Jak vypadá ideální kočičí záchod?

Mezi nejběžnější problémy u chovu koček patří vylučování mimo kočičí záchod. Existuje spousta důvodů, proč kočka nechodí kam má. Stav samotné toalety se ale jednoznačně objevuje mezi prvními podezřelými. V tomto článku představím, jak ideální kočičí záchod vypadá . A možná se budete divit, ale není to žádná věda.

Běžné kočičí záchody jsou vyrobeny z plastu. K dostání jsou uzavřené i otevřené varianty. Kočky při vlastním výkonu nepotřebují tolik soukromí jako my lidé, takže jim v drtivé většině případů více vyhovuje otevřená toaleta. Na druhou stranu pro řadu z nich není problém ani verze s vrchním poklopem. Celkově vzato tedy na konkrétním vhledu záchodu zase tolik nezáleží. Bohatý přehled naprosto vyhovujících toalet najdete tady.

Podmínka číslo jedna – velikost. Řada páníčků opomíjí velikost své kočky. Ta má potom tak maličký záchod, že se na něj jednoduše nevejde. V případě otevřené toalety pak občas najdeme nějaké to “překvapení” na hraně nebo těsně mimo. V případě uzavřeného záchodu pak na místě, které se kočce jeví jako jednoznačně vhodnější. Řešení je nasnadě. Stačí pořídit dostatečně velký kočičí záchod. Pokud preferujete otevřenou variantu, zlaté pravidlo zní: toaleta by měla být stejně široká jako je délka kočky a na delší straně alespoň o polovinu větší. V případě uzavřené varianty je nutné počítat s alespoň o třetinu více velkorysými rozměry.

Podmínka číslo dvě – čistota. Jako majitelé kočky jste si už určitě všimli, že patří mezi velmi čistotná zvířata. Špinavý kočičí záchod pro ně může být natolik nepříjemný, že na něj prostě přestanou chodit. Řešení je i v tomto případě velmi jednoduché. Čistěte jej. Nutností je denní úklid všech pevných složek. Nezapomínejte ani na pravidelnou výměnu celé podestýlky a s ní spojenou dezinfekci záchodu. V závislosti na typu steliva je nutné takovou očistu provádět až jedenkrát týdně. Test čistoty steliva je jednoduchý. Prostě se nad něj nakloňte a očichejte jestli nezapáchá. Pokud ano, vyměňte celou podestýlku.

A jak na dokonale čistou toaletu? Jakmile z ní vysypete stelivo, umyjte ji proudem teplé vody. Následně použijte dezinfekční prostředek, jako je jemně parfémované mýdlo nebo dezinfekce bez vůně. Pozor, problém mohou být prostředky s obsahem čpavku nebo silně aromatizované přípravky. Pro kočku je vůně tak intenzivní, že ji odradí od dalšího používání. Pokud záchod užíváte už léta, nezapomeňte, že plast v sobě dokáže zápach uzamknout. V tom případě je snazší koupit rovnou novou toaletu. U některých velmi citlivých koček se doporučuje záchod obměňovat každý rok.

Podmínka číslo tři – podestýlka. Článek o nejčastějších typech podestýlek najdete na blogu. V tomto případě je důležitá hlavně kvalita. Stelivo by mělo být schopné pohltit většinu zápachu a nevytvářet odpudivé blátíčko. Velký pozor na uměle ovoněné podestýlky. Stejně jako v případě příliš intenzivního saponátu mohou kočkám vadit a tak přestanou toaletu zcela používat. Nabídku oblíbených, chovateli prověřených podestýlek hledejte pod tímto odkazem. Kočkám obecně více vyhovují steliva co nejpodobnější písku. Většina z nich ale není příliš vybíravá a oblíbí si cokoliv v čem se dá pořádně hrabat.

A jaká je ideální vrstva steliva? Nejlépe taková, aby v ní kočka mohla pohodlně hrabat a nebyla zase příliš vysoká, aby se necítila nestabilně. Obecně vyšší vrstva je doporučována u hrudkujících steliv, aby vzniklá hrudka měla dostatek prostoru a nerozpadala se. Některým kočkám ale takto vysoká vrstva nevyhovuje, protože se cítí nestabilně. Zkuste vrstvu snížit na nejvíce 5 cm.

Podmínka číslo čtyři – umístění. Umístění toalety je asi nejkomplikovanější složka ideálního záchodu. Ne každý má dostatečně prostorný domov, aby se mohl dokonale přizpůsobit vkusu kočky. Hlavní podmínkou ale je najít prostor, který je vždy přístupný. Žádné zavřené dveře a jiné překážky. Kočky nemají rády, pokud je záchod umístěn poblíž misek s jídlem a vodou. Nechtějí jej pak používat v obavě, že by si mohli znečistit potravu. Některé jsou dokonce tak citlivé, že jim vadí dokonce i toaleta poblíž pelíšku.

Řada koček je poměrně plachých. Proto se jim může umístění kočičího záchodu zdát příliš rušné. V koupelně často pere pračka, okolí toalety je příliš frekventované atp. Dokonce se může jednat o prostor kam se kočka bojí chodit. V okolí nemá žádnou možnost úkrytu pro případ, že by ji někdo vyděsil.

Jak je teda umístěná ideální toaleta? Měla by být v otevřené ale klidné části pokoje, odkud má kočka výhled na pohyb ostatních členů domácnosti a odkud může obratem utéc několika různými směry. Ideální je umístit záchod podél dlouhé zdi spíš než do rohu. Vybírejte vždy přístupnou a poměrně klidnou část domácnosti.

Kromě této velké čtyřky ideálního záchodu berte v potaz i další okolnosti. Pokud je vaše kočičí rodina rozsáhlá, řiďte se pravidlem toaleta pro každého člena plus jedna navíc. Myslete také na to, že koťata nebo starší kočky mohou mít problém překonat zvýšený okraj.

Ačkoliv se některé rady mohou zdát jako puntičkářské, myslete na to, že ideální toaleta výrazně snižuje riziko problémů s udržováním čistoty kočky. Známe to přece všichni, bezproblémové chování je základ dobrého vztahu mezi majitelem a mazlíkem. A o to přece jde 🙂 Tak hodně štěstí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *