Jak skladovat konzervy?

V minulém článku jsme se podívali na typy a triky skladování granulí. V tom dnešním se seznámíme s tím, jak správně skladovat konzervy a kapsičky.

Nejprve pár doporučení co s neotevřenými konzervami. Stejně jako u granulí je důležité zkontrolovat datum spotřeby. Pokud je krmivo prošlé, kočce jej už nepodávejte. Konzervy je dobré skladovat na suchém místě bez velkých výkyvů v teplotě. Ta by se měla pohybovat mezi 10 – 38°C.

Konzervy není vhodné mrazit, protože dochází ke změně jejich chuti a struktury. Pokud nemáte jinou možnost, rozdělte krmivo do vzduchotěsných sáčků na jednotlivé porce a vložte jej do mrazáku. Spotřebujte do 1 měsíce.

Jakmile konzervu nebo kapsičku otevřete, zásadně se mění podmínky dalšího skladování. Aby zůstala čerstvá co nejdéle, umístěte ji do ledničky. Ideálně tak, aby se minimalizoval přístup vzduchu. Pokud konzervu pouze přiklopíte původním víčkem, stále bude částečně osychat. Navíc její odér může nepříjemně provonět celou lednici. Vhodným řešením jsou speciální plastová víčka, která na konzervu přesně pasují. Případně je možné konzervu zabalit do igelitového pytlíku. Podobně i načatou kapsičku vložte do igelitového pytlíku nebo uzavíratelného vzduchotěsného sáčku. Stejně jako u granulí i v případě vlhké stravy je lepší krmivo uchovávat v původním obalu.

Jak dlouho vydrží jednou otevřená konzerva? Obecné doporučení je konzervu spotřebovat do 5-7 dní. Některé kočky otevřené konzervy nechtějí přijímat už dříve. Roli může hrát i to, že krmivo nebylo v lednici uloženo s použitím víčka nebo pytlíku a kočce už prostě nevoní. Pozor, nikdy nemíchejte krmivo ze staré a nově otevřené konzervy. Nevědomky byste tak mohli kontaminovat také tu novou.

Poslední, ale stejně důležitá je otázka, jak dlouho nechat vlhké krmivo v kočičí misce? Doporučuje se ponechat je volně maximálně 4 hodiny. Po čtyřech hodinách může dojít ke kontaminaci bakteriemi. Jídlo proto nikdy neukládejte k opětovnému podání, ale zlikvidujte jej jako odpad. Dejte pozor, aby miska nebyla vystavena přímému slunečnímu svitu. Ke znehodnocení krmiva by mohlo dojít dříve. Po každém podání konzervy je nutné misku omýt vodou a saponátem.

Kočky mají někdy problém s konzumací studeného krmiva. Pokud jste vytáhli načatou konzervu z ledničky, váš mazlík ji nemusí chtít přijímat. Jednoduchý trik je před servírováním krmivo nechat několik minut odpočívat v pokojové teplotě nebo misku položit do horké vody tak, aby voda nepřetekla do krmiva a jídlo tak přirozeně ohřát.

Nezapomeňte, vhodné skladování slouží zejména jako ochrana zdraví našich čtyřnohých miláčků. Koneckonců není nic lepšího, než nabídnout své kočce stravu, která jí chutná a podporuje její zdraví 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *