Kočkám nebezpečné pokojové rostliny

Milujete pokojové rostliny stejně jako milujete své kočky? A dá se pěstění a chov vůbec sladit? Určitě ano! Jen je důležité vyhnout se těm nejjedovějším rostlinám a u těch ostatních zabránit přímému kontaktu.

Mezi největší hrozby patří některé druhy lilií a denivek. Nejtoxičtější je květ, ale jedovaté jsou i další části včetně pylu. Pokud dostanete vázanou kytici s liliemi, raději ji nechte jinde než doma. Může se stát, že se pyl dostane do kožichu kočky a tak se otráví i bez přímého pozření části rostliny. Mezi prvotní příznaky patří zvracení, apatie nebo třes, které jsou následovány selháním ledvin. V případě podezření na otravu liliemi urychleně vyhledejte veterináře. Následky mohou být i tak fatální. Mezi rostliny, které poškozují ledviny patří také orchideje, ty ale kočky obvykle ignorují.

Jedovatý je také tolik oblíbený oleandr. Toxické jsou všechny jeho části. I když vaše kočka rostlinu neokusuje, dbejte, aby nemohla pít z její misky. Otrava je možná i tímto způsobem. Řešením je pořízení obalu na květináč, takže se kočka k vodě pod rostlinou nedostane. Obdobně jako oleandr, je pro člověka i kočku velmi jedovatý durman.

Toxické jsou pokojové azalky. Jedovaté sloučeniny obsahují stonky, listy a také květy spolu s nektarem. Fatální může být pozření velmi malého množství. Otrava se obvykle začíná projevovat v řádech desítek minut až hodin. Kočka může slinit, zvracet, trpět průjmem, třasem nebo křečemi a v případě silné otravy umírá na selhání srdce.

Mezi další velmi jedovaté rostliny patří ty z čeledi áronovitých. Jedná se například o difenbachii, kalu nebo monsteru. Tyto rostliny ve svých pletivech obsahují šťavelany, které dráždí ústní sliznici, trávicí trakt a způsobují otoky. Kromě otoku tlamy může dojít k třasu hlavou nebo slintání. Citlivější kočky mohou zvracet, mít průjem, arytmie a v extrémních případech uhynou.

Ačkoliv jsou Vánoce svátky klidu a míru, tuto idylu snadno naruší nová pokojovka. Takovým nevhodným dárkem může být vánoční hvězda. Stejně jako ostatní rostliny z čeledi pryšcovitých, jsou jedovaté všechny její části, zejména listy a stonek. Mléko, které při mechanickém poškození z květiny vytéká, je vysoce toxické. Zvíře po jeho požití může trpět na podrážděné sliznice nebo průjmem a při kontaktu s očima dokonce dočasně oslepnout. O Vánocích je třeba dávat pozor také na jmelí. Jakožto parazitická rostlina obsahuje jedovaté látky.

Dalším nebezpečným obdobím je jaro. Leckdo rád vyzdobí svoji domácnost prvními jarními květy. Ovšem i v tomto případě je dobré vybírat obezřetně. Rostliny patřící do čeledi amarylkovitých, jako například narcisy, sněženky nebo bledule jsou pro kočky jedové. Navíc mají velmi lákavé listy, takže je naši mazlíci rádi okusují. To samé platí také pro čeleď liliovitých, do které patří například tulipány, konvalinky nebo hyacinty. Extrémně obezřetní buďte zejména v případě, že váš kočičí člen domácnosti rád hrabe v květináčích, nejjedovatější jsou totiž cibulky těchto květin.

Jakmile si všimnete, že kočka pozřela jedovatou rostlinu, je nutné zahájit první pomoc. Pokud ještě vše nespolykala, zbytky jí odeberte a vyčistěte od nich také tlamičku. Následně ústa vypláchněte vodou nebo mlékem. Okamžitě kontaktujte veterinárního lékaře a informujte ho i o tom, jakou rostlinu kočka pozřela. Na místě veterinář obvykle vyvolá umělé zvracení, podá živočišné uhlí a zajistí rehydrataci.

Nejlepší strategií, jak zabránit otravě, je vyhnout se pěstění všech potenciálně nebezpečných rostlin. V případě, že ke květině máte vztah a nechcete se jí vzdát, je možné umístit ji mimo dosah kočky. Vhodnou prevencí je také zajistit pro kočku příznivé traviny nebo byliny, které může okusovat. Dostatek čerstvé pitné vody zase zajistí, že nebude upíjet z mističek pod květinami.

Ačkoliv je seznam nebezpečných pokojových rostlin pořádně dlouhý, existuje naštěstí spousta takových, které byt zútulní a zároveň nejsou škodlivé. Ať už vaše kočka kytky úplně ignoruje, nebo musí vyhrabat každý květináč, jistě časem najdete takové rostliny, které budou s vaší kočičí šelmou harmonicky vzkvétat 🙂

2 thoughts on “Kočkám nebezpečné pokojové rostliny

 1. Dobrý den, můžete mi, prosím, napsat, jestli jsou kočce nebezpečné tyto pokojové rostliny? Fuchsie,Žumen,Šplhavník,Syngonium,Fíkus,Kencie,Pittosporum,Dracena,Konopejka.

  Děkuji za odpověď

 2. Dobrý den,

  děkuji za dotaz. Nejprve vyjmenuji rostliny z vašeho seznamu, které jsou netoxické. Jedná se o fuchsii, žumen a kencii.

  Šplhanice patří k áronovitým rostlinám, které jsou pro kočky jedovaté. Detaily uvádím v článku.

  Jestli myslíte Syngonium podophyllum, tak to je bohužel také jedovaté. Po pozření se projevují otoky tlamy a jazyka, nadměrné slintání, zvracení a potíže s polykáním.

  U fíkusů záleží na druhu. Jsou středně až vysoce toxické. Např. velmi běžný fíkus elastika je pro kočky po pozření dráždivý. Konzumaci fíkusu benjamin by se už ale měly vyvarovat, je vysoce toxický.

  Podobné je to u Pittosporum – některé nejsou jedovaté vůbec, jiné jedovaté jsou. Nejběžnější je Pittosporum tobira / japonské pittosporum/slizoplod tobira, který jedovatá není.

  Draceny jedovaté jsou. Po jejich požití kočky zvrací (někdy i krev), jsou skleslé, nejí a mohou mít rozšířené zorničky.

  Kolopejky jsou také jedovaté. Požití se projevuje zvracením a průjmem.

  Přeji samé pěkné a zdravé květiny a ještě zdravější zvířenu 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *