Jak skladovat granule?

Třebaže se to nezdá, způsob uskladnění granulí má zásadní vliv na jejich chuť a čerstvost. Možná se vám už stalo, že vaše kočka nejdříve granule milovala, ale s postupem času je úplně přestala přijímat. Třeba se jich prostě jen přejedla, ale určitě neuškodí zvážit, že se granule mohly zkazit.

Věnovali jste spoustu času a úsilí hledání těch nejkvalitnější a vůbec nejlepších granulí pro vašeho milovaného čtyřnohého mazlíka. Už také víte, že s nesprávným skladováním může jejich kvalita dramaticky klesat. Jak tomu předejít a udržet granule čerstvé co nejdéle?

Jako první zkontrolujte expirační dobu případně také den výroby. Podle toho zjistíte, jak jsou granule čerstvé a zda se nemohly znehodnotit už v obalu. Datum expirace je navrženo s ohledem na bezpečnostní rizika pro vaši kočku. Zbytečně neriskujte a nekrmte ji prošlým krmivem. Vyvarujte se nákupu granulí v poškozeném obalu. Nikdy nevíte, jak dlouho byly takto skladovány. Pokud jsou granule prošlé nebo je jejich obal poškozený, nebojte se je vrátit. Výrobce chce přece nabízet to nejlepší, takže vám zboží rád vymění za nepoškozené.

Samotné skladování není žádá věda. Granule skladujte na suchém, chladném místě bez přístupu světla a vzduchu. Přirozená pokojová teplota je v pořádku, důležité je, aby na ně nikdy během dne nesvítilo slunce. Pokud bude teplota příliš vysoká, může dojít k jejich žluknutí.

Granule nechte v původním obalu. Výrobci upravují obaly speciálně tak, aby nedošlo k ovlivnění chuti krmiva. Pokud byste je přendaly do jiné nádoby, může dojít k ovlivnění chuti a vaše kočka je nemusí chtít přijímat. Plastové nádoby mohou vstřebávat oleje obsažené v krmivu a ty časem žluknou. V plastových obalech navíc mohou vzniknout oděrky ve kterých se množí bakterie. Volte raději skleněné nebo kovové obaly.

Jakmile granule otevřete, po každém odsypání dbejte na to, abyste obal opět uzavřeli. Snažte se zbavit vzduchu, který v obalu zůstal. Někteří výrobci nabízí znovu uzavíratelný obal, u jiných si budete muset vypomoci silnou kancelářskou sponou. Pro zachování čerstvé chuti a jako prevence znehodnocení spotřebujte granule do 6 týdnů po otevření.

Granule je možné zmrazit a to až na 6 měsíců. Pokud si myslíte, že je nestihnete spotřebovat, je to určitě nejsnazší cesta. Jen pozor na řádně uzavřený obal. Mrazák co je cítit po granulích, není nic moc. Zmrazení ale mírně mění vlastnosti krmení. Granule mrazte pouze pokud nemáte jinou možnost. Z hlediska každodenní spotřeby je rozhodně lepší kupovat optimálně velké pytle.

Nejsnazší cestou, jak si být jistý, že granule jsou skladovány správně, je pořídit si velkou skladovací vzduchotěsnou nádobu a do ní umístit pytel v původním obalu. Tím předejte i možnosti, že je jako první objeví jiné zvíře než vaše kočka (myš, mravenci atp.).

Důležitá je také hygiena. Misku s granulemi myjte vodou a saponátem po každém vyprázdnění. Granule jsou mastné, opláchnutí vodou tedy nestačí. Misku nepoužívejte jako nádobu na nabírání čerstvých granulí, mohla by znečistit celé balení. Než otevřete nový pytel vždy nejprve doberte ten předcházející. Granule nemíchejte. Po dobrání pytle důkladně omyjte všechny nádoby (skladovací, odběrnou). Opět vodou se saponátem. Po omytí nechte nádoby zcela vyschnout.

Jak skladuji granule já? Po otevření nového pytle odsypu objem cca na týden do separátní, uzavíratelné nádoby. Z otevřeného pytle vytlačím všechen vzduch a co nejdůkladněji ho opět uzavřu. Pytle ukládám na vyhrazeném místě ve skříni, kam se nedostane ani můj kočičí miláček, ani jiní nezvaní návštěvníci. Granule jsou tím pádem v suchu a nikdy na ně nesvítí slunce. Nádobu s cca týdenní dávkou také skladuji v této skříni. Původně jsem používala plastovou dózu na müsli, z které se granule dobře odsypávají. Nově jsem jí nahradila vzduchotěsnou skleněnou nádobou (např. na zavařeniny). Z této nádoby každý den odsypávám do prázdné, vodou a saponátem umyté misky. Jakmile dojdou granule z “týdenní” nádoby. Omyji ji a opakuji celý proces 🙂

A jak doma granule skladujete vy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *