Jak vybrat nejvhodnější granule

Trh s granulemi je velmi specifický. Granule jsou sice určeny našim mazlíkům, ale o jejich koupi rozhodujeme my, jejich chovatelé. Výrobci se proto často snaží zapůsobit hlavně na páníčky, než na jejich čtyřnohé přátele. Na první pohled nás zaujmou různobarevné granule nejrůznějších tvarů a příchutí. Je to ale opravdu to, co kočky pro svou optimální výživu skutečně potřebují?

Kočky jsou na rozdíl od člověka masožravci a proto by vždy měl být základem jejich stravy živočišný protein. Ten jim poskytuje potřebné protilátky, enzymy, hormony, zajišťuje vyvážené Ph a další. Kromě toho také kočkám dodává energii potřebnou pro jejich růst a rozvoj. Kompletní proteiny obsahující dostatečné množství pro kočky esenciálních aminokyselin najdeme například ve vepřovém, hovězím či drůbežím mase, v rybách nebo vejcích. Proteiny obsažené v luštěninách, obilovinách nebo zelenině samostatně nedokáží uspokojit všechny výživové potřeby koček. Konkrétní množství proteinu je individuální a závisí na konkrétních faktorech jako je zdraví, věk či aktivita a mnoha dalších.

Kromě proteinů jsou pro kočky důležité také tuky (a oleje). Pro zdraví koček je důležité konzumovat omega-3 mastné kyseliny, které obsahují alfa-linolenové kyseliny, kyselinu eikosapentaenovou a kyselinu dokosahexaenovou; a omega-6 mastné kyseliny, včetně kyseliny linolové, kyseliny gama-linolenové, kyseliny arachidonové a konjugované kyseliny linolové. Kyseliny linolové a arachidonové, které jsou obsaženy v živočišných tucích jsou již dlouhodobě uznávány jako esenciální kyseliny. Kyselina dokosahexaenová obsažená v rybím tuku má pozitivní dopad na kočičí zrak, reprodukční zdraví a imunitní systém. Podobně jako v případě proteinů je tedy pro kočky velmi důležité konzumovat zejména živočišné tuky, jelikož na rozdíl od jiných živočichů nejsou schopny přeměňovat rostlinné tuky na esenciální mastné kyseliny a jejich deriváty.

Další látky, které jsou pro kočky nezbytné a které se podílejí na většině fyziologických reakcí jsou minerály. Přispívají k tvorbě enzymů, pH rovnováze, živin a kyslíku a jsou uloženy v kostech a tkáních. Minerály jsou často obsažené ve vodě nebo i zemi. Mezi minerály, které jsou pro kočky důležité patří vápník, chlorid, chrom, kobalt, měď, fluor, jod, železo, hořčík, mangan, molybden, fosfor, draslík, selén, křemík, sodík, síra a zinek.

Neméně důležité jsou také vitamíny. Podporují přirozený růst a funkci metabolismu koček. Většina vitamínů je získávána z potravy, některé jsou přirozeně syntetizované v těle zvířete. Mezi vitaminy rozpustné v tucích, které se v těle kočky udržují déle, patří vitamin A, D, E a K. Vitamíny rozpustné ve vodě, které tělem kočky obvykle pouze prochází, patří vitamín C a B komplex. I zde platí, že řadu vitamínů kočky získávají výhradně z živočišné stravy, jelikož je nejsou schopny přirozeně přeměnit z rostlinné stravy.

Pro kočky jsou naopak nevhodné uhlolohydráty (sacharidy), které se v granulích vyskytují v podobě obilovin. Z hlediska přirozené kočičí stravy není žádný důvod pro jejich vysoké zastoupení. Naopak se ukazuje, že obiloviny vedou k rozkládání cukrů v těle. Nejnovější studie navíc naznačují, že konzumace cukrů je spojena s vyšším výskytem onemocnění jako je cukrovka nebo rakovina. Tedy nic dobrého.

Dobře, ale jak vybrat granule, které jsou pro mou kočku nejvhodnější?

Kvalitní granule by měly napomáhat dobrému prospívání kočky. Z výše uvedeného plyne, že by měly obsahovat vysoký podíl živočišných proteinů. Ty najdeme v masových tkáních, které běžně konzumují také lidé. Jedná se o kuřecí maso, steaky atp. Granule by také měly obsahovat vedlejší masové produkty jako jsou kosti a orgány. Z vedlejších produktů nejsou vhodná kopyta, srst či rohy. Krmivo může obsahovat i masovou moučku, případně moučku z vedlejších masových produktů. Jedná se o maso, orgány či kosti, jež byly tepelně ošetřeny, aby byly očištěny od bakterií a oddělily tak protein od tuku a vlhkosti. U všech těchto produktů je důležitá přesná a jasná specifikace, zda se jedná o maso, masový produkt (případně jaký) a v jaké podobě je do granulí přidán.

Ze zákona je nutné uvádět ingredience ve složení podle pořadí ve kterém jsou v jídle zastoupeny. Pokud se tedy maso a masové produkty v ingrediencích nachází na prvních místech, jedná se o krmivo, které pravděpodobně obsahuje dostatek živočišných proteinů.

Naopak je důležité vyhnout se ingrediencím, které mohou být potencionálně škodlivé. Jedná se o umělé konzervanty, umělá ochucovadla a barviva a česnek. Konzervanty jsou obsaženy ve všech granulích, proto vydrží řadu měsíců a nezkazí se. Vyhnout se jim tedy určitě nelze. Stejně jako u lidské stravy je ale vhodně dávat přednost přirozeným konzervantům jako vitamín E, vitamín C atp. Umělá barviva a ochucovadla nemají v kočičí stravě žádný reálný přínos a naopak mohou vést ke vzniku alergické reakce. Česnek v případě koček i psů může narušit červené krvinky a způsobit vznik anémie.

Na závěr je nutné zvážit vlastní rozpočet. Kvalitní granule je možné koupit překvapivě levně a zajistit tak vlastní kočce vyvážený, zdravý jídelníček. Existují samozřejmě také velmi nákladné granule z výběrových chovů, které zajistí nadstandardní dietu. Na konec je ale nejdůležitější vybrat takové krmivo, které Vašemu mazlíkovy jednoduše vyhovuje. Konzumuje je v optimálním množství (ani málo ani se nepřejídá), má po nich zdravou, lesklou srst, je vitální, neprojevují se u něj zažívací potíže či alergie a nepřibírá výrazně na váze. Občas je nutné vystřídat několik různých značek a typů, než najdete ty pravé. Za spokojené vrnění ve vašem klíně to ale určitě stojí.

Poslední doporučení se týká velikosti balení. Granule se po otevření kazí. Tuk v nich může žluknout a vlivem působení vzduchu mohou začít plesnivět. Je proto dobré kupovat balení, které jste schopni spotřebovat v relativně krátké době. Osobně preferuji přesypávat granule na každodenní užívání do vzduchotěsné dózy (kovové nebo skleněné, třeba velké skleničky na zavařování) a z ní denně odsypávat do mističky. Zbytek granulí uchovávám vzduchotěsně uzavřené v původním obalu a otevírám pouze, když doplňují celou dózu. Více o skladování granulí se dočtete v tomto článku.

Přeji mnoho úspěchů při výběru správného krmiva 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *