Co je lepší, konzervy nebo granule?

Asi každý chovatel chce pro svého mazlíka to nejlepší. Cílem většiny z nás je mít doma krásnou, zdravou kočičku s výtečnou náladou. Trávíme s ní čas, kupujeme jí hračky, češeme jí kožíšek, navštěvujeme veterináře, ale asi to nejdůležitější, co pro ni můžeme udělat, je výběr vhodné stravy.

Bydlíte na statku, vaše kočka má možnost bezpečného výběhu a během dne si sama uloví spoustu myší? To je skvělá zpráva! Váš mazlík se stravuje zcela přirozeně a všechny potřebné živiny získá přírodní cestou. Většina z nás ale takové možnosti nemá, a proto volí cestu komerčně vyráběných krmiv.

Než se podíváme na srovnání vlhké stravy a granulí, nesmím opomenout ještě domácí stravování. V současnosti je asi nejpopulárnějším proudem takzvaný BARF. Jde o jídelníček sestavený ze syrových surovin tak, aby pokryly přirozené potřeby kočičího organismu. Ve výsledku se jedná o směs syrového masa, kostí a orgánů. Než se do sestavování takového jídelníčku pustíte, doporučuji konzultaci s veterinářem. Pozor, kočku nikdy nekrmte pouze syrovým masem. Taková strava pro ni není vhodná, protože neobsahuje všechny potřebné látky a kočka časem začne strádat.

Pokud vaše kočka nemá možnost stravovat se přirozeně, případně vy sami nemáte dostatek času na přípravu domácí stravy, existuje řešení. Na trhu najdete nepřeberné množství kočičího krmiva. Tím nejdůležitějším krokem je zvolit takové, co obsahuje pouze zdraví prospěšné látky, které zároveň pokrývají nutriční potřeby kočky. O tom, jak vybrat vhodné granule se můžete dočíst v tomto článku a o konzervách zase tady. Případně se rovnou podívejte na e-shop, tam nabízím pouze takové produkty, které bych nabídla i vlastní kočce (a u řady z nich to opravdu dělám).

Super, mám jasnou představu o tom, co by taková konzerva nebo granule měly obsahovat. Co je ale pro mého mazlíka skutečně nejlepší? Kvalitní granule obsahují vše, co kočka potřebuje. Kočky mohou prožít dlouhý život bez stravou vyvolaných zdravotních komplikací, i když jsou krmeny pouze granulemi. Důležité je hlídat pitný režim. Kočky jakožto původně pouštní zvířata získávaly vodu zejména z vlhkosti obsažené v jejich kořisti, a proto nejsou zvyklé tolik pít. Granule tuto přirozenou vlhkost neobsahují, tudíž je vhodné kočce pořídit např. vodní fontánu a podpořit tak její pitný režim. Konzervy v sobě mají dostatek vlhkosti a také jsou schopny plně pokrýt nutriční požadavky kočky. Z tohoto hlediska jsou tedy vhodnější. Pravdou je, že toto není jediný požadavek, který vyvstává u výběru vhodného krmiva. Pojďme se podívat na přehled plusů a mínusů, které tyto dvě varianty přináší:

Granule:
+ jsou nutričně vyvážené a zajišťují přísun všech živin, které kočka potřebuje
+ jsou levnější
+ lépe se skladují, vydrží déle nezkažené
+ dávkování je jednoduché
– neobsahují dostatek vlhkosti, je proto potřeba hlídat pitný režim kočky

Konzervy:
+ jsou nutričně vyvážené a zajišťují přísun všech živin, které kočka potřebuje
+ obsahují dostatek vlhkosti a tím pádem snižují riziko onemocnění močového ústrojí
+ lépe voní a pro řadu koček je více atraktivní
– jsou dražší
– nutnost rychlé spotřeby po otevření / podání do misky

Z tohoto porovnání plyne, že není snadné vybrat jednoznačného vítěze. Konkrétní rozhodnutí vždy závisí na aktuálních možnostech páníčka. Osobně se kloním k variantě podávání granulí, jakožto hlavního zdroje potravy a každodenního “okořenění” jídelníčku částí konzervy nebo kapsičky. K tomu doporučuji dokoupit fontánu na vodu nebo alespoň nezapomínat denně do čisté misky doplňovat čerstvou vodu. Tak ať vaší kočce chutná! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *