne držet dietu, bývá obvyklé ponížení okolo 10 – 20 % současné (obvykle příliš vysoké) denní dávky. Hlavním pravidlem ale zůstává nenabízet žádné příležitostné pochoutky a držet se pevně stanoveného jídelníčku, který zhruba odpovídá doporučené denní dávce.

Jedním z nejdůležitějších pravidel štíhlé linie je nenechávat žádnou potravu – ani granule – přístupné po celý den, ale krmit v pravidelných intervalech. Čím více jednotlivých krmení, tím lépe. Krmit minimálně třikrát denně, ideálně pětkrát i vícekrát denně. Poslední přísun krmiva dejte kočce před tím, než jdete spát, zajistíte si tím také klidné usínání. Pokud kvůli časovému vytížení nezvládáte kočku krmit během dne, zvažte pořízení dávkovače granulí s časovačem a kontrolou množství. Kočky mají rády řád, pokud je budete krmit vždy ve stejnou dobu, časem si na to zvyknou a nebudou jídlo vyžadovat mimo stanovený harmonogram.

Rčení ve zdravém těle zdravý duch platí i ve zvířecí říši. Dbejte proto o pravidelnou aktivitu kočky a ona se vám odmění dobrou náladou a samozřejmě také shozením nějakého toho deka. Kupte jí strom na šplhání, naučte ji aportovat, nakupte nebo vyrobte vlastní hračky nebo dejte část denního přídělu krmiva do hračky – aktivního krmítka.

Kočku pravidelně važte. Nejsnazší způsob, jak ji zvážit, je nejprve zvážit sebe, pak vzít kočku do náručí a od výsledné váhy odečíst svoji váhu. Váha kočky by měla pomalu klesat. Pokud zůstává dlouhodobě stejná, mírně snižte objem krmiva. Dejte pozor také na to, abyste svou kočku netýrali hlady. Váhové úbytky by neměly být nijak dramatické. Kočce by shození asi 15 % původní váhy mělo trvat zhruba 4 měsíce. Týdně by neměla shodit víc než 1 % původní váhy.

Obezitě se lépe předchází, než se s ní bojuje. Proto dbejte na vhodné množství kvalitní stravy a dostatek pohybu ještě před tím, než se kočka stane obézní. Zaručíte jí tak spokojenější a plnohodnotnější život a o to nám páníčkům přece jde :).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *