Dovolená s kočkou nebo bez?

Znáte to, celý rok se těšíte na zaslouženou dovolenou… Jenže pár týdnů před tím než vše vypukne se vám do mysli začne vkrádat vtíravá myšlenka co s kočkou? Nebude pro ni společná cesta příliš stresující? Není lepší nechat ji v klidu doma? Ale nebude tam příliš osamělá? Nemám raději zavolat přátelům a vzít ji k nim?

Možností jak celou situaci vyřešit je několik. Jediné správné řešení ale neexistuje. Každá kočka je jiná, takže zůstává na páníčkovi, aby poznal, jak k dané situaci přistoupit. Níže najdete výhody a nevýhody jednotlivých řešení a také typy, pro jakou kočku se mohou hodit.

První a logisticky nejnáročnější možností je vzít svého čtyřnohého miláčka s sebou. Tato varianta se hodí pro koťata, která by neměla zůstávat sama a kočky, které jsou hodně fixované na své páníčky, případně kočky, kterou jsou na cestování zvyklé. Také hodně záleží, zda jedete na 3 týdnu na chalupu na Slapy nebo na týden letecky do Egypta.

Pokud jedete na delší dobu na místo, které je vám dobře známé, určitě můžete vzít svou kočku s sebou. Zajistěte, aby během přepravy netrpěla a měla maximální pohodlí. Snadněji to půjde v autě, než v hromadné dopravě. Na místě pro kočku vše maximálně zabezpečte. Zavřete okna atp., aby nemohla utéct ve snaze najít svůj bývalý domov. Spoustu typů jak na to, najdete v článku o pořízení nové kočky. Pokud jedete na pár dní na místo, které vám známé není a jen těžko kočce zajistíte pohodlí, raději ji nechte doma.

Další variantou je kočku na dobu dovolené svěřit do rukou přátel či rodiny. Domluvte se s nimi, jaká je vaše představa o hlídání. Ujasněte si, že pro kočku může být přemístění do dočasného domova velmi stresující. Vysvětlete dočasným pečovatelům, jak zabezpečit jejich domov, aby byl bezpečný a útulný. Zajistěte předání dostatečné dávky krmiva, doneste také oblíbené deky nebo pelíšek a ideálně také váš domácí kočičí záchod. Vybírejte takové pečovatele, abyste k nim kočku mohli umísťovat opakovaně a ona pokaždé nezažívala nový stres z neznámé domácnosti. Toto řešení je vhodné pro většinu domácích koček, i když je pro ně první přemístění stresující, zakrátko si zvyknou. Navíc jsou neustále pod dozorem a vy tak máte kontrolu co se děje. Obdobným řešením je také přemístění do kočičího hotelu, kde váš čtyřnohý mazlík navíc dostane profesionální péči.

Poslední variantou je nechat kočku doma a zajistit si hlídání. Pokud je kočka hodně fixovaná na své domácí teritorium a zároveň poměrně nezávislá, co se lidské společnosti týče, můžete sehnat někoho, kdo ji bude jen pravidelně kontrolovat. Tato varianta je vhodná pouze při kratších např. 3-5 denních dovolených. Kočka je doma, nezažívá tedy žádný stres. Váš známý, rodinný příslušník nebo specializovaná pečovatelka přijde a s kočkou se pomazlí, doplní jí jídlo s vodou a vyčistí záchod. Jednoznačně jde o nejjednodušší řešení.

Druhou a pro naše čtyřnohé členy rodiny nejpříjemnější variantou je, když zůstane doma a zároveň má nepřetržité hlídání. Požádejte někoho blízkého, třeba babičku nebo děti, jestli by po dobu dovolené nemohli bydlet u vás. Kočka je pod neustálým dohledem, zůstává ve svém přirozeném teritoriu a navíc není osamělá. Toto řešení se hodí pro velmi úzkostné a citlivé kočky. Pochopitelně ale není jednoduché takové hlídaní zajistit.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, vybírejte takovou variantu, které nebude stresovat vaši kočku, ale ani vás. Jde přece jen o dovolenou a ta je hlavně o odpočinku a relaxaci, tak si ji užijte 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *